RSU rektora Jāņa Gardovska komentārs par sagaidāmo augstākajā izglītībā un RSU darbā 2015. gadā
2015. gada nozīmīgākais izaicinājums ir RSU arvien ciešākā sadarbība ar "Stradiņa" un "bērnu" slimnīcu. Darbs pie juridiskas apvienības norit arvien veiksmīgāk. Piemēram, vēl 2014. gada nogalē atklājām Baltijā modernāko Onkoloģijas institūtu, kas ir balstīts uz ilgtermiņa sadarbību ar Paula Stradiņa Klīnisko universitātes slimnīcu. RSU un klīniku sadarbībai jau ir pozitīvi piemēri tepat Latvijā, piemēram, "veiksmes stāsts” ir RSU Stomatoloģijas institūts, kurš gan sekmīgi apmāca, gan ārstē jau vairāk nekā 20 gadus. Rezultāts Stomatoloģijas institūta veiksmes stāstam bija 2014. gadā RSU notikusī Eiropas Zobārstu izglītības asociācijas (Association for Dental Education in Europe, ADEE) konference, kas pulcēja vairākus simtus zobārstniecības pedagoģijas līderus no visas pasaules.
Tāpat RSU 2015. gadā atzīmē dubultu jubileju – gan pašas RSU 65 gadus, gan arī 25 gadus ārvalstu studentu studijām RSU. Svinību gadā uzsvaru liksim uz sasniegto pēdējo piecu gadu laikā, par moto izvirzot – "65 izaugsmes gadi". Šo gadu laikā RSU ir veikusi ievērojamu izrāvienu attīstībā. Piemēram, tieši šogad būsim pabeiguši visu RSU studiju un zinātnes telpu renovāciju – visas telpas būs izremontētas un atjaunotas; tajās būs nomainītas visas nepieciešamās mācību un pētniecības iekārtas. To paveicām, izmantojot pašu pelnītos līdzekļus un sekmīgi apgūstot ES fondu līdzekļus vairāku miljonu eiro apmērā. Pēdējo gadu laikā ir arī desmitkāršojies ārvalstu studentu skaits – tagad tie jau ir 1270, kas ir 17 % no RSU kopējā studentu skaita.
Tāpat šogad notiks sagatavošanās jaunajam struktūrfondu periodam, kas būs liels izaicinājums Latvijas augstskolām, tāpat kā tikko Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Žana Kloda Junkera pieteiktais 315 miljardu eiro lielais investīciju plāns, kura mērķis ir atjaunot izaugsmi Eiropā un samazināt bezdarbu. Ž. K. Junkera plāna realizācija pavērs jaunu attīstības posmu gan Latvijas zinātnei un izglītībai, gan Eiropas konkurētspējai kopumā. Bieži, runājot par Latvijas tautsaimniecības izaugsmi, tiek minēts inovatīvu un oriģinālu ideju trūkums ārvalstu tirgus apgūšanai. ES finansiālā atbalsta apguve nav izdarāma bez universitāšu zinātnieku un uzņēmēju interešu un spēju savstarpējas sinhronizācijas – tikai kopīgi izstrādājot produktus ar augstu pievienoto vērtību, iespējams pārsteigt pasauli, radot kaut ko neatkārtojumu un unikālu, lai varam ar lepnumu teikt "Made in Latvia". Tie var būt gan produkti, gan pakalpojumi, piemēram, medicīniskie izmeklējumi vai ekokosmētika. Piemēram, jau 2014. gadā RSU ieguva vienu no lielākajiem valsts pasūtījumiem no jaunās valsts pētījumu programmas medicīnā – mums ir 35 %, ko plānojam novirzīt gan pārmantoto slimību pētniecībai, gan jaunu medicīnas produktu radīšanai.
Neapšaubāmi, ka vienmēr nozīmīgs uzdevums ir gatavošanās vasaras uzņemšanai, kurā plānojam sasniegt iepriekšējo gadu pozitīvos rādītājus. Pērn vasaras uzņemšanā RSU iestājās ap 2000 studentu, turklāt jau vairākus gadus pēc kārtas sekmīgi aizpildot visas valsts piešķirtās budžeta vietas – katru gadu tās ir vairāk nekā 500. Sekmīgi izdevies arī piesaistīt studentus sociālajām zinātnēm, kur liels nopelns ir programmu vadītāju spējai un prasmei popularizēt savas programmas un izveidot ilgtermiņa sadarbību ar darba devējiem prakšu nodrošināšanā, jo valsts budžeta vietas šīm programmām netiek piešķirtas.
Papildu informācijai: