Pārlekt uz galveno saturu

Mūsdienu sporta ainavu raksturo pieaugoša komercializācija, globalizācija un tehnoloģiju attīstība. Sporta sacensību integritāte, sportistu tiesību aizsardzība un ētiskas prakses veicināšana sporta pārvaldībā ir kļuvušas par vissvarīgākajām problēmām. Turklāt sporta "maigā vara" ir kļuvusi par svarīgu faktoru starptautiskajās attiecībās, diplomātijā un kultūras apmaiņā, uzsverot nepieciešamību pēc starpdisciplināriem pētījumiem un sadarbības sporta tiesību, politikas un pārvaldības jomā.

Grupas dalībnieki

Juriste, starptautiskās sporta tiesību asociācijas locekle. Līdzautore zinātniskai monogrāfijai Sporta tiesības. Aktuālās problēmas, izaicinājumi un jaunākās tendences, kas iezīmēja pagrieziena punktu kā pirmā grāmata par sporta tiesībām Latvijā. Pētnieciskā darbība aptver dažādas sporta tiesību un politikas dimensijas, īpašu uzmanību pievēršot sporta "maigās varas" izpētei, alternatīvai strīdu izšķiršanai un mediācijai. 2024. gadā apbalvota ar Starptautiskās futbola federācijas (FIFA) pētniecības stipendiju pētījumam ar līdzautori K. Zalcmani par Baltijas futbola līgas rašanās potenciālu.

 

Pētniecības virzieni: sporta vadība, sporta politika, sporta sociāli ekonomiskie aspekti. Biedrības Latvijas Treneru tālākizglītības centrs valdes priekšsēdētāja, Eiropas Sporta un nodarbinātības asociācijas valdes locekle.

Juriste, starptautiskās Sporta tiesību asociācijas valdes locekle, līdzautore Latvijā pirmajai sporta tiesību grāmatai. Pētnieciskas interešu jomas ir tehnoloģiju un jaunu metožu ieviešana noziedzības novēršanas sistēmā, sporta tiesības un kriminoloģija. 2024. gadā kopā ar M. Kameņecku-Usovu saņēma FIFA pētniecības
stipendiju.

Mg. iur. Laine Donāne

RSU tiesību zinātņu doktorante, veic pētījumu par cilvēktiesību pārkāpumu novēršanu sportā. Veiksmīgi aizstāvēts maģistra darbs "Profesionāla sportista cilvēktiesību ierobežojumi, tiesiskais regulējums un problemātika", balstoties uz plašu personīgo pieredzi, ko guvusi, nodarbojoties ar šķēpmešanu.

2017. gadā ieguvusi doktora grādu tiesību zinātnē. Pētījumos pievēršas valsts pārvaldei, administratīvajām tiesībām, starptautiskajām attiecībām un kriminālistikai. Vadošais viespētnieks RSU un Nacionālā zinātniskā centra goda profesora M. S. Bokariusa starptautiskās nodaļas vadītāja (Ukraina). Latvijas Zinātņu padomes eksperte kopš 2022. gada. Zinātniskā žurnāla Socrates redkolēģijas locekle.

Iegūts sociālo zinātņu bakalaura grāds tiesību zinātnē Rīgas Juridiskajā augstskolā programmā Tiesības un diplomātija. Pašlaik tiek apgūts akadēmiskais sociālo zinātņu maģistra grāds starptautiskajās attiecībās un diplomātijā Rīgas Stradiņa universitātē.
Dalība straptautiskajās tiesību izspēlēs: Levan Alexidze Moot court un Helga Pedersen Moot Court Competition. Kā arī apmaiņas semestris University of Lapland, Somijā.

Grupas mērķis

  • Veicināt izpratni un zināšanas sporta tiesību, politikas un pārvaldības jomā, veicot zinātnisko izpēti.
  • Izpētīt tiesisko regulējumu, politikas ietekmi un pārvaldības struktūras sporta jomā vietējā, valsts un starptautiskā līmenī.
  • Izpētīt sporta “maigā spēka” ietekmi uz starptautiskajām attiecībām, diplomātiju un kultūras apmaiņu.
  • Sniegt uz pierādījumiem balstītus ieteikumus un atziņas politikas veidotājiem, sporta organizācijām un ieinteresētajām pusēm, lai uzlabotu sporta pārvaldības efektivitāti un integritāti.

Pētāmie jautājumi

  • Ar kādām juridiskām un regulatīvām problēmām saskaras sporta organizācijas, lai nodrošinātu godīgu spēli, integritāti un pārredzamību sporta sacensībās, un kā šīs problēmas varētu risināt?
  • Kā nacionālais un starptautiskais tiesiskais regulējums ietekmē sporta organizāciju pārvaldības struktūras un lēmumu pieņemšanas procesus?
  • Kāda ir sporta "maigā spēka" ietekme uz starptautiskajām attiecībām, diplomātiju un kultūras apmaiņu un kā sportu var izmantot kā instrumentu globālās sapratnes un sadarbības veicināšanai?
  • Kā jaunās tehnoloģijas, piemēram, datu analīze un digitālās platformas, ietekmē sporta tiesības, politiku un pārvaldību?
  • Kādas ir valdību, sporta federāciju un citu ieinteresēto pušu lomas un pienākumi, lai nodrošinātu antidopinga noteikumu ievērošanu un aizsargātu sportistu labklājību?

Publikācijas

  • Kameņecka-Usova M, Žīdens J, Luika S, Donāne L, Agapova O, Stecenko I, Griķis R. Latvian Sports Regulation in Transition: Navigating Historical Evolution and Contemporary Development Trends. European Journal of Sustainable Development,  Vol. 13 No. 4 (2024)
    https://doi.org/10.14207/ejsd.2024.v13n4p437
  • Kameņecka-Usova M, Zalcmane K, 2023. Sporta tiesības. Aktuālās problēmas, izaicinājumi un jaunākās tendences. Research monograph.
    ISBN NR.: 978-9984-24-257-6
    https://tnagramatas.tna.lv/lv/product/624
  • Kameņecka-Usova M, Jul 16, 2022. Good Governance in National Sports Organizations: The Need for The Internal Dispute Resolution Procedures. International Sports Law Review Pandektis, Volume 14, Issues 1-2.
    Lejuplādēt (pdf)
  • Kameņecka-Usova M, Mar 12, 2021. Legal Aspects of Alternative Dispute Resolution in Sports Law. Doctoral thesis, Riga Stradiņš University.
    Lejuplādēt (pdf)
  • Zalcmane K, Kameņecka-Usova M, Feb 20, 2021. Whether sports liability is an independent type of legal liability? Socrates 2021,2(20).
    Links: https://kanalregister.hkdir.no/publiseringskanaler/erihplus…
  • Zalcmane K, Kameņecka-Usova M, Bičkovskis A, Jan 10, 2021. The Problematic Issues of Sports Law in Latvia: Compliance of Labour and Tax Legislations from the Sustainable Development Perspective, European Journal of Sustainable Development Vol.10 No.3 291.
    Links: https://ecsdev.org/ojs/index.php/ejsd/article/view/1280
  • Zalcmane K, Kameņecka-Usova M, 2018. The Problematics Of Sports Law In Latvia: Civil And Criminal Law Statutory Acts Perspective Society. Proceedings of the International Scientific Conference Society. Integration. Education., 4, 332- 346.
    Links: https://journals.rta.lv/index.php/SIE/article/view/3306
  • Zalcmane K, Jul 16, 2022. Sports Criminology, International Sports Law Review Pandektis, Volume 14, Issues 1-2, 2022.
    Lejuplādēt (pdf)
  • Zalcmane K, 2020. Criminogenic Manifestations of Football Fans and Prevention: Latvian and Foreign Experience. Dissertation thesis, Rīga Stradiņš University.
    Lejuplādēt (pdf)
  • Luika S., 2019. “Latvia: On Its Way to Developing the Private Sport Sector”, Springerlink
    Links: https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-319-61310-9…
  • Dombrovska A, Luika S., 2018. High-performance sport management in Latvia: review of sport federations manager’s view.
    Lejuplādēt (pdf)
  • Luika S., 2012. Inovatīvs Latvijas Sporta nozares stratēģiskās plānošanas modelis, dissertation thesis
    Lejuplādēt (pdf)
  • Donāne L, 2022. "Profesionālā sportista cilvēktiesību ierobežojumu tiesiskais regulējums un tā problemātika", master's thesis, Rīga Stradiņš University.
    Links: https://dspace.rsu.lv/jspui/handle/123456789/11476

Projekti

Saistītās ziņas