RSU tiks aizstāvēts promocijas darbs par slimās locītavas aizvietošanu ar mākslīgo displastiskā osteoartrīta pacientiem
Trešdien, 8. janvārī, plkst. 15.00 Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas promocijas padomes atklātajā sēdē Rīgā, Dzirciema ielā 16, Hipokrāta auditorijā, Silvestris Zēbolds aizstāvēs promocijas darbu „Endoprotēzes acetabulārā komponenta novietojuma izvēle displastiskā osteoartrīta pacientiem”.
Ar displastisku osteoartrītu slimo gados jauni cilvēki darbspējīgā vecumā (30 – 50 gadus veci), kuru slimības vēsturē bijis iedzimts gūžas locītavas attīstības traucējums (displāzija) vai iedzimts mežģījums.
Displastiskā osteoartrīta simptomi ir sāpes un klibošana. Šiem slimniekiem bieži ir atšķirīgs kāju garums un izteikti gāzelējoša gaita.
Gūžas locītavas endoprotezēšana jeb slimās locītavas aizvietošana ar mākslīgo ir efektīvākā ārstēšanas metode, kas palīdz gados jaunajiem pacientiem atgriezties iespējami ātrāk sociāli aktīvā dzīvē un darbā. Tomēr izteikto iegurņa anatomijas izmaiņu dēļ displastiskā osteoartrīta pacientiem komplikāciju biežums ir ievērojami lielāks nekā deģeneratīvā osteoartrīta pacientiem.
Disertācijas autors veicis 108 gūžas locītavas endoprotezēšanas operāciju radioloģisko un funkcionālo rezultātu, kā arī komplikāciju analīzi un izstrādājis endoprotēzes acetabulārā komponenta (mākslīgās locītavas bedrītes) izkustēšanās prognozēšanas paņēmienu. Par šo izgudrojumu piešķirts Latvijas Republikas patents.
Turklāt pētījuma rezultātā Silvestris Zēbolds izstrādājis oriģinālu algoritmu endoprotēzes acetabulārā komponenta novietojuma izvēlei. Algoritms vērtējams kā darba praktiskā nozīme. Tā izmantošana pirmsoperācijas plānošanā un endoprotezēšanas operācijas laikā samazina komplikāciju skaitu, uzlabo operācijas rezultātu, tādējādi pagarinot endoprotēzes ilgdzīvi.
Silvestra Zēbolda disertācija ir pieejama RSU mājaslapā
Papildu informācijai