Pārlekt uz galveno saturu
Preses relīzes

Latvijā pēdējo gadu laikā mazinājusies gan dzimstība, gan aborti, kā arī statistikas datos ietverto kontracepcijas metožu lietošana. Kāpēc šāda situācija, kāda ir Latvijas iedzīvotāju seksuālā un reproduktīvā veselība un zināšanas šajā jomā – šos un citus jautājumus iecerēts analizēt pētījumā Latvijas iedzīvotāju seksuālās un reproduktīvās veselības paradumi un to ietekmējošie faktori, kuru pēc Veselības ministrijas iniciatīvas septembrī sākusi Rīgas Stradiņa universitāte (RSU).

Sadarbībā ar pētījumu un konsultāciju aģentūru KANTAR no 13. oktobra līdz 2023. gada aprīlim noritēs iedzīvotāju aptauja. Plānots uzrunāt vairāk nekā 3000 Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 64 gadiem, izpētot tādus būtiskus jautājumus kā seksuālā un reproduktīvā veselība, profilaktiskie pasākumi un slimības, seksuālā uzvedība, ģimenes plānošana un kontracepcijas metodes.

“Pagājuši jau vairāk nekā desmit gadi, kopš Latvijā notika līdzīga aptauja. Lai uzlabotu seksuālo un reproduktīvo veselību un līdz ar to arī dzīves kvalitāti, svarīgi apzināties, kas ir mainījies šajā laika posmā, kuri ir vājie punkti un kas būtu valsts līmenī jādara,” stāsta RSU Sabiedrības veselības institūta vadošā pētniece prof. Gunta Lazdāne. “Veselības statistikas dati neatspoguļo visus seksuālās un reproduktīvās veselības aspektus, pastāv daudz nezināmā, piemēram, kur esam smēlušies zināšanas par šīm tēmām, cik bērnu vēlamies, vai esam apmierināti ar šo dzīves jomu. Lai mēs būtu droši, ka pētījuma rezultāti atspoguļo visu Latvijas iedzīvotāju viedokli, ir svarīgi, lai katrs uzrunātais cilvēks būtu gatavs veltīt laiku un atbildēt uz aptaujas jautājumiem.”

Pētnieku komanda aptver plašu ekspertu loku – tie ir gan sabiedrības veselības speciālisti un medicīnas statistikas eksperti, gan mediķi, kuri tieši saistīti ar seksuālo un reproduktīvo problēmu diagnostiku un risinājumu, kā arī šajā jomā strādājošo nevalstisko organizāciju pārstāvji un sabiedrisko attiecību speciālisti. Pētnieki analizēs arī ar seksuālo un reproduktīvo veselību saistītās vadlīnijas un politiskos dokumentus, kas Latvijā pieņemti pēc 2011. gada, kā arī reproduktīvās veselības rādītājus, kas pieejami statistikas datubāzēs.

Projekta vadītāja RSU Sabiedrības veselības institūta direktore asoc. prof. Anda Ķīvīte-Urtāne uzsver, ka pētījuma rezultāti tieši ietekmēs seksuālās un reproduktīvās veselības politikas pārskatīšanu un pilnveidošanu, kā arī pakalpojumu nodrošināšanu šajā jomā. “Aptauja uzrādīs, kādi jautājumi ir svarīgi konkrētām iedzīvotāju grupām, tāpēc varēsim izstrādāt mērķtiecīgus un pārdomātus veselības aprūpes pasākumus,” – tā A. Ķīvīte-Urtāne.