Krievija un starptautiskās organizācijas (PZK_167)
Īsumā par studiju kursu
Mērķis
Studiju kursa mērķis ir sintezēt Krievijas iekšpolitikas un ārpolitikas tendences un iekšējās un ārējās identitātes meklējumus un izaicinājumus, lai gūtu precīzu un padziļinātu izpratni par mūsdienu Krievijas politiku un darbību starptautiskajās organizācijās; tās mērķiem, izaicinājumiem un darba metodēm. Mēs koncentrēsimies uz trīs mainīgajiem. Pirmkārt, Krievijas iekšējie resursi un spējas. Otrkārt, vide – gan reģionālā, gan globālā. Treškārt, līderības ambīcijas. Kursa ietvaros tiks izvērtēta Krievijas politika attiecībās ar ASV, Eiropu, Ķīnu un tā dēvēto postpadomju telpu starptautisko organizāciju kontekstā. Šis studiju kurss piedāvā kontekstā bagātīgu un vēsturisku zināšanu piepildītu izpratni par galvenajiem konceptiem, kas joprojām turpina veidot Krievijas ārpolitiku. Tā vietā, lai būtu strukturēts hronoloģiski, kurss ir sadalīts konceptuālos klāsteros, kas pievēršas ilgstošākajiem, diskutablākajiem un neskaidrākajiem aspektiem, kas kopā veido Krievijas ārpolitikas diskursa kodolu un atspoguļojas Krievijas politikā un aktivitātēs dažādās starptautiskajās organizācijās. Tiks aplūkota Krievijas loma un attiecības ar ANO, NATO, ES, EDSO, Eiropas Padomi, Arktikas Padomi, Eirāzijas Ekonomisko Savienību, NVS, Šanhajas Sadarbības Organizāciju un Kolektīvās Drošības Līguma Organizāciju, aptverot plašu darbības jomu lauku. Kursu caurvīs izvērtējums par politiskajām, ekonomiskajām un drošības interesēm, kas veido Krievijas ārpolitiku, Krievijas pieeju multilaterālismam un aktivitātēm multilaterālu institūciju ietvaros.
Priekšzināšanas
Vispārīgas zināšanas par starptautisko attiecību teorijām un metodēm, kā arī vēstures pamatzināšanas par periodu pēc Otrā pasaules kara.
Rezultāti
Izmantojot studiju kursā iegūtās padziļinātās zināšanas par Krievijas lomu un darbību starptautiskā līmeņa organizācijās, studenti salīdzinās un pretnostatīs Krievijas pieejas kā pašas veidotajās un centrētajās (piemēram, NVS, KDLO, EES), tā arī plašākās reģionālā un starptautiskā līmeņa organizācijās (piemēram, ANO, EDSO, EP).
Balstoties literatūras analīzē par vēsturisko un aktuālo pārejas procesu pieredzi, studējošie skaidros Krievijas pieejas, izaicinājumus un iespējas dažādu starptautisko organizāciju ietvaros.
Studējošie izvēlēsies un kritiski izvērtēs patstāvīgā darba tēmai atbilstošu zinātnisko literatūru par Krievijas dalību un lomu starptautiskajās organizācijās, to raksturojošiem faktoriem, cita starpā gan kombinējot teorētiskos, gan empīriskos avotus, gan arī pašas Krievijas, tā arī starptautisko organizāciju un citu valstu avotus līdz ar pētnieku analītiskiem materiāliem un žurnālistu darba rezultātiem.
Studējošie kritiski izvērtēs zinātniskajā literatūrā paustās idejas un diskutēs par šo ideju interpretāciju kolēģu prezentācijās.
Izstrādājot patstāvīgo darbu, studējošie salīdzinās un pretstatīs dažādas Krievijas darbības metodes dažādās starptautiskajās organizācijās.
Kontrastējot Krievijas darbību dažādās organizācijās, studējošie praksē demonstrēs izpratni par Krievijas lomu, darbību un nākotnes attīstības scenārijiem starptautisko organizāciju ietvarā profesionālajā, akadēmiskajā un uzņēmējdarbības vidē. Analītiskās kompetences tiks attīstītas, studentiem balstot secinājumus cēlonisko saikņu identificēšanā, kopsakarībiskošanā un savstarpībiskošanā.
Izmantojot savas kompetences dažādās jomās un zināšanas par Krievijas darbību ietekmējošiem faktoriem, studējošie prognozēs Krievijas darbību dažādos starptautiskos formātos, kā arī attīstīs spēju vispārināt šīs prasmes un pielietot tās kā uz citām valstīm šajās pat un citās starptautiskajās organizācijās, kā arī citos jautājumos, kur cieši mijiedarbojas nacionālā un starptautiskā vide.