.
Sabiedrības spēcināšana veselīga dzīvesveida paradumu pieņemšanai: datos balstīta un uz kopienu vērta sabiedrības zinātnes pieeja (EnRICH-HABITS)
Projekta/līguma nr.
ES RTD/2024/20
Projekta finansējums
1 049 472,00 EUR, tajā skaitā 295 035 EUR RSU budžets
Projekta vadītājs
Projekta īstenošana
01.05.2024. - 30.04.2027.
Mērķis
Izmantot holistisku pieeju, kuras pamatā ir sociāli ekoloģiskie modeļi, lai identificētu, tādu pilsoņu kopu, kuriem draud funkcionēšanas ierobežojumi un invaliditāte, un dotu iespēju kopienām mērķēti aktivizēt un atbalstīt savus iedzīvotājus, lai tie uzlabotu savus uztura un fizisko aktivitāšu paradumus.
Apraksts
Projekts vērsts uz izpratnes veicināšanu un pārmaiņu procesiem, lai veicinātu kontekstuāli atbilstošas zināšanas vietējai videi. Lai nodrošinātu kontekstuālo atbilstību visās iesaistītajās valstīs (NL, DK, LV), veselības risku specifikācijas un definīcijas tiks piemērotas, pamatojoties uz sabiedriskās zinātnes pieejās balstīto pētījumu rezultātiem, tos saskaņojot starp projekta dalībvalstīm. Rezultāti tiks iegūti sapludinot datus, tos harmonizējot un interpretējot.
Projektā plānotas šādas aktivitātes:
- Riska profilu identificēšana personām ar funkcionēšanas ierobežojumiem un invaliditāti, kas saistīti ar nepareizu uzturu un fizisko aktivitāšu paradumiem, pamatojoties uz datiem un to dzīves vidi.
- Pamatojoties uz identificētajiem profiliem, atlasīt un veidot sadarbību ar atsevišķām kopienām, lai, izmantojot sabiedriskās zinātnes principus, analizētu kopienu kapacitāti un kopīgi ar kopienu pārstāvjiem izstrādātu risinājumus funkcionēšanas ierobežojumu risku mazināšanai.
- Dokumentēt koprades aktivitātes, stratēģijas un pieredzi, apkopot kopienu pārstāvju zināšanas par šķēršļiem, padziļinot izpratni par to ietekmi, un radīt risinājumus ar veselību saistīto paradumu maiņas veicināšanai konkrētā kopienā.
- Integrēt rezultātus no analizētajiem populācijas pētījumiem un iegūtajiem datiem, lai izveidotu kontekstā balstītas koprades pieejas prototipu, kas veiksmīgi sasniegtu iedzīvotājus un stiprinātu iespējas viņiem uzlabot savus ar veselību saistītos uztura un fizisko aktivitāšu paradumus.
- Koordinēt un vadīt projekta norisi Latvijā, nodrošināt komunikāciju un sadarbību ar projekta partneriem un citām iesaistītajām pusēm.
Projekta vadošais partneris
- University Medical Center Groningen (Groningena, Nīderlande)
Projekta partneri
- Hanzes lietišķo zinātņu universitāte (Groningena, Nīderlande)
- Dienviddānijas universitāte (Odense, Dānija)
- Rīgas Stradiņa universitāte (Rīga, Latvija)