Pārlekt uz galveno saturu
Preses relīzes

RSU Medicīnas fakultātes Infektoloģijas un dermatoloģijas katedras docentes, ārstes Andas Nodievas komentārs par tuberkulozes izplatību Latvijā un pasaulē, atzīmējot Pasaules tuberkulozes dienu, kas ik gadu tiek atzīmēta 24.martā.

„Ir pienācis marts, kad mēs katru gadu aktualizējam tuberkulozes jautājumus. Kāpēc tieši martā? Tam ir sava nozīmīga vēsture. 1882. gada 24. martā Berlīnē Fiziologu biedrības sanāksmē mikrobiologs Roberts Kohs lekcijā un demonstrējumos pavēstīja sava darba rezultātus tā laika ļoti nozīmīgas un bieži nāvējošas slimības tuberkulozes ierosinātāja atklāšanā. Drīz vien šī nozīmīgā ziņa aplidoja visu pasauli un sākās jauna ēra tuberkulozes izplatības izpratnē, kā arī diagnostikas un ārstēšanas vēsturē. Par godu šī nozīmīgā atklājuma simtsgadei kopš 1982. gada katru gadu 24. martā tiek atzīmēta Pasaules tuberkulozes diena.

Lai arī ir pagājuši 132 gadi kopš šī nozīmīgā notikuma un gan saslimstība, gan mirstība no tuberkulozes pasaulē ir mazinājusies un pēdējos gadus joprojām turpina mazināties, tomēr tuberkulozes ierobežošanā ir parādījušās daudz jaunas barjeras, daļa no kurām Koha laikā pat nebija iedomājamas. Tās ir divas – HIV infekcija un pret zālēm nejutīgas tuberkulozes mikobaktērijas izplatība. Šīs problēmas nav gājušas secen arī Latvijai.

Jau kopš 1996. gada, kad pasaulē tika aktualizēta multizāļu rezistentas tuberkulozes izplatība, Latvija bija to valstu vidū, kurā bija tiktāl sakārtota tuberkulozes bakterioloģiskā diagnostika, ka varējām sniegt datus PVO, un izrādījās, ka esam to valstu vidū, kurām ir visaugstākā saslimstība ar multizāļu rezistento tuberkulozi. Gadu gaitā daudz darba tika veikts tuberkulozes izskaušanā: ieviesti jauni diagnostikas testi, lietota gan standarta, gan individualizēta ārstēšana, ieviesta infekcijas kontrole, veikts plašs izglītošanas darbs gan Latvijā, gan aiz tās robežām. Tika panākts labs rezultāts – no 1997. līdz 2010. gadam saslimstība ar tuberkulozi mazinājās, stabilizējoties pēdējos trīs gados. 2013. gadā ar tuberkulozi saslima 776 cilvēki, sasniedzot rādītāju 38,8 uz 100 000 iedzīvotāju. Ievērojami mazinājies arī multizāļu nejutīgās tuberkulozes slimnieku skaits no 370 līdz 72 attiecīgi 1998. un 2013. gadā. Taču starp Eiropas Savienības valstīm mēs joprojām esam augstas tuberkulozes saslimstības valstu grupā – kopā ar Rumāniju, Lietuvu, Bulgāriju un Igauniju.

Arī tuberkulozes/ HIV vēsture mūsu valstī sākās pagājušā gadsimta 90. gadu vidū, kad gadu pēc gada pieauga HIV inficēto tuberkulozes slimnieku skaits. Tajā laikā problēma mūsu valstī nebija salīdzināma ar pasaules mēroga augsto HIV saslimstību Āfrikas valstīs, bet jau pēdējo divu  gadu laikā, saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas vērtējumu, Latvijā ir vērojama koncentrēta tuberkulozes/ HIV epidēmija (2012. gadā 10,5% no tuberkulozes slimniekiem bija inficēti ar HIV).

Ko darīt? Svarīgākais – savlaicīgi atpazīt tuberkulozes slimniekus, diagnosticēt slimību un uzsākt ārstēšanu. Tuberkulozes simptomi ir klepus, paaugstināta ķermeņa temperatūra, svīšana naktīs, nespēks, nogurums, svara zudums. Īpaša uzmanība pievēršama cilvēkiem ar imūndeficītu un tiem, kuri kontaktējušies ar tuberkulozes slimniekiem. Visiem, kuriem ir iepriekš minētās pazīmes, jāvēršas pie ģimenes ārsta vai plaušu slimību ārsta, kuri veiks turpmākus izmeklējumus. Un jāatceras, ka tuberkulozi mēs varam pieveikt tikai kopīgiem spēkiem.”

Papildu informācijai: