Eksperti pētīs distresa cēloņus un tā mazināšanas mehānismus
90 % Latvijas iedzīvotāju ikdienā izjūt slikto stresu jeb distresu, visbiežāk – naudas un laika trūkuma dēļ, turklāt 61 % iedzīvotāju šo stresu mēdz izlādēt uz partneri vai bērniem, liecina Rīgas Stradiņa universitātes (RSU), Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas un Latvijas Pediatru asociācijas 2017. gada martā veiktā aptauja, kurā tika aptaujāts 501 respondents. Trīspusēji sadarbojoties, šopavasar mediķi un RSU docētāji īstenojuši kampaņu, kas aicina izkāpt no sliktā stresa apburtā loka ģimenē. Kampaņas nākamais solis – konference Stress ģimenē – kas, kurš, kā un kāpēc… – norisināsies trešdien, 24. maijā.
"Gan bērna, gan pieaugušā attīstībai ir nepieciešams stress, taču, ja stresa ir par daudz, mēs jau runājam par distresu jeb slikto stresu, kam ir postoša ietekme uz cilvēka garīgo un fizisko attīstību," norāda RSU Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedras vadītāja profesore Gunta Ancāne.
Konference pulcēs gan mediķus (ģimenes ārstus, psihologus, psihiatrus, veselības aprūpes speciālistus), gan plašāku sabiedrību (sociālos darbiniekus, pedagogus un citus interesentus). Pasākumā tiks skatīti tādi temati kā distress un tā postošā ietekme, pārmēru liela stresa ietekme uz bērna veselību, dažādi trauksmes veidi, terapijas pamatprincipi līdzatkarības gadījumos, vardarbība un tās sociālie aspekti, mākslas terapijas iespējas atkarību pacientiem, vardarbības un atkarību tiesiskie aspekti, kā arī stresa vadības farmakoloģiskie aspekti. Starp konferences referentiem rodamas ne vien mediķi, bet arī tiesībzinātņu eksperti, mākslas terapeiti, sociālie darbinieki u. c.
Kampaņas ietvaros kā resurss, kas palīdz gan vecākiem, gan dažādu jomu speciālistiem, izveidota mājaslapa www.stress.lv. Tajā apkopots gan temata teorētisks ietvars, gan uzkrāti ekspertu padomi un ieteikumi, kā apjaust stresa cēloņus un kā mazināt sliktā stresa klātbūtni ģimenes dzīvē.
Papildu informācijai: