Baltic Journal of Clinical Medicine and Research
Par žurnālu
Baltic Journal of Clinical Medicine and Research (BJCMR) ir recenzēts akadēmisks brīvpieejas žurnāls, kas veltīts pētījumiem klīniskajā medicīnā. Žurnāls iznāk reizi gadā, publicējot zinātniskus pētījumus angļu valodā.
Žurnāls iznāk kopš 2021. gada ar nosaukumu Baltic Journal of Clinical Medicine and Research un to izdod Rīgas Stradiņa universitāte.
Jaunākais izlaidums
2024/01
Pilnais krājumsChanges in Concentration of Carbon Dioxide and Temperature in University Classrooms
Kauce, Rūta; Veignere, Elizabete; Konopecka, Vita; Edelmers, Edgars; Sprūdža, Klinta Luīze; Neļķe, Valters; Citskovska, Elizabete; Šipilova, Viktorija; Čikuts, Matīss; Skrebele, Elizabete; Martinsone, Žanna; Borodinecs, Anatolijs.
https://doi.org/10.25143/rsu-bjcmr.2024.01.001-008
Reconstruction of Multiple Location Bedsores
Sprūdža, Klinta Luīze; Malzubris, Mārtiņš. https://doi.org/10.25143/rsu-bjcmr.2024.01.009-015
Microbiological Findings, Infection Risk Factors and Complications Among Children after Tracheostomy
Daina, Marta; Grantiņa, Ineta; Tomiņa, Katrīna. https://doi.org/10.25143/rsu-bjcmr.2024.01.016-022
Multisystem Inflammatory Syndrome in Children (MIS-C) with Involvement of Cardiovascular, Respiratory and Gastrointestinal System: a Case Report
Moorlata, Estere; Smane, Liene; Pavāre, Jana. https://doi.org/10.25143/rsu-bjcmr.2024.01.023-025
The Impact of the COVID-19 Pandemic on Primary Headache Disorders with Particular Focus on Migraine Disorders
Pöhlmann, Nils; Holle-Lee, Dagny. https://doi.org/10.25143/rsu-bjcmr.2024.01.026-037
Multidisciplianry Treatment of Giant Prolactinoma in Young Adult
Rinkevičiūtė, Jorė; Šetikas, Danielius; Bareikis, Karolis; Tamašauskas, Arimantas. https://doi.org/10.25143/rsu-bjcmr.2024.01.038-040
Relationship Between Personality Factors and Cooperation Level of Adult Patients During Invisalign Treatment: A Pilot Study
Beļajevs, Dāniels; Jākobsone, Gundega. https://doi.org/10.25143/rsu-bjcmr.2024.01.041-044
Functional Outcome of Patients Following Intra-articular Tibal Plateau Fractures
Birze, Arnis; Vētra, Rūdolfs; Jakušonoka, Ruta. https://doi.org/10.25143/rsu-bjcmr.2024.01.045-052
Mērķi un darbības joma
BJCMR mērķis ir nodrošināt ātru un kvalitatīvu klīniskās medicīnas pētniecības rezultātu recenzēšanu un publicēšanu.
Žurnāla politika
Kvalitātes kontroles politika
BJCMR iesniegtie pētnieciskie raksti ir pakļauti dubultaklai profesionālapskatei (double blind peer-review). Katram rakstam katrā izdevumā ir divi vai vairāk recenzenti.
Brīvpieejas politika
BJCMR ir brīvpieejas žurnāls, kura viss saturs ir brīvi pieejams tiešsaistē lietotājiem tūlīt pēc publicēšanas. Lietotājam ir atļauta satura nekomerciāla lietošana un izplatīšana jebkādos mēdijos, atsaucoties uz autoru.
Plaģiātisma politika
BJCMR publicē tikai oriģinālus pētījumus. Pirms iesniegto manuskriptu nodošanas dubultaklai profesionālapskatei to oriģinalitāte tiek pārbaudīta, izmantojot CrossCheck plaģiātisma pārbaudes programmu.
Autortiesību un licenču politika
Sākot no I numura, BJCMR ir licencēta ar Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License (CC BY-NC 4.0), kas atļauj lietotājiem to lasīt, kopēt, izplatīt un veidot atvasinājumdarbus nekomerciālos nolūkos, norādot atsauci uz oriģinālā darba autoru. Raksta autors saglabā autortiesības bez kādiem ierobežojumiem.
Licences vienošanās
Autors piešķir BJCMR tiesības publicēt rakstu elektroniskā veidā un identificēt BJCMR kā oriģinālo izdevēju. Autors arī atļauj rakstu lietot trešajām personām, to izplatīt, reproducēt un veidot atvasinājumdarbus nekomerciālos nolūkos, norādot atsauci uz oriģinālā darba autoru.
Arhivēšanas politika
BJCMR izmanto Dspace repozitoriju žurnāla digitālā satura ilgtermiņa izvietošanai, pieejamības un saglabātības nodrošināšanai.
Maksa
Ar Rīgas Stradiņa universitātes atbalstu žurnāls nepiemēro maksu rakstu iesniegšanai, apstrādei un publicēšanai.
