Piecos kinovakaros RSU muzejs aicina diskutēt par zinātni, kultūras mantojumu un ideoloģiju
Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) noritēs piecos kinovakaros izkārtots diskusiju cikls Zinātnes, kultūras mantojuma un ideoloģijas krustpunkti RSU muzeja krājumā. No 25. augusta piecus ceturtdienu vakarus RSU Anatomijas muzejā klātienē un vienlaicīgi tiešsaistes platformā ZOOM risināsies sarunas par teju 50 gadus seniem kino materiāliem, kas savulaik izmantoti Rīgas Medicīnas institūta (tagad RSU) studentu izglītošanai. Iepriekš piesakoties, piedalīties aicināts ikviens interesents.
Kopumā RSU muzeja krājumā glabājas vairāk nekā 200 vēsturiskas mācību kino lentes, ko veiksmīgi izdevies digitalizēt. “Katrā no diskusiju vakariem plānots demonstrēt vienu vai divas 20–30 minūšu garas filmas, kam sekos diskusijas. Sarunu mērķis – veidot izpratni par padomju laika pedagoģiskajiem paņēmieniem un komunistiskā režīma ideoloģisko audzināšanu kā nozīmīgu kultūrvēsturisku fenomenu 20. gs. otrajā pusē, kā arī veicināt paaudžu savstarpējo sapratni,” norāda RSU Vēstures muzeja vadītāja Daiga Dupate. Diskusijās piedalīsies dažādu jomu eksperti – kino zinātnieks, filozofi, medicīnas doktori, vēsturnieki un citi, kuri analizēs filmu saturu un kino mākslinieciskos izteiksmes līdzekļus un to iedarbīgumu.
Pirmajā kino un diskusiju vakarā 25. augustā paredzēts demonstrēt filmu Apziņa, tās rašanās un būtība (1971. g., krievu valodā, ar titriem latviešu un angļu valodās), kas veidota mācību priekšmetam “Dialektiskais materiālisms”. Diskusijā piedalīsies kino zinātnieks Dāvis Sīmanis un filozofs publicists Artis Svece. Runāsim gan par kino valodu un paņēmieniem, kā šis materiāls veidots, gan par tā saturu – dialektiskā materiālisma nozīmi vēsturē. Pirms filmas noskatīšanās režisora Dāvja Sīmaņa ievads par šādu padomju laiku mācību kino filmu nozīmi kino vēsturē.
1. septembrī tiks rādītas divas filmas – Brīnumdakteri ar Zilākalna Martu (latviešu valodā; režisors Arvīds Krievs, 1975) un Medicīna un laiks (krievu valodā ar titriem latviešu un angļu valodā; 1972). Diskusijā piedalīsies folkloras pētnieks Aigars Lielbārdis, kino režisors Arvīds Krievs, latviešu literatūrzinātniece, valodniece, publiciste, rakstniece un politiķe Janīna Kursīte-Pakule, bet sarunu moderēs medicīnas vēstures doktors Juris Salaks.
8. septembrī būs iespēja noskatīties filmu Par kulturālu un veselīgu dzīvesveidu (1987. g., krievu valodā ar titriem latviešu un angļu valodā), pēc kuras paredzēta saruna par padomju studentu problēmām un PSRS vēsturē nozīmīgo perestroikas laiku. Diskusijā piedalīsies medicīnas doktors Vladimirs Voicehovskis, vēstures doktore un politikas zinātniece Ilga Kreituse un medicīnas doktors Jānis Vētra.
15. septembrī – filma Hipnoze, kas veidota kā mācību materiāls psihiatrijā (ap 1970. gadu, krievu valodā ar titriem latviešu un angļu valodā). Hipnoze Padomju Savienībā bija oficiāls ārstniecības paņēmiens. Diskusijā piedalīsies narkoloģe hipnoterapeite Rimma Kurača, psihiatrs Pēteris Zālītis, vēsturniece Ineta Lipša, moderatore – medicīnas vēstures doktore Ieva Lībiete.
22. septembrī būs cikla noslēdzošais vakars, kura laikā demonstrēsim divas kino filmas – Sports - piederīgs iedzīvotāju masām, (ap 1970. g., angļu val., titri latviešu val.) un mācību kino filmu Bērnu fiziskās audzināšanas higiēniskie pamati (ap 1975. gadu, krievu valodā ar titriem latviešu un angļu valodā). Diskusijā aicināti piedalīsies sporta žurnālists Anatolijs Kreipāns, vēsturnieks Guntis Vāveris un pedagoģijas doktore, RSU studiju prorektore Tatjana Koķe.
Apmeklējums – bezmaksas. Pietiekšanās klātienei vai ZOOM tiešraidei obligāta, reģistrējoties RSU mājaslapā www.rsu.lv/notikumi/diskusiju-cikls-zinatnes-kulturas-manto…. Klātienes pasākumi noritēs RSU Anatomijas muzejā Kronvalda bulvārī 9 plkst. 18.00.
Diskusiju cikls tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda finansējumu.
Papildu informācijai