Pārlekt uz galveno saturu

Īsumā par studiju kursu

Kredītpunkti / ECTS:2 / 3
Kursa vadītājs:Didzis Rūtītis
Studiju tips:Pilna laika, Nepilna laika
Līmenis:2. cikla (Maģistra)
Mērķauditorija:Vadībzinātne; Uzņēmējdarbības vadība; Sociālā labklājība un sociālais darbs; Veselības vadība; Māszinības
Valoda:Latviešu
Studiju kursa aprakstsPilns apraksts, Pilna laika, Nepilna laika
Zinātnes nozare:Vadībzinātne; Uzņēmējdarbības vadība

Mērķis

Studiju kursa mērķis ir sniegt zināšanas, prasmes un kompetences digitālo veselības datu ģenerēšanā, uzkrāšanā un pielietošanā, sarežģītu veselības nozares problēmu risināšanai un digitālās transformācijas īstenošanai.

Priekšzināšanas

Pamata prasmes darbā ar datiem (informācijas meklēšana, izpratne par strukturētiem datiem, datu apstrāde ar MS Excel).

Rezultāti

Zināšanas

- Pārzināt digitālās veselības datu ģenerēšanu, standartizāciju, uzkrāšanu un pārzināt to pielietojumu dažādos veselības jomas procesos.
- Pārzināt veselības jomā biežāk izmantotās veselības datus uzkrājošās un analizējošās informācijas sistēmas un to izmantošanas mērķus un uzdevumus, funkcijas un ierobežojumus.
- Atpazīt, nosaukt un sniegt pārskatu par digitālās veselības jomā biežāk izmantotajiem standartiem.
- Raksturot dažādus telemedicīnas pakalpojumus, pārzināt to lomu un sniegtās iespējas veselības jomas procesu pieejamības uzlabošanā.
- Nosaukt un skaidrot izaicinājumus, kas saistīti ar digitālās veselības rīku datu drošību un privātumu, atrast un interpretēt normatīvo aktu prasības.

Prasmes

- Pamatot dažādu digitālās veselības rīku pielietošanas iespējas, veselības aprūpes digitalizācijai.
- Pārzināt dažādu digitālās veselības informācijas sistēmu (EMR, EHR, PHR un slimību reģistri) funkcionalitāti un izskaidrot būtiskās atšķirības, argumentēt katras sistēmas piemērotību konkrētiem uzdevumiem; pamatot būtiskās atšķirības un funkcionalitāti dažādām digitālās veselības informācijas sistēmām: EMR, EHR, PHR un slimību reģistriem.
- Atšķirt dažādus telemedicīnas pakalpojumu veidus, izvērtēt un analizēt to izmantošanas iespējas noteiktu veselības jomas procesu uzlabošanā, pakalpojumu pieejamības veicināšanā, debatēt par dažādu pakalpojumu izmantošanas iespējām, stiprajām un vājajām pusēm.
- Klasificēt dažādus digitālās veselības jomā izmantotos datu kodēšanas un apstrādes standartus, ieviest noteiktu standartu izmantošanu izvēlētam digitālās veselības rīkam vai informācijas sistēmai.
- Izvērtēt ar izvēlēto digitālo risinājumu saistītos datu drošības un privātuma izaicinājumus, identificēt un pamatot izvēlētos risku mazināšanas pasākumus.

Kompetences

- Pārvaldīt digitālās veselības datus un veselības jomā izmantotās veselības datus uzkrājošās un analizējošās informācijas sistēmas, tajā skaitā augsta līmeņa datu skaitļošanu, digitālās transformācijas īstenošanai.
- Pārvaldīt digitālās veselības jomā izmantotos datu kodēšanas un apstrādes standartus, pamatot noteiktu standartu izmantošanu izvēlētam digitālās veselības rīkam, informācijas sistēmai vai analītikas pieejai.
- Pārzināt tele-medicīnas risinājumus veselības nozares sadarbspējas, datu ģenerēšanas un integrācijas procesu īstenošanai.
- Īstenot personas datu un privātuma aizsardzības risinājumus, identificēt un novērst ar veselības datu aizsardzību saistītos riskus.

Plānojums

Plānošanas periods:2025. gada pavasara semestris
Studiju programmaStudiju semestrisProgrammas līmenisStudiju kursa kategorijaDocētājiGrafiks
Biostatistika, MFBS2MaģistrsIerobežota izvēle
Farmācija, FF6MaģistrsIerobežota izvēle
Māszinības, MZFM2MaģistrsIerobežota izvēle
Rehabilitācija, REHM4MaģistrsIerobežota izvēle
Sociālais darbs, SDNMp2MaģistrsObligāts
Sociālais darbs, SDNM2MaģistrsObligāts