Rīgas Stradiņa universitāte sāk plašu digitālās transformācijas ceļu
Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) kā viena no pirmajām augstākās izglītības iestādēm Baltijā izveidojusi savu digitālās transformācijas ceļa karti, kas palīdzēs attīstīt digitālo tehnoloģiju kompetences un to stratēģisku izmantojumu. Digitālās transformācijas ceļa kartē minēto uzdevumu izpilde ir plānota no 2023. līdz 2027. gadam, un šā darba rezultātā RSU uzlabos studiju, zinātnes un pārvaldības procesus, izmantojot tehnoloģiju sniegtās iespējas. To palīdzējis izstrādāt uzņēmums KPMG Latvijā, kam ir plaša pieredze līdzīgu projektu īstenošanā digitalizācijas jomā Baltijā, Lielbritānijā, Austrālijā, ASV, Nīderlandē u. c.
Lai veiktu digitālās transformācijas ceļa kartes izstrādi, sākotnēji tika īstenots digitālā brieduma novērtējums astoņās digitālās transformācijas aptvertajās jomās augstākās izglītības sektorā. Digitālā brieduma rezultāti norādīja, ka būtiskākos uzlabojumus RSU būtu nepieciešams īstenot datu un analītikas jomā zinātnes un pārvaldības procesos, studentu pieredzes un rezultātu mērīšanā, kā arī studentu un darbinieku digitālo prasmju attīstīšanā. Balstoties uz digitālā brieduma novērtējumu, tika noteikti RSU digitālās transformācijas rīcības virzieni, mērķi un uzdevumi ar precīzi definētu izpildes laiku, atbildīgajiem un sasniedzamajiem rezultātiem.
Studiju rīcības virzienā ir iekļauti tādi mērķi kā studiju pieredzes un studiju rezultātu mērīšanas pilnveide, digitālo tehnoloģiju atbalsta paplašināšana docētājiem u. c. Savukārt zinātnē viens no uzdevumiem ir digitālās kapacitātes paplašināšana. Pārvaldībā mērķu vidū ir datu kvalitātes uzlabošana un darbinieku digitālo prasmju sekmēšana.
Universitātes digitalizācija ir modernā laikmeta izaicinājums. RSU ir paveikusi organizācijas digitālā brieduma analīzi un izstrādājusi universitātes digitālās attīstības ceļa karti un rīcības plānu. Pārvaldības, zinātnes un, vēl jo svarīgāk, studiju procesa un studiju satura digitalizācija ir RSU digitālās attīstības stratēģijas uzdevumi. Plānojam tuvāko 3–4 gadu laikā izvērtēt padarīto digitālās transformācijas ceļā, lai kļūtu par piemēru citām augstākās izglītības un pētniecības organizācijām.
Toms Baumanis, RSU administrācijas un attīstības prorektors
Ceļa kartes sagatavošanas laikā KPMG eksperti ne tikai vērtēja esošo situāciju RSU, bet arī smēlās pieredzi no īstenotiem līdzīgiem globāliem sadarbības projektiem. Eksperti sazinājās ar Tartu, Bāzeles, Orhūsas un citām universitātēm, lai uzzinātu un izmantotu to pieredzi RSU ceļa kartes izstrādē.
KPMG digitalizācijas eksperte Elīna Jokuma uzsver, ka globāli novērojama tendence, ka augstākās izglītības iestādes aizvien lielāku uzmanību pievērš savas digitālās tehnoloģiju kompetences uzlabošanai, tādēļ patīkami redzēt, ka RSU iepriekšējos gados paspēts īstenot vairākus nozīmīgus projektus un universitāte pievērš vēl lielāku uzmanību digitālajai attīstībai, cenšoties to pilnveidot ne tikai pašu spēkiem, bet arī izmantojot starptautisko pieredzi.