RSU topošie mediķi palīdzēs maratona skrējējiem
Šā gada Tet Rīgas maratonā, kas norisināsies 19. maijā, Rīgas Stradiņa universitāti (RSU) pārstāvēs rekordliela komanda – uz starta līnijas plāno stāties 254 sportisti no 18 valstīm. Taču augstskola maratonā ir pārstāvēta ne tikai skrējēju rindās, bet arī starp neatliekamās medicīniskās palīdzības sniedzējiem – ik gadus virkne RSU topošo mediķu brīvprātīgā kārtā palīdz šo sacensību dalībniekiem. “Maratonā strādājam jau kopš 2013. gada un šo sešu gadu laikā teju 250 studenti ir palīdzējuši maratonistiem – gan līmējuši plāksterus uz tulznām un nobrāzumiem, gan snieguši nopietnāku pirmo palīdzību,” stāsta Medicīnas fakultātes studente Karīna Avišāne, kas jau trešo gadu koordinē RSU brīvprātīgos palīgus.
Katru gadu maratonā medicīnisko palīdzību sniedz apmēram 35 vecāko kursu topošie mediķi, kas dežurē gan palīdzības punktos atsevišķos maratona posmos, gan arī dodas palīgā ar velosipēdiem. Brīvprātīgie palīgi pirms maratona tiek rūpīgi sagatavoti nodarbībās, kurās Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta speciālistu vadībā tiek teorētiski apskatītas visas iespējamās situācijas, kā arī notiek praktiski treniņi, izmantojot simulāciju manekenus.
“Brīvprātīgo darbs maratonā sniedz neatsveramu pieredzi studentiem, jo ir jāreaģē zibenīgi, jāsaprot, kā varam palīdzēt un cik situācija ir nopietna. Visbiežāk gan brīvprātīgajiem palīgiem nākas tikt galā ar vienkāršām problēmām, kur tikai jāapsaitē nobrāzums vai jāizmasē pārpūlētie muskuļi,” atzīst K. Avišāne. “Reti, bet gadās nopietnākas, traumas, piemēram, lūzumi. Pavisam sarežģītos gadījumos cietušo nododam Neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādei. Jāatzīst, ka visbiežāk traumas un samaņas zudums ir slikti sagatavotiem skrējējiem, kas maratonā izdomājuši skriet bez nopietna iepriekšēja treniņa. Tāpēc aicinu visiem būt atbildīgiem pret savu veselību un laicīgi gatavoties, pakāpeniski palielinot slodzi.” Speciālistu izstrādāti padomi tam, kā iespējami labāk sagatavoties startam, lasāmi šeit.
Profesionālas medicīniskās palīdzības sniegšana ir viens no maratona kvalitātes rādītājiem. Šogad Rīgas maratons pirmoreiz tā vēsturē nesīs Zelta kvalitātes zīmi (Gold Label Road Race), ko, izvērtējot trasi, infrastruktūru, dalībnieku drošības pasākumus, pieejamo medicīnisko palīdzību un citus rādītājus, piešķir Starptautiskā Vieglatlētikas federāciju asociācija. Rīga ir vienīgā pilsēta Ziemeļeiropā, kuras maratonam piešķirta Zelta kvalitātes zīme.
Tikmēr izaugsmi piedzīvojusi arī RSU maratonistu komanda. Ja 2016. gadā komanda kopumā noskrēja ap 2000 km, tad 2017. gadā tika pievarēti jau 3117 km, bet 2018. gadā visās četrās distancēs kopsummā dalībnieki noskrēja 3377 km. Pērn ievērojamākos laurus plūca RSU komandas pārstāvis, medicīnas students no Somijas Jāko Nieminens (Jaakko Nieminen), kurš 10 km distancē ar rezultātu 0:31:36 kopvērtējumā ieņēma 2. vietu.