RSU eksperts: Solārijs – ādas vēža draugs!
Tā kā 4. februāris ir Pasaules vēža diena, Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes Infektoloģijas un dermatoloģijas katedras asistents un dermatologs Raimonds Karls stāsta, kāpēc rodas ādas vēzis, kas Latvijā ir pirmajā vietā starp visām onkoloģiskajām saslimšanām, un aicina neapmeklēt solāriju, tādā veidā mazinot risku saslimt ar ādas vēzi.
Statistika liecina, ka ādas vēzis pēdējo gadu laikā Latvijā ir pirmajā vietā starp visām onkoloģiskajām saslimšanām. "Kaut gan esam gaišādaini, šī problēma pie mums ir ļoti aktuāla," atzīst RSU asistents Raimonds Karls.
Latvijas iedzīvotāji pārāk daudz sauļojas un pārāk bieži iet uz solāriju. Gadiem ejot, ultravioletais starojums sakrājas, un tam ir nepatīkamas sekas – rodas ādas vēzis.
Ādas vēzis gan ir labi ārstējams, īpaši agrīnajās stadijās, un Latvijā pašlaik ir visas iespējas agrīnai diagnostikai. "Diemžēl, ja tas tiek diagnosticēts vēlīni, sekas ir nepatīkamas."
"Ir lietas, ko ikviens no mums savā dzīvē nevar mainīt, bet ir daudzas lietas, ko cilvēks var novērst. Ādas vēzis ir pieskaitāms pie tiem audzējiem, kura risku katrs no mums var mazināt, jo risku rada ultravioletais starojums."
Ikdienā būtu grūti izvairīties no saules, taču no solārija, kas rada papildu ultravioletā starojumu devu, ikviens var izvairīties. "Līdz ar to rodas loģisks jautājums, kāpēc to nedarīt, ja gribam nodzīvot pilnvērtīgu mūžu bez liekām problēmām?" retoriski jautā Raimonds Karls, uzsverot, ka sauļoties solārijā ir kaitīgi.