Jaunā pētniece: par elektronisko cigarešu ietekmi uz mutes veselību
Anastasija Škuļepa ir Rīgas Stradiņa universitātes Zobārstniecības fakultātes 2. līmeņa profesionālās studiju programmas Zobārstniecība 3. kursa studente. Viņa izstrādājusi zinātniski pētniecisko darbu Elektronisko cigarešu ietekme uz mutes dobuma veselību (The Impact of Electronic Cigarettes on Oral Health).
Darba vadītājas: RSU Zobārstniecības fakultātes Zobu terapijas un mutes veselības katedras profesore Anda Brinkmane un docente Simona Skrīvele.
Darbs tika prezentēts 2017. gada RSU studentu zinātniskajā konferencē, kā arī publicēts Latvijas Zobārstu asociācijas un SIA RSU Stomatoloģijas institūts zinātniskajā žurnālā Zobārstniecības raksti 2017. gada 1. numurā.
Veipošana strauji izplatās tāpēc, ka e-cigaretes tiek uzskatītas par ierīci, kas var palīdzēt atmest smēķēšanu, vai par mazāk kaitīgu smēķēšanas veidu. Turklāt ir vēl viens svarīgs iemesls, kam vajag pievērst uzmanību – veipošana, īpaši jauniešu vidū, rada sociālās iekļaušanas sajūtu. Tā kā elektroniskās cigaretes ir salīdzinoši jauns produkts, pašlaik par to ir ļoti maz zinātnisko pētījumu un publikāciju.
Pētījumā tika izvirzīti šādi mērķi: novērtēt, kā e-cigaretes ietekmē mutes veselību tiem, kuri pašlaik lieto e-cigareti, un noskaidrot respondentu viedokli par e-cigarešu ietekmi uz mutes veselību salīdzinājumā ar cigarešu ietekmi.
Pētījumā piedalījās 127 e-cigarešu lietotāji no dažādām valstīm, kas tika lūgti aizpildīt tiešsaistes anketu.
Iegūtie rezultāti ļauj secināt, ka visizplatītākais veipošanas negatīvais simptoms ir izmainīta garšas sajūta. Sausuma sajūta mutē tika novērota mazāk – apmēram vienai piektdaļai no aptaujātiem e-cigarešu lietošana rada samazinātu siekalu izdalīšanos. Šo faktu nevarētu atstāt bez ievērības, jo samazināta siekalu plūsma un sausums jeb kserostomija var būt kariesa veidošanās predisponējošs faktors, kā arī veicina virssmaganu aplikuma un smaganu iekaisuma jeb gingivīta attīstību. Svarīgi, ka pat tie e-cigarešu lietotāji, kuri veipo epizodiski, norāda tādas izmaiņas mutes dobumā kā sausums, iekaisums, sāpes, čūlu veidošanās un dedzināšanas sajūta.
Jāpievērš uzmanība arī tam, ka e-cigaretes mēdz uzsprāgt un dažiem respondentiem novēroja mutes dobuma traumas pēc šādas uzsprāgšanas – apdedzināta mēle un mutes dobuma gļotāda, kā arī zobu lūzums.
Tomēr cilvēki piemin arī pozitīvus veipošanas efektus – pēc e-cigarešu lietošanas zobi nepaliek dzeltenāki, uz tiem novēro mazāk aplikuma, uzlabojas elpa un nerodas tā sauktā smēķētāja elpa.
Tika atrasta saistība starp biežu veipošanu un elpas kvalitātes uzlabošanos, starp citrusa e-šķidruma garšas lietošanu un zobiem, kas ir ar mazāku aplikumu. Mentola e-šķidruma garša un slikta elpa arī izrādījās savstarpēji saistītas lietas.
Lielākā respondentu daļa jeb 90,6 % uzskata, ka e-cigarete izdala mazāk bīstamo ķīmisko vielu un retāk izraisa mutes dobuma veselības problēmas nekā tradicionālās cigaretes gan pēc īslaicīgas, gan pēc ilglaicīgas smēķēšanas.