Privātums
Vārdi un e-pastu adreses, kas tiks iesūtītas žurnālam, tiks izmantotas tikai paredzētajiem žurnāla mērķiem un netiks lietoti citiem mērķiem vai nodoti trešajām personām.
Ētikas kodekss
BJCMR tiecas uzturēt augstākos akadēmiska žurnāla izdošanas ētiskos standartus. Mūsu ētikas kodekss ir balstīts uz Committee on Publication Ethics (COPE) vadlīnijām žurnālu izdevējiem – Code of Conduct un Best Practice Guidelines.
Redaktora pienākumi
Atbildība
Redaktors ir atbildīgs par žurnālam iesniegto rakstu noraidīšanu vai pieņemšanu publicēšanai. Redaktors lēmuma pieņemšanā var vadīties no redkolēģijas izstrādātās žurnāla politikas, konsultēties ar citiem redaktoriem un recenzentiem, kā arī ņemt vērā likuma normas, lai izvairītos no potenciāliem autortiesību pārkāpumiem, plaģiātisma vai neslavas celšanas. Redaktors nodrošina akadēmisko godīgumu, neatļaujot biznesa interesēm iespaidot intelektuālos un ētiskos standartus, un vienmēr ir gatavs publicēt labojumus, skaidrojumus, atvainošanās vai atsaukt rakstus, ja nepieciešams.
Taisnīgums
Redaktora lēmums noraidīt vai pieņemt rakstu publicēšanai ir balstīts tikai un vienīgi uz raksta nozīmību, oriģinalitāti, izteiksmes skaidrību un atbilstību žurnāla mērķiem, neņemot vērā autora rasi, dzimumu, seksuālo orientāciju, reliģisko pārliecību, etnisko izcelsmi, pilsonību vai politiskos uzskatus.
Konfidencialitāte
Iesniegtais manuskripts uzskatāms par konfidenciālu dokumentu. Redaktors un redakcijas darbinieki neatklāj informāciju par žurnālam iesniegto rakstu nevienam citam kā vien attiecīgajam autoram, recenzentiem, potenciālajiem recenzentiem, citiem redaktora padomdevējiem un izdevējam.
Interešu konfliktu atklāšana
Nepublicētie dati, kas manuskripta veidā iesniegti žurnālam, nedrīkst tikt izmantoti paša redaktora pētījumos, ja vien nav saņemta autora rakstveida piekrišana. Redaktoram jātiecas nodrošināt godīgs un atbilstīgs pētniecisko rakstu profesionālapskates (peer-review) process. Redaktors nedrīkst lemt par manuskriptiem, attiecībā uz kuriem viņš atrodas iespējamā interešu konfliktā. Redaktoram ir jāpieprasa autoriem un recenzentiem atklāt visus iespējamos interešu konfliktus.
Recenzentu pienākumi
Sadarbība ar redaktoru
Recenzenti palīdz redaktoram pieņemt lēmumu par žurnālam iesniegto rakstu noraidīšanu vai pieņemšanu publicēšanai, kā arī ar redaktora starpniecību var palīdzēt autoram uzlabot raksta kvalitāti.
Savlaicīgums
Recenzenti apņemas sniegt savu atsauksmi par rakstiem, kuru tēma atrodas viņu kompetencē un kuru recenzēšanu viņi var veikt, savlaicīgi. Recenzenti, kas uzskata, ka recenzēšanai iesniegtais raksts nav viņu kompetencē vai ka viņi nespēs recenzēšanu veikt savlaicīgi, par to nekavējoties ziņo redaktoram, kas piemeklē citus recenzentus.
Konfidencialitāte
Katrs manuskripts, kas iesniegts recenzēšanai, uzskatāms par konfidenciālu dokumentu. Manuskripts nedrīkst tikt apspriests ar citām personām, ja vien to nav atļāvis redaktors. Informācija, kas iegūta, recenzējot manuskriptu, nedrīkst tikt lietota personiska labuma gūšanai.
Objektivitāte
Recenzijai jābūt objektīvai un konstruktīvai. Autora personiska rakstura kritika vai naidīgums nav pieļaujams. Recenzentam viedoklis jāizteic skaidri un argumentēti, atbilstoši redaktora sniegtajai recenzijas veidlapai.
Avotu izvērtējums
Recenzentam jānorāda raksti, kas iepriekš publicēti un attiecas uz iesniegtā pētījuma tēmu, bet kurus autors nav citējis savā pētījumā. Jebkuram apgalvojumam, ka novērojumi, rezultāti, argumenti vai secinājumi jau iepriekš bijuši publicēti, jāpievieno atbilstoša atsauce. Recenzenta pienākums ir redaktoram norādīt, ja iesniegtajā manuskriptā ir kādas līdzības ar citiem iepriekš publicētiem darbiem, kuri recenzentam ir zināmi.
Interešu konfliktu atklāšana
Recenzentiem ir jāatklāj visi iespējamie interešu konflikti, un, ja tie ir attiecināmi uz recenzējamo manuskriptu, viņam no recenzēšanas ir jāatturas.
Autoru pienākumi
Pētījuma kvalitātes standarti
Iesniegtā raksta pamatā veiktajam pētījumam jābūt izdarītam ētiskā un atbildīgā veidā un jāatbilst visām attiecīgajām likuma normām. Rezultātiem jābūt atspoguļotiem skaidri, godīgi, bez fabrikācijas, falsifikācijas vai manipulācijas ar datiem un avotiem. Pētījuma metodes jāapraksta skaidri un nepārprotami. Rakstam jāsatur detalizētas norādes un atsauces, kas citiem atļauj pārbaudīt pētījuma patiesīgumu. Krāpnieciski un tīši nepareizi ziņojumi ir neētiski un nepieņemami.
Pētījuma oriģinalitāte un plaģiātisms
Autoriem ir jābūt pārliecinātiem, ka viņi ir uzrakstījuši oriģinālu darbu. Ja viņi ir lietojuši citu autoru darbus, vārdus vai idejas, tiem jābūt pienācīgi citētiem. Ar autortiesībām aizsargāts materiāls tiks publicēts tikai ar atbilstošu atļauju un atsauci. Autoram jāapliecina, ka iesniegtais raksts nav publicēts iepriekš, arī ne kādā citā valodā. Paralēla viena raksta iesniegšana vairākos žurnālos ir neētiska un nepieņemama.
Avotu norādīšana
Vienmēr jānorāda atbilstošas atsauces uz citu autoru darbiem. Tāpat jāatsaucas uz publikācijām, kas netiek tieši citētas, bet ir atstājušas iespaidu uz autora darba būtību.
Raksta autorība
Raksta autori ir tikai tie, kas devuši nozīmīgu pienesumu pētījuma koncepcijā, uzbūvē, izstrādē vai interpretācijā. Visi tie, kas devuši šādu ieguldījumu, tiek norādīti kā līdzautori. Ja ir personas, kas kādā citā veidā ir piedalījušās pētījuma projektā, tās ir jāatzīst un jānorāda pateicību sadaļā. Galvenajam autoram jānodrošina, ka autoru sarakstā ir visi atbilstošie līdzautori, un nav neviena neatbilstoša līdzautora, un ka visi līdzautori ir redzējuši un apstiprinājuši raksta gala versiju un piekrituši tās publicēšanai.
Interešu konfliktu atklāšana
Visiem autoriem savos manuskriptos jānorāda interešu konflikti, kas varētu iespaidot pētījumu rezultātus vai to interpretāciju. Visiem finansējuma avotiem jābūt norādītiem.
Būtiskas kļūdas publicētajos darbos
Ja autors atklāj būtisku kļūdu vai neprecizitāti savā publicētajā darbā, tas ir autora pienākums nekavējoties par to ziņot žurnāla redaktoram un sadarboties ar viņu, lai publicētu kļūdas labojumu vai rakstu atsauktu.
- Jaunākais izdevums
- Arhīvs
- Redkolēģija
Galvenā redaktore
Docētāja, Bērnu ķirurģijas katedra
Acta Chirurgica Latviensis izpildredaktore
Redkolēģija
- Anestezioloģijas katedra – Oļegs Sabeļņikovs; Indulis Vanags
- Aroda un vides medicīnas katedra – Žanna Martinsone
- Bērnu ķirurģijas katedra – Arnis Eņģelis un Aigars Pētersons
- Bioloģijas un mikrobioloģijas katedra – Edvīns Miklaševičs; Juta Kroiča
- Fizioloģijas un bioķīmijas katedra – Gita Gersone; Pēteris Tretjakovs
- Dermatoloģijas un veneroloģijas katedra – Elga Sidhoma
- Ginekoloģijas un dzemdniecības katedra – Dace Rezeberga
- Ģimenes medicīnas katedra – Jeļena Daņiļenko; Sandra Gintere; Vija Siliņa
- Iekšķīgo slimību katedra – Vitolds Mackēvičš; Vladimirs Voicehovskis
- Infektoloģijas katedra – Ludmila Vīksna; Jeļena Storoženko
- Klīnisko prasmju katedra – Oļegs Sabeļņikovs
- Ķirurģijas katedra – Jānis Gardovskis, Zenons Narbuts, Arvīds Irmejs
- Morfoloģijas katedra – Jānis Vētra; Māra Pilmane
- Neiroķirurģijas katedra – Andrejs Millers un Kaspars Auslands
- Oftalmoloģijas katedra – Guna Laganovska
- Ortopēdijas katedra – Andris Jumtiņš; Ruta Jakušonoka
- Otorinolaringoloģijas katedra – Dina Sumeraga; Diāna Raumane
- Patoloģijas katedra – Ilze Štrumfa
- Pediatrijas katedra – Dace Gardovska
- Psihiatrijas un narkoloģijas katedra – Māris Taube; Jeļena Vrubļevska.
- Radioloģijas katedra – Ardis Platkājis; Gaida Krūmiņa
- Veselības psiholoģijas un pedagoģijas katedras – Kristīne Mārtinsone
- Māszinību un dzemdību aprūpes katedra – Agita Melbārde-Kelmere; Inga Millere
- Zobu protezēšanas katedra – Una Soboļeva; Baiba Spriņģe