BALANCE4LV pētījums: Privātās un darba dzīves līdzsvara novērtēšana un veicināšana Latvijas kontekstā

Projekta/līguma nr.
RSU-PAG-2024/1-0012
Projekta finansējums
199 200,00 EUR, Projekts “RSU iekšējā un RSU ar LSPA ārējā konsolidācija” (Nr.5,2,1,1.i.0/2/24/I/CFLA/005) tiek finansēts Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna un valsts budžeta ietvaros
Projekta vadītājs
Projekta īstenošana
01.04.2024. - 31.03.2026.

1. Radīt zinātniskas atziņas un jaunas zināšanas par darba un privātās dzīves līdzsvaru noteicošajiem faktoriem;

2. Izstrādāt darba un privātās dzīves līdzsvara monitoringa instrumentu darbiniekiem un piedāvāt ieteikumus uzņēmumiem, kas uzlabotu darba un privātās dzīves līdzsvaru;

3. Veicināt sadarbību starp Rīgas Stradiņa universitātes dažādu jomu pētniekiem un stiprināt starptautisko sadarbību ar darbu saistītās psihiskās veselības jomā.

Apraksts

BALANCE4LV pētniecības projekta fokusā ir gan Latvijā, gan Eiropas Savienībā kopumā nepietiekami izpētītie darba un privātās dzīves līdzsvara aspekti darba vietu attīstības kontekstā un saistībā ar tādiem izaicinājumiem kā digitalizācija. Projekta ietvaros tiks izstrādāts aptauju rīku, kas tiks balstīts uz validētiem datu vākšanas instrumentiem, un tā mērķis būs novērtēt un uzraudzīt darba apstākļus un darba vides riskus, darbinieku labklājību un labbūtību, t.sk., psihisko veselību (piemēram, digitalizācijas izraisītu stresu), personīgos resursus, organizācijas ietekmējošos rādītājus, piemēram, darba kavējumus, vēlmi pamest darbu u.c. Covid-19 pandēmijas laikā Latvijā tika aptaujāti darbinieki, un šī datubāze kalpos par sekundāro datu avotu. Ar projekta rezultātiem saistītie nākotnes plāni ietver pētniecības projekta izstrādi, kas balstīsies uz jaunizveidoto aptaujas rīka izmantošanu situācijas monitoringam, sniedzot ieskatu par izmaiņām darba un privātās dzīves līdzsvarā dinamikā un analizē svarīgākos tā ietekmējošos faktoros. Projekts atbilst Rīgas Stradiņa universitātes prioritārajai jomai: "Darba vides produktivitātes un darbinieku labbūtību ietekmējošo faktoru kompleksa ergonomiska izpēte".