Atvērs RSU ekspertu grāmatu par finanšu un ekonomikas krīzi Eiropā un Latvijā
Piektdien, 4. novembrī tiks atvērta Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) finanšu un ekonomikas ekspertu grāmata „Mūsdienu finanšu un ekonomiskā krīze Eiropā un Latvijā: izeju meklējot”. Tās autori ir RSU profesore Inna Dovladbekova, asociētais profesors Eugene Eteris un asociētais profesors Dainis Zelmenis.
Ievadā grāmatas autori uzsver, ka „mūsdienu Latvijas iedzīvotājiem droši vien vēl labi atmiņā ir saglabājušies iespaidi par Latvijas komercbanku krīzi pagājušā gadsimta 90. gadu vidū, taču pirmo reizi mūžā viņiem ir nācies vaigu vaigā sastapties ar šo nepatīkamo, bet diemžēl nenovēršamo tirgus ekonomikas pavadoni jeb problēmu, ko sauc par “vispasaules jeb globālo finanšu un ekonomisko krīzi” un kas periodiski piemeklē pasaules valstis. Vien vecākās paaudzes iedzīvotāji, iespējams, atceras savu vectētiņu un vecmāmiņu nostāstus par pagājušā gadsimta 30. gadu sākuma ekonomiskās krīzes šausmām, kas, kā zināms, bija daļa no pasaules Lielās depresijas.”
Taču Inna Dovladbekova, Eugene Eteris un Dainis Zelmenis arī atzīst krīzes pozitīvo iedabu: „Tirgus ekonomikas attīstības cikliskā rakstura dēļ ekonomiskās krīzes ir ne tikai smagi un sociāli sāpīgi finanšu un ekonomiskie satricinājumi. Krīzes vienlaicīgi ir arī sākuma punkts ekonomiskajai rosībai un jaunam uzplaukumam. Lielā depresija, kā zināms, izraisīja “revolūciju” arī ekonomiskajā teorijā un ekonomiskās paradigmas nomaiņu: ekonomisko liberālismu uz 30 gadiem aizstāja aktīva valsts ekonomiskās regulēšanas politika jeb keinsiānisms.”
Līdz ar to autori izvirza vairākus būtiskus jautājumus, atbildes uz kuriem tiek meklētas un piedāvātas grāmatas lasītājam: „Kā būs šoreiz? Neoliberālisms monetārisma veidolā, kas pagājušā gadsimta 70. gadu vidū panāca liberālās ekonomiskās teorijas renesansi ekonomikas teorijā un praksē, pēdējo 80 gadu laikā jau otro reizi ir ievedis pasaules ekonomiku strupceļā. Tāpēc ekonomiskajā literatūrā un periodikā no jauna parādās aicinājumi mainīt ekonomikas paradigmu. Kāda ekonomiskā teorija varētu nākt neoliberālisma vietā?”
Tādējādi RSU eksperti ir uzskatījuši par savu uzdevumu vispirms grāmatā sniegt lasītājiem zināšanas par finanšu un ekonomisko krīžu cēloņiem un norises gaitu, dot pārskatu par šo krīžu vēsturi, dziļāk izanalizējot pašreizējās finanšu un ekonomiskas krīzes cēloņus, kā arī parādīt, kā šo krīzi mēģina pārvarēt gan Eiropas Savienība kopumā, gan viena tās dalībvalsts – Latvija.
Šo problēmu iztirzāšanai ir pakārtota grāmatas trīsdaļīgā struktūra: pirmajā nodaļā ir dots ieskats ekonomisko krīžu teorijā un vēsturē, analizēti mūsdienu finanšu un ekonomiskās krīzes cēloņi, īpatnības un sekas, otrajā nodaļā ir parādīts, kā ar ekonomiskās krīzes pārvarēšanu nodarbojas Eiropas Komisija ES-27 ietvaros, bet trešajā – analizēti krīzes cēloņi Latvijā, kā arī Latvijas valdību veiktie antikrīzes pasākumi un to efektivitāte.
Autori ir Rīgas Stradiņa universitātes Eiropas studiju fakultātes Reģionālās ekonomikas un biznesa katedras mācību spēki, un tā domāta salīdzinoši plašam lasītāju lokam: ekonomistiem, politiķiem, sociologiem, augstskolu pasniedzējiem un studentiem, kā arī visiem tiem, kurus interesē Eiropas Savienības un Latvijas ekonomiskās attīstības problēmas un perspektīvas. Grāmatas izdošana kļuva iespējama ar Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā un Rīgas Stradiņa universitātes materiālo atbalstu, par ko autori saka lielu paldies. Grāmatu izdevusi Rīgas Stradiņa universitāte.
Tuvāk ar autoru akadēmisko biogrāfiju ir iespējams iepazīties RSU mājas lapā.
Grāmatas atvēršana notiks piektdien, 4. novembrī, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Bibliotēkā, Dzirciema ielā 16, pulksten 16:00. Uz to ir aicināts ikviens, kuru interesē finanšu un ekonomikas vēsture un to nākotnes perspektīvas.
Par Rīgas Stradiņa universitāti:
Rīgas Stradiņa universitāte ir viena no vadošajām un modernākajām augstākās izglītības mācību iestādēm Baltijā ar izteikti starptautisku ievirzi. Tās 10 fakultātēs līdzās ar medicīnu saistītajām studijām jau 12 gadus ir iespējams apgūt dažādas modernas sociālo zinātņu programmas. Rīgas Stradiņa universitātē kopumā studē vairāk nekā 6100 studentu no visas pasaules. 2010./2011.studiju gadā RSU sasniedza rekordu ārvalstu studējošo skaita ziņā – jaunajā studiju gadā RSU tika uzņemti 104 ārvalstu studenti, līdz ar to RSU ārvalstu studiju programmās kopumā zināšanas un praksi pašreiz apgūst 302 jaunieši no 18 pasaules valstīm. Tas ir lielākais ārvalstu studentu skaits RSU pēdējo 20 gadu laikā.
Papildu informācija par RSU ir pieejama interneta mājas lapā www.rsu.lv. Par RSU aktualitātēm var uzzināt arī RSU studentu radio „Runā Skaļāk” – http://runaskalak.lv.
Papildu informācijai: