Pārlekt uz galveno saturu

24. novembrī plkst. 16.00 RSU centrālās ēkas 1.a auditorijā notiks diskusija par Bristoles Universitātes doktorantes Ļenas Hercbergas etnogrāfisko pētījumu Kā būt daudziem: krievu valodā runājošo Latvijas jauniešu atšķirības un neapmierinātības izpratne.

Šī pašanalizējošā pētījuma mērķis ir vairot zināšanas par krievu valodā runājošo jauniešu minoritātes grupu Latvijā un izprast, kā krievvalodīgie vidusskolēni uztver un izrāda atšķirību valsts ilgstošās minoritāšu izslēgšanas politikas kontekstā.

Piemērojot Šantālas Mufes (Chantal Mouffe) agonistiskā plurālisma teorētisko pamatprincipu, pētījumā priekšplānā izvirzīta neapmierinātības un konflikta momenti ar „citiem” pretstatā parasti uzmanības centrā esošajiem konsolidācijas un vienotības momentiem. Metodoloģiskā pieeja – skolas etnogrāfijas paplašināšana līdz pārvietošanās eksperimentam pilsētvidē – ļāva izskaidrot Š. Mufes jaunās un nomadiskās identitātes koncepciju, kā arī novērot minētās grupas attiecības ar „citiem” vidē, kurā šie jaunieši jūtas mazāk pārliecināti. 

Pētījums papildina iepriekšējo pētījumu kopumu šajā jomā, atklājot, cik sarežģītas ir pētījuma dalībnieku attiecības ar „sevi” un „citiem”. Šo jauniešu atšķirības uztveres un izrādīšanas procesu var aprakstīt kā divu pretrunīgu, taču savstarpēji papildinošu uzvedības modeļu līdzsvarošanas pasākumu:

  1. pārvietošanās dažādos diskursa laukos identitātes veidošanas procesā un
  2. fiksēšana – kad pētījuma dalībnieki izrāda savu atšķirību atbilstoši esošās varas kontekstam un struktūrām.

Spējot orientēties „ārējās” varas struktūrās, sociālajās normās un gaidās, šie jaunieši tādējādi izveido „aizkulišu” telpu, kur viņi var būt daudzi, t. i., ieviest dzīvē daudzslāņainus, reizēm konfliktējošus diskursa laukus identitātes veidošanas procesā.

Attēlojot pētījuma dalībniekus kā cilvēkus, ko veidojušas dažādas subjekta pozīcijas, pētījums dod ieguldījumu kritikā, kas vērsta pret Latvijas sabiedrības bināro koncepciju etniskās piederības dēļ, kā arī tādos daudz plašāka mēroga jautājumos kā minoritātes/ majoritātes attiecību demokratizācija postpadomju/ postkoloniālajā kontekstā.

Norises vieta

Telpa
1.a auditorijā

Tā kā Rīgas Stradiņa universitāte ir publiska iestāde, pasākuma laikā jūs varat tikt fotografēts un/ vai filmēts. Fotogrāfijas un video var tikt publicēts universitātes mājaslapā, sociālajos medijos u. tml. Vairāk par savām tiesībām un iespēju iebilst pret šādu datu apstrādi varat uzzināt RSU Privātuma politikā. Ja iebilstat pret personas datu apstrādi, lūdzam par to informēt, rakstot uz rsuatrsu[pnkts]lv (rsu[at]rsu[dot]lv).

As Rīga Stradiņš University (RSU) is a public institution you could be photographed and/or filmed during the event. Your personal data might be used to further the interests of RSU, e.g. for marketing or communication activities (incl. social media coverage). Read more about your rights see the RSU Privacy Policy. Should you have any objections to your personal data being processed please inform us via e-mail at rsuatrsu[pnkts]lv (rsu[at]rsu[dot]lv).

Datums:

Kontaktinformācija