RSU video: ES kā militāras drošības garants – cik būtisks un īstenojams ir šis jaunais ampluā. Vērtē RSU ārpolitikas pētniece Diāna Potjomkina
Pēc ANO iniciatīvas, jau 15 gadus 21. septembris tiek atzīmēts kā Starptautiskā miera diena. Miers, stabilitāte un drošība kļuvuši par atslēgvārdiem arī Eiropas Savienības (ES) dienaskārtībā – jaunajā Eiropas Globālajā stratēģijā bezprecedenta uzmanība veltīta tieši šiem aspektiem. Vai ES izdosies stabilizēt pulvermucu, uz kuras dzīvojam – vērtē RSU un Latvijas Ārpolitikas institūta pētniece Diāna Potjomkina.
Lai gan jūnijā, kad tika pieņemta Eiropas Globālā stratēģija, par to daudz diskutēts netika, jo tā palika Brexit notikumu ēnā, šis jaunais dokuments apliecina, ka Latvija un citas Eiropas valstis var rēķināties ar jaunu organizāciju, kas vēlas gādāt par to drošību – ES. Kā norāda Diāna Potjomkina, tas ir bezprecedenta jaunums, jo ES līdz šim savā darbā lietojusi ekonomiskus un sociālus, nevis militārus līdzekļus. Turpretī jaunā Eiropas Globālā stratēģija apliecina ES vēlmi attīstīt neatkarīgu drošības kapacitāti – gan ekspertīzi, gan militāro industriju, lai tā spētu garantēt dalībvalstu drošību arī bez NATO palīdzības.
Vai tas nozīmē, ka ES tagad konkurēs ar NATO? Nē, jo ES sadarbība ar NATO turpināsies un ne tikai Latvijai, bet arī citām dalībvalstīm NATO paliks galvenais drošības garants. Tomēr arī pati NATO raugās pozitīvi uz ES centieniem būt par alternatīvu drošības garantu, it sevišķi hibrīdo draudu gadījumos, norāda pētniece. ES bieži līdz šim ticis pārmests, ka tā nepietiekami iesaistās iesaldētu konfliktu risināšanā, un tai apkārt ir daudz potenciāli nestabilu apgabalu, gan Austrumu partnerībā un dienvidos, gan, piemēram, Centrālāzijā. Jaunā stratēģija apliecina ES vēlmi turpmāk iesaistīties vairāk, saka Diāna Potjomkina.
ES centieni kļūt par alternatīvu drošības garantu ir būtiski arī gaidāmo ASV vēlēšanu kontekstā. "Ja pie varas nāks Donalds Tramps, ASV ieguldījumi Eiropas drošības garantēšanā mazināsies. Ja Hilarija Klintone – perspektīvas ir daudz pozitīvākas, bet tomēr ASV iekšpolitiskais spiediens vairāk nodarboties ar pašu lietām un mazāk iesaistīties miera un drošības nodrošināšanā ārpus ASV paliks. Jebkurā gadījumā – ja ASV mazinās savu iesaisti Eiropā, pašiem savas alternatīvas drošības kapacitātes varētu noderēt," vērtē Diāna Potjomkina.
Papildu informācijai: