Klimata neitralitātes lēmumu modeļi darbībā

Projekta/līguma nr.
VPP-KEM-Klimatneitralitāte-2023/1-0002
Projekta finansējums
1 162 500,00 EUR, no tiem sadarbības partneru finansējuma daļas: Rīgas Tehniskā universitāte 779 502 EUR, Latvijas Universitāte 111 188 EUR, Vidzemes Augstskola 189 270 EUR
Projekta vadītājs
asoc.prof. Dr.sc.pol. Kārlis Bukovskis, Dagnija Blumberga, Rīgas Tehniskā universitāte
Projekta īstenošana
07.02.2024. - 06.02.2026.

Izstrādāt ietvaru vienotam valsts politikas lēmumu atbalsta instrumentam, kas ļauj modelēt politisko lēmumu ietekmi, lai sasniegtu Latvijas 2050. gada klimata neitralitātes mērķi.

Apraksts

Projekta mērķis ir izveidot vienotu nacionālo lēmumu atbalsta instrumentu Latvijas klimatneitralitātes mērķa sasniegšanai. Galvenā uzmanība tiek pievērsta politikas lēmumu ietekmes modelēšanai dažādās nozarēs — enerģētikā, rūpnieciskajos procesos, lauksaimniecībā, ZIZIMM un atkritumu apsaimniekošanā. Projekta uzdevumi ietver klimata politikas saistību analīzi, klimata instrumentu novērtēšanu, inovatīvu tehnoloģiju identificēšanu un nepieciešamo datu apkopošanu. Plāns paredz izvērtēt, kā ES un Latvija ievēro klimata saistības, izvērtēt klimata pārmaiņu mazināšanas un pielāgošanās instrumentus, kā arī apzināt inovatīvas tehnoloģijas visās tautsaimniecības nozarēs. Projekta mērķis ir izstrādāt jaunus risinājumus klimata pārmaiņu ietekmes mazināšanai un novērtēt datu vajadzības un kvalitāti, uzsverot atbilstību normatīvajiem aktiem. Projekta ietvaros tiks prototipēta tiešsaistes datu sistēma enerģētikas nozarei, nodrošinot precīzāku klimatneitralitātes prognozi. Projekts ietver arī integrētas lēmumu pieņemšanas atbalsta sistēmas izveidi, izmantojot sistēmdinamikas modelēšanas pieeju, kas aptver ekonomiskos, sociālos, tehnoloģiskos, vides un klimata aspektus. Papildus tiks izstrādāta interaktīva platforma klimata pārmaiņu mazināšanas pasākumu simulēšanai, analizējot izmaksu ziņā optimālus risinājumus. Projekta mērķis ir uzlabot izglītības kvalitāti un papildināt esošo zināšanu bāzi, sekmējot ilgtspējīgu pieeju klimata politikas ieviešanā.

Projekta ietvaros RSU ir atbildīga par WP3: Klimata politikas analīze un integrācija lēmumu atbalsta modelī. RSU komanda analizē ES un globālās attīstības plānošanas dokumentos un normatīvajos aktos ietvertās klimata politikas saistības un nepieciešamo rīcību piecos sektoros: enerģētika (tostarp transports), rūpnieciskie procesi, lauksaimniecība, ZIZIMM un atkritumu apsaimniekošana. RSU pētnieki pēta arī ES un/vai EEZ valstīs īstenoto labo praksi attiecībā uz klimata politikas efektīvu ieviešanu. Sadarbībā ar Vidzemes Augstskolu, kuras uzdevums ir analizēt attīstības plānošanas dokumentus un normatīvos aktus nacionālā līmenī, RSU veicina iegūto rezultātu kvantificēšanu un iestrādāšanu lēmumu atbalsta sistēmas modelī.

Sasniedzamie rezultāti

• Tiks izstrādāts vienots valsts lēmumu atbalsta instruments, kas sasaistīs dažādas tautsaimniecības nozares politikas ietekmes simulācijai
  • Tiks identificēti optimālākie scenāriji klimatneitralitātes sasniegšanai, ņemot vērā tehnoloģiskos, ekonomiskos, sociālos un vides aspektus
  • Tiks izstrādātas rekomendācijas politiku attīstībai nodrošinot Latvijas ieguldījumu stratēģisko klimata mērķu sasniegšanā