Pārlekt uz galveno saturu

Arheoloģiskais piekrastes mantojums: slēptā priekšvēstures mantojuma pagātne, tagadne un nākotne

Projekta/līguma nr.
101119258
Projekta finansējums
2 737 461,00 EUR, no kā RSU daļa ir 2818 EUR
Projekta īstenošana
01.01.2024. - 31.12.2027.

Mērķis

• Izpētīt līdzības, atšķirības un daudzveidību piekrastes teritoriju izmantošanā akmens laikmetā (vēlā paleolīta/mezolīta periodos, aptuveni 12 000–2000 kalBC) visā Eiropā.
• Darboties saskaņā ar ArCHe inovatīvo pagātnes–tagadnes–nākotnes principu: savienojot zināšanas par pagātni ar tagadnes pārvaldību, izpēti un arheoloģisko vietu komunikāciju, kā arī to nākotnes publisko un ilgtspējīgo vērtību.
• Pielietot starpreģionālas, starpdisciplināras un starpsektorālas perspektīvas un sinerģijas katrā projektā.
• Iekļaut un attīstīt zināšanu apmaiņu ar neakadēmiskiem dalībniekiem, kuri jau praktiski darbojas ar priekšvēstures piekrastes teritorijām vai nākotnē kļūs par svarīgiem dalībniekiem.
• Izstrādāt jaunas metodes un rezultātus, piedāvāt risinājumus, kas nākotnē var veicināt ilgtspējīgas pieejas akmens laikmeta piekrastes teritoriju pārvaldībā.
• Saglabāt un attīstīt inovatīvus rīkus, lai šos jautājumus komunicētu plašākai sabiedrībai.

Apraksts

HORIZON-MSCA doktorantūras tīkls Arheoloģiskais piekrastes mantojums: slēptā priekšvēstures mantojuma pagātne, tagadne un nākotne (ArCHe) veicina visaptverošu izpratni par akmens laikmeta atradumiem un vietām piekrastes ainavās Eiropā, nodrošinot to ilgtspējīgu nākotni.

Akmens laikmeta mednieku–zvejnieku–vācēju (aptuveni 12 000–2000 kalBC) arheoloģiskās liecības piekrastes teritorijās visā Eiropā ir sadrumstalotas, bieži vien tikai nedaudz redzamas un nepietiekami komunicētas.

Lai risinātu šos izaicinājumus, doktorantūras tīkls ArCHe apmāca 10 doktorantus, kuri kļūst par prasmīgiem starptautiskiem vēstniekiem, veicinot pētniecību, pārvaldību un komunikāciju par šo mantojumu dažādos sektoros. Seši dalībnieki un deviņi asociētie partneri, tostarp akadēmiskie pētniecības centri un neakadēmiskās organizācijas, piemēram, kultūras mantojuma sektors, specializētās organizācijas, muzeji un mediji, nodrošina izcilu pamatu šim pētniecības un apmācību tīklam, kas piedāvā starptautiskas, starpdisciplināras, starpsektorālas un pārnesamas prasmju apmācības.

ArCHe 10 doktoranti bāzējas piecās Eiropas valstīs (Norvēģijā, Zviedrijā, Latvijā, Francijā un Spānijā) un darbojas arheoloģijas, sociālās antropoloģijas, kritiskās mantojuma pētniecības, mantojuma pārvaldības, bioarheoloģijas, ģeoloģijas, okeanogrāfijas, piekrastes inženierijas/saglabāšanas un komunikācijas jomās, kas saistītas ar piekrastes mantojumu un vidi.

Kā kopīga pētniecības un apmācību platforma ArCHe ietver pielāgotus doktora grāda projektus, veicina zināšanu apmaiņu starp pētniekiem, vadītājiem un partneriem, lai radītu sinerģiju.

Vadošais partneris

Oslo Universitāte (Norvēģija)

Projekta partneri

Kantabrijas Universitāte (Spānija), Latvijas Universitāte (Latvija), Francijas Nacionālais zinātnisko pētījumu centrs (Francija), Gēteborgas Universitāte (Zviedrija), Kantabrijas Hidrauliskās vides institūta fonds (Spānija), Norvēģijas Ģeoloģijas dienests (Norvēģija), Vikenas apgabala padome (Norvēģija), ADRAMAR (Francija), Spānijas Nacionālais zemūdens arheoloģijas muzejs (Spānija), Simrishamnas pašvaldība (Zviedrija), Tallinas Universitāte (Igaunija), Salamankas Universitāte (Spānija), Rennas Universitāte (Francija)