Pārlekt uz galveno saturu

Baltijas krievvalodīgā identitāte pārmaiņu gaidās

Projekta/līguma nr.
lzp-2023/1-0239
Projekta finansējums
300 000,00 EUR, RSU finansējuma daļa – 92 686,00 EUR
Projekta vadītājs
PhD Jānis Juzefovičs, Mārtiņš Kaprāns
Projekta īstenošana
01.01.2024. - 31.12.2026.

Mērķis

Projekta "Baltijas krievvalodīgā identitāte pārmaiņu gaidās: politiskā uzvedība, robežu veidošana un mediju prakses pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā" mērķis ir analizēt Latvijas un Igaunijas rusofonās identitātes dinamiku Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā gaismā.

Apraksts

Latvija un Igaunija ir valstis ar lielāko krievvalodīgo minoritāšu īpatsvaru Eiropas Savienībā. Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā 2022. gada 24. februārī ir radījis nepieredzētus eksistenciālus izaicinājumus šīm lingvistiskajām kopienām. Bet zinātniekiem tas ir atklājis daudz nezināmo par krievvalodīgo identitāti. Kulturālā identificēšanās ar Krieviju Baltijas krievvalodīgajiem nekad nav bijusi skaidra izvēle, taču tagad tā kļūst arī par morāli problemātisku izvēli. Turklāt kara izraisītie satricinājumi ir radījuši simbolisku vardarbību pret rusofono kopienu. Šī pētnieciskā projekta mērķis ir analizēt Latvijas un Igaunijas rusofonās identitātes dinamiku Krievijas iebrukuma gaismā. Identitātes dinamika projektā ir saprasta kā process, kurā tiek konstruētas un situatīvi pielāgotas pastāvīgas sociālās pozīcijas un kolektīvais paštēls. Jo īpaši projekts koncentrējas uz robežu noteikšanu, politisko uzvedību un mediju lietošanas praksēm. Projekta pētnieciskā stratēģija ir balstīta uz dažādu metožu kopumu, kas ietver fokusa grupas, aptaujas, mediju dienasgrāmatas un tiešsaistes etnogrāfiju. Dinamiskais pētījuma dizains paredz radīt jaunas empīriskas un konceptuālas zināšanas par krievvalodīgo identitātes transformāciju.

Sasniedzamie rezultāti

Četri oriģināli zinātniskie raksti WoS / SCOPUS datubāzēs iekļautajos žurnālos; vismaz piecas prezentācijas starptautiskajās zinātniskajās konferencēs; izstrādātas divas datu kopas; izstrādāti rīcībpolitikas ieteikumi; iesniegts pieteikums starptautiskā vai nacionālā pētniecības projektu konkursā.

Par projektu medijos

Latvijas Radio 1, Mediju anatomija
25.10.2024.