Pārlekt uz galveno saturu
Preses relīzes

Trešdien, 20. maijā, Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) jau otro gadu notiks medicīnas īsfilmu festivāls un diskusija par globālās veselības jautājumiem "Medfest 2015. Global Medicine & Civilizations". Festivāla mērķis ir vērst sabiedrības uzmanību uz aktuālām globālās veselības problēmām, it sevišķi psihiskās veselības jomā.

Filmu nozare un medicīna jau vairāk nekā gadsimta garumā ir savstarpēji mijiedarbojušās, veicinot sabiedrības un speciālistu izglītošanu, rosinot domāt un diskutēt un dodot iespēju cilvēkiem izstāstīt savu stāstu par slimību. Pakāpeniski un brīžiem lēcienveidīgi attīstoties, abas jomas ir kļuvušas par neatņemamu un visur esošu sabiedrības daļu.

Šī gada īsfilmu festivāls veltīts globālās veselības jautājumiem. Tajā redzēsiet sešas īsfilmas, kuru varoņi no visas pasaules izdzīvos stāstus par mīlestību, ģimeni, emigrāciju, sadzīvošanu ar psihisku slimību un cerību.

Festivālā tiks vērsta uzmanība uz šādiem problēmjautājumiem:

  1. emigrācija. Vairāk nekā 17 miljoni iedzīvotāju visā pasaulē ir bijuši spiesti pamest savu mītnes valsti kara vai vajāšanas dēļ. Daudziem no mums ir grūti pat iedomāties, ko šiem cilvēkiem nākas pārdzīvot. Turklāt arī pēc nonākšanas drošībā — mērķvalsts sasniegšanas — šo cilvēku ciešanas nereti turpinās, jo viņi kļūst par diskriminācijas upuriem.
  2. psihiska slimība kultūras un reliģijas kontekstā. Suicīds ir ļoti aktuāla globāla problēma, jo visā pasaulē ik gadu dzīvību sev atņemt vairāk nekā 800 000 cilvēku. Festivālā diskutēsim par to, kā kultūra un reliģija var ietekmēt psihiskās veselības aprūpes risinājumus.
  3. sadzīvošana ar psihisku slimību un atbilstošas aprūpes nodrošināšana. Psihiski veselam cilvēkam ir grūti iedomāties, ko pārdzīvo cilvēks psihozē, viena no festivāla filmiņām demonstrēt, ka psihotiskam cilvēkam pat tik šķietami vienkāršs uzdevums kā iešana pa ielu var būt liels izaicinājums. Tiks skarts arī jautājums par fiziskās ierobežošanas izmantošanu, kas daudzās pasaules vietās joprojām ir aktuāla problēma psihiskās veselības aprūpes jomā, kā arī meklētas atbildes uz jautājumu, kā nodrošināt attiecīgajai kultūrai pieņemamu un līdzjūtīgu palīdzības sniegšanu ļoti ierobežotu resursu apstākļos.

Diskusijā piedalīsies un uz apmeklētāju jautājumiem atbildēs eksperti, kas pārstāvēs dažādas nozares. Diskusijā piedalīsies:

  • prof. Elmārs Rancāns – ārsts psihiatrs, RSU Medicīnas fakultātes Psihiatrijas un narkoloģijas katedras vadītājs;
  • asoc. prof. Biruta Kupča – ārste psihiatre, RSU Medicīnas fakultātes Psihiatrijas un narkoloģijas katedras docētāja;
  • Klāvs Sedlenieks – sociālantropologs, RSU Komunikācijas fakultātes lektors, lektors, maģistra studiju programmas "Sociālā antropoloģija" vadītājs;
  • Dainis Balodis – ārsts psihoterapeits, seksopatalogs, RSU Pataloģijas katedras docents.

Filmu festivāls un diskusija notiks RSU 3. auditorijā no pulksten 15.00 līdz 18.00 (Dzirciema ielā 16, Rīgā). To organizē Latvijas Psihiatru asociācijas Jauno Psihiatru sekcija sadarbībā ar RSU Medicīnas fakultātes Psihiatrijas un narkoloģijas katedru.

Ieeja pasākumā bez maksas. Aicināti piedalīties visi interesenti!

"Medfest" organizētāju komiteja, kas atrodas Londonā, paši atlasa demonstrējamās īsfilmas, atšķirībā no tradicionālajiem filmu festivāliem, kur filmu veidotāji piesakās ar savām filmām. Filmu izvēles process aizņem apmēram divus mēnešus, un lēmums tiek pieņemts koleģiāli. Kritēriji filmu izvēlei ir tās vizuālā kvalitāte, filmas saturs, kam jāsakrīt ar attiecīgā gada tēmu, turklāt filmā attēlotajai tēmai ir jābūt diskusiju raisošai.

Medicīnas filmu festivāla "Medfest" pirmsākumi meklējami Lielbritānijā 2011. gadā. Pirmais medicīnas filmu festivāls notika deviņās dažādās vietās un kopumā to apmeklēja 450 cilvēku. 2013. gadā pasākums notika 21 norises vietā Lielbritānijā, un to kopumā apmeklēja 1175 apmeklētāji. 2014. gadā pirmo reizi festivāls bija starptautisks – filmu vakari tika organizēti arī Austrālijā un Latvijā.

Festivālu kā students radīja ārsts Kamrāns Ahmeds (Kamran Ahmed), kurš tagad jau ir pabeidzis rezidentūru un strādā par kvalificētu psihiatru. Rezidentūras gados viņš saņēma Karaliskās Psihiatru asociācijas apbalvojumu kā gada rezidents, un viņš joprojām ir festivāla patrons.

2008. gadā Lielbritānijā tika publicēti vērienīga medicīnas izglītības audita rezultāti, kuri atspoguļoja medicīnas studentu zemo intereses līmeni par psihiatriju. "Medfest" sākotnējais mērķis bija popularizēt psihiatrijas specialitāti medicīnas studentu vidū. Tagad tas ir izaudzis par iecienītu filmu festivālu ne tikai studentu vidū. Festivālā aktīvi diskutē par aktuālam tēmām un tendencēm medicīnā kopumā, paralēli cīnoties ar aizspriedumiem pret psihiatriju gan mediķu vidū, gan sabiedrībā.