Pārlekt uz galveno saturu

RSU Anatomijas un antropoloģijas institūta (AAI) jeb anatomikuma telpās apskatāmas ievērības cienīga gan Baltijā, gan Eiropā profesora Paula Stradiņa un viņa sekotāju (no 1926. gada līdz 20. gadsimta 60. gadiem), RSU Patoloģijas katedras, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas un AAI profesores Māras Pilmanes vadībā izveidotās anatomisko, histoloģisko, embrioloģisko preparātu un anatomisko mulāžu kolekcijas.

Ekspozīcija tika atklāta 2003. gadā par godu Latvijas augstākās medicīnas izglītības 83. gadadienai. Ekspozīcija aptver vairāk nekā 1000 eksponātu, kas atspoguļo dažādas slimības, iedzimtas anomālijas u. c. patoloģijas skartus audus, un regulāri uz ekskursijām pulcē interesentus gan no visas valsts, gan arī citām pasaules valstīm. Tā, triju gadu laikā, no 2014. gada līdz 2016. gada novembrim, ekspozīciju apmeklēja 3038 cilvēki. Uz ekspozīciju ekskursijās braukušas 149 Latvijas skolas, un ekspozīcijas ienākumi sastādījuši 4985 eiro.

AAI kolekcijas pirmais eksponāts datēts ar 18. gs. beigām, bet P. Stradiņa kolekcijas pirmais eksponāts – ar 1926. gadu. Kopā kolekcija sniedz ieskatu kaulu, ādas, iekšējo orgānu, audzēju slimībās, orgānu struktūra izmaiņās un formas variācijās. Atsevišķi preparāti atspoguļo cilvēku kaitīgo paradumu (smēķēšanas, alkohola u.c.) vai darba apstākļu radītās sekas. AAI un prof. M. Pilmanes savāktā embriju un augļu kolekcija atspoguļo grūtniecības komplikāciju radītās sekas aizmetņiem un iedzimtās anomālijas dažādās orgānu sistēmās. Kolekcija teicami papildina skolēnu, studentu un citu interesentu mācību materiālus un veicina izpratni par cilvēka ķermeņa uzbūvi un attīstību, kā arī to ietekmējošiem faktoriem.

Grupas lūdzam pieteikties iepriekš, zvanot pa tālruni 67060809 vai rakstot e-pastu linda[pnkts]tombergaatrsu[pnkts]lv (linda[dot]tomberga[at]rsu[dot]lv).
Preparātu skaits
NosaukumsSkaits
Prof. Paula Stradiņa kolekcija1082
Patoloģijas kolekcija no Gaiļezera542
Anatomijas laboratorijas kolekcija105
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas kolekcija21
Prof. Anatolija Ameļina kolekcija134
Dzīvnieku kolekcija64
Embrioloģijas kolekcija
Embrioloģijas kolekcija I94
Embrioloģijas kolekcija I12
Embrioloģijas kolekcija III32
Reproduktīvās sistēmas kolekcija IV59
Rīgas arheoloģiskie izrakumi986
Dažādu kaulu un galvaskausu kolekcija4714
V. Deruma kaulu kolekcija94
Arheoloģiskie izrakumi (1926–1929) prof. J. Prīmaņa vadībā67
Zobenbrāļu ordeņa pils poļu arheoloģiskie izrakumi
Sv. Jura baznīcas izrakumi (1983–1984)37
Kalēju ielas izrakumi Konventa sēta (1990)11
Antropoloģiskā materiāla savrupatradumi26
Kaulu preparātu kolekcija82
Galvaskausu kolekcija159
Dzīvnieku kaulu kolekcija58
Mumificēts cilvēka ķermenis1
Karavīra skelets uz statīva1
Kopā8381 eksponāts
Formalīna preparāti

No P. Stradiņa un viņa sekotāju kolekcijas

  • Gremošanas sistēmas orgānu patoloģijas: kuņģa čūlas, perforācijas, kuņģa vēzis, gļotādas atrofija; tievo un resno zarnu bojājumi, kolorektālais vēzis; aknu ciroze, aknu ļaundabīgie audzēji, metastāzes aknās; barības vada bojājumi, striktūras; aizkuņģa dziedzera ļaundabīgie audzēji, nekrotizējošs pankreatīts u. c.
  • Elpošanas orgānu sistēmas patoloģijas: plaušu un balsenes ļaundabīgie audzēji; tuberkulozes radītas izmaiņas plaušās; pneimonijas skartas plaušas, bronhektāzes
  • Urīnizvadsistēmas orgānu patoloģijas: nierakmeņi, hidronefroze, tuberkulozes radīti bojājumi nierēs, policistisko nieru slimība; labdabīgi un ļaundabīgi nieru audzēji; urīnpūšļa vēzis, urīnpūšļa iekaisums
  • Balsta un kustību orgānu sistēmas un ādas patoloģijas: kaulu lūzumi; osteomielīts; labdabīgi un ļaundabīgi kaulu audzēji; traumu skartas ekstremitātes, apdegumi, apsaldējumi, rētaudi un čūlas
  • Citi preparāti: galvas smadzeņu traumas, audzēji, insulti; vairogdziedzera un citu endokrīno dziedzeru patoloģijas – audzēji, iekaisumi; teratomas, iedzimtas patoloģijas; labdabīgi un ļaundabīgi audzēji, metastāzes; sirds un asinsvadu sistēmas patoloģijas, aneirismas u. c.

No P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Patoloģijas institūta kolekcijas

  • Sirds un asinsvadu patoloģijas: miokarda infarkts, perikardīts, endokardīts, aneirismas, ateroskleroze u. c.
  • Aknu un citu gremošanas sistēmas orgānu patoloģijas: aknu cistas, aknu traumas, plīsumi, aknu audzēji, metastāzes aknās, aknu ciroze; kuņģa čūlas, kuņģa vēzis, resnās zarnas vēzis u. c.
  • Centrālās nervu sistēmas patoloģijas: galvas smadzeņu audzēji; insulti; galvas un muguras smadzeņu traumas
  • Elpošanas sistēmas patoloģijas: plaušu vēzis, pneimonija, smēķētāju plaušas; balsenes patoloģijas – balsenes vēzis, lepras radīti balsenes bojājumi
  • Urīnizvadsistēmas patoloģijas: nieru audzēji; nierakmeņi, nieru cistas
  • Citas patoloģijas: ādas patoloģijas, iekaisumi, čūlas; dzimumsistēmas patoloģijas – endometrija vēzis, olnīcu cistas, labdabīga prostatas hiperplāzija, teratomas u. c.
  • Normālās anatomijas preparāti: veselu galvas un muguras smadzeņu uzbūve; veselu nieru uzbūve šķērsgriezumā; asinsvadu anatomiskais izvietojums dažādās ķermeņa daļās (ekstremitātēs, ķermeņa dobumos, orgānos); balsta un kustību orgānu sistēmas anatomiskie preparāti – ekstremitātes, muskuļi u. c.
Mulāžas
  • Dažādas ādas patoloģijas – ekzēma, dermatīts, čūlas, ādas vēzis u. c.
  • Infekcijas slimību radītas patoloģijas – sifiliss, lepra, ehinokokoze u. c.
  • Kākslis, galvas un kakla patoloģijas
  • Dzimumorgānu patoloģijas – iedzimtas anomālijas, ļaundabīgie audzēji, iekaisumi u. c.
Embrioloģiskie eksponāti

AAI un profesores M. Pilmanes vāktā kolekcija aptver dažāda attīstības laika zīdītāju aizmetņus, attīstības anomālijas, Latvijas embrioloģijas pirmsākumu eksponātus. Tomēr visvērtīgākie kolekcijā ir agrīnās anomālijas atainojošie cilvēka aizmetņi, kas aptver laikposmu no 14. līdz 90. attīstības dienai.

Saistītās ziņas