Inovēt un digitalizēt – RSU aicina uzņēmējus, valsts un nevalstisko sektoru uz Zinātnes nedēļas inovāciju sekciju
Piecas starptautiskas konferences, plenārsesijas, paralēlās sesijas, postersesijas, meistarklases un pat hakatons – Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) virtuālā Zinātnes nedēļa uzņems apgriezienus jau 22. martā un noritēs visas nedēļas garumā. Tās pasākumi bez maksas pieejami kā zinātniekiem, tā arī citiem interesentiem, piemēram, industriju un valsts institūciju pārstāvjiem.
Viens no gaidāmajiem pasākumiem – sekcija Innovation in Medicine and Healthcare – from Research to Practice – varētu būt īpaši saistošs ne tikai veselības aprūpes speciālistiem, bet arī uzņēmējiem, valsts un nevalstiskā sektora pārstāvjiem. Inovāciju sekcija tiešsaistē noritēs 25. un 26. martā, skatot tādus jautājumus kā mākslīgais intelekts, digitalizācija, telemedicīna, virtuālā realitāte, IT, medicīnas tehnoloģijas, personalizētā medicīna un citus. Reģistrēties iespējams mājaslapā https://rw2021.rsu.lv/.
Digitalizācija medicīnā un veselības aprūpē ir process, kas ved augstākas efektivitātes virzienā – tā nāk palīgā problēmu risināšanā, piemēram, uzlabojot pakalpojumu pieejamību un optimizējot resursus. Digitalizācija arī palīdz attīstīt rīkus personalizētās medicīnas laukā. Tāpēc ir būtiski audzēt digitālās kompetences plašāk, lai šie efektīvie risinājumi nepaliktu šaura speciālistu loka un pacientu lietošanā.
Plašas sadarbības nozīmi uzsver arī digitālās terapijas jaunuzņēmuma Vigo Health dibinātājs un vadītājs Kristaps Krafte, kurš uzrunās inovāciju sekcijas dalībniekus pasākuma atklāšanā: "Sākot uzņēmējdarbību veselības aprūpes jomā, man bija skaidrs, ka meklēsim sadarbības iespējas ar citiem uzņēmumiem, pētniecības centriem un veselības aprūpes iestādēm. Sadarbība ir veiksmīgu inovāciju pamats. Izstrādājot digitālo terapiju Vigo, kas padara pieejamāku rehabilitāciju cilvēkiem pēc pārciesta insulta, par mūsu partneriem kļuva RSU, nacionālais veselības centrs Vaivari, piecas slimnīcas un Latvijas Mobilais telefons. Sadarbībā ar RSU mēs šogad uzsāksim nākamo klīniskā pētījuma fāzi – randomizētu kontrolētu pētījumu. Latvijas potenciāls veselības aprūpes jomā ir milzīgs, un līdz ar digitalizāciju šim potenciālam nav robežu."
Inovāciju sekcijas ietvaros eksperti spriedīs arī par datu uzkrāšanas un analīzes iespējām. Uz tā potenciālu norāda Latvijas Reto slimību alianses pārstāve Baiba Ziemele: "Ir pienācis laiks izmantot datus savā labā – no nemanāmas soļu skaitīšanas līdz starptautiskiem pētījumiem ģenētikā, lai palīdzētu atrast katram piemērotāko ārstēšanu. Pētniekiem jārada tādi risinājumi, kas atvieglotu pacientu dzīvi un veicinātu inovatīvus risinājumus ārstēšanai un aprūpei."
Diskusijas inovāciju sekcijā plānots starpdisciplināras, ko uzsver RSU Radioloģijas zinātniskās laboratorijas vadītāja asoc. prof. Maija Radziņa. "Katrs ārsts vēlētos būt pilnvērtīgi informēts par ikvienu pacientu – redzēt attēlus, analīžu rezultātus vai agrākos datus vienuviet, droši, ātri un ērti. Vai mēs esam gatavi uzticēt mākslīgā intelekta risinājumiem veselības aprūpes datu vadību un lēmumus radioloģijā, un kādā apjomā? Mēs priecāsimies redzēt gan pieredzējušus, gan jaunos mediķus mūsu medicīnas un datorzinātņu ekspertu diskusijās," norāda asociētā profesore.
Ar Igaunijