Pārlekt uz galveno saturu
Farmācija

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) farmācijas doktorantūras studentes Darjas Sadovskas profesionālās gaitas apgāž stereotipu, ka farmaceiti strādā pārsvarā aptiekā. “Visiem patīk farmaceiti, jo viņi ir kārtīgi, uzmanīgi un atbildīgi,” ar smaidu stāsta Darja.

“Farmaceiti var strādāt ļoti daudzās jomās, jo studiju laikā ir apguvuši plašu zināšanu klāstu. Es farmācijas pamatstudijas pabeidzu pirms pieciem gadiem, un tad sāku strādāt Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā kā zinātniskā asistente. Turpat arī pašlaik izstrādāju savu doktora disertāciju, kuras tēma ir saistīta ar tuberkulozes ierosinātāja mikobaktērijas molekulāro bioloģiju. Trīs gadus strādāju arī RSU Farmācijas ķīmijas katedrā par docētāju – biju vienīgais mācībspēks, kam bija kvantitatīvās analīzes kurss. Pandēmijas laikā strādāju Centrālajā laboratorijā, Molekulārās bioloģijas nodaļā. Ik pa laikam dažādos tālākizglītības pasākumos lasu farmaceitiem lekcijas par molekulārās diagnostikas metodēm un vakcīnām.”

darja_sadovska_00.png

Darja Sadovska Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra laboratorijā

Ceļš uz farmācijas pasauli jums sākās ar pamatstudijām RSU. Kādas tās bija?

Farmaceita profesija man šķita pievilcīga jau kopš bērnības – biju bērns, kuram patika tīrība un kārtība. Man vienmēr ir paticis mācīties, padevās lielākā daļa priekšmetu, bet eksaktie priekšmeti tomēr patika visvairāk. Farmācija mani saistīja, jo tā aptvēra ne tikai ķīmiju, bet ari bioloģiju, cilvēka fizioloģiju un šo jomu mijiedarbību.

Farmācijas studijas bija pietiekami sarežģītas, bet ļoti interesantas. Studijas pabeidzu pirms pieciem gadiem, bet tagad redzu, kā ir mainījusies studiju vide un saturs. Tika ieviesti jauni noderīgi priekšmeti, turklāt jaunuzceltais modernais RSU Farmācijas studiju un pētniecības centrs noteikti pacels studiju kvalitāti vēl augstāk. Domāju, ka farmācijas studentiem ir daudz iespēju studiju laikā dibināt svarīgus kontaktus veiksmīgam karjeras ceļam.

Studijas bija ļoti noderīgas – tās aptvēra ne tikai farmācijas plašo tematisko klāstu, bet arī iemācīja analizēt, domāt kritiski, es pat teiktu – iemācīja vispār domāt. Studijas palīdzēja koncentrēties, strādāt un izdarīt.

Iemācīja arī plānot laiku. Tā kā es tobrīd nedzīvoju Rīgā, bija jāplāno, kā tikt uz nodarbībām un kā laikā izpildīt visus studiju darbus, paralēli vadot dziedāšanas nodarbības privātajā mūzikas skolā.

Studiju laikā prakse un teorija bija labā līdzsvarā. Katru studiju gadu lielu daļu nodarbību aizņēma visdažādākie laboratorijas darbi, bijām ekskursijās laboratorijās un ražotnēs, savukārt pēdējā studiju gadā vesels pusgads bija atvēlēts praksei aptiekā, tādējādi esam redzējuši un izmēģinājuši ļoti daudz.

Darbu aptiekā esmu iepazinusi tikai studiju laikā, papildus obligātai praksei aptiekā Latvijā es trīs mēnešus esmu strādājusi aptiekā Nīderlandē Erasmus programmas ietvaros. Uzskatu, ka katram sava vieta – es esmu mēģeņu cilvēks, man patīk darbs laboratorijā. Man bija kursabiedri, kas, šķiet, dzimuši darbam aptiekā un kuriem ļoti labi padevās darbs ar pacientiem.

Pamatstudijas iemācīja man svarīgus pamatus zinātnieka darbā: meklēt augstas kvalitātes literatūras avotus, strādāt ar tiem un kritiski izvērtēt informāciju, kā arī deva ieskatu zinātniskajā rakstīšanā.

Sākot darba gaitas, man bija daudz jāpiemācās klāt, bet tas sagaida jebkuru jaunieti, kurš grib būt zinātnieks. Visu apgūt studiju laikā nav iespējams, arī docētājs visu nevar iemācīt.

Jūsu akadēmiskās intereses ir diezgan starpdisciplināras. Kā radās interese par mikobaktērijām?

Man liekas, farmācija ir starpdisciplināra joma. Tajā ir ķīmija, farmakoloģija, fizioloģija, mikrobioloģija, pat sociālās zinātnes. Katrs var izvēlēties savu virzienu.

Man šķiet, ka jebkurš zinātnieks, pētot specifisku tēmu, kurā ir specializējies, iedziļinās tajā līdz pašiem pamatiem. Tāpat bija arī man: nācās apgūt dažādas jomas.

Mana interese par mikobaktēriju molekulāro bioloģiju radās, kad kādu brīdi biju pastrādājusi Farmācijas ķīmijas katedras asociētās profesores Renātes Rankas pētnieciskajā grupā. Parādījās vēlme sākt savu pētījumu, un vadītāja pievērsa manu uzmanību mikobakterioloģijai. Šī tēma tika attīstīta mūsu grupā jau ilgus gadus, man piedāvāja iesaistīties, un es ar prieku piekritu. Katru dienu uzzinu ko jaunu par mikroorganismiem un pētu tos ar lielu interesi, kas nu jau piecus gadus kļūst arvien lielāka.

Kam jūs ieteiktu studēt farmāciju?

darja_sadovska_01.png

FEBS (Federation of European Biochemical Societies) kongresā Lisabonā 2022. gada jūlijā

Nav jābūt ģēnijam vai ķīmijas olimpiāžu uzvarētājam, bet ja ir interese un vēlme nākt studēt farmāciju, tad jebkurš var atrast savu vietu tajā. Farmācijas fakultāte iedos pamatīgu ieskatu farmācijas pasaulē: iemācīs, kā vadīt aptieku un pareizi papildināt savas zināšanas pēc diploma iegūšanas, iedziļināsies zāļu formu tehnoloģijas niansēs, kā arī sniegs priekšstatu pētnieciskā darba veikšanā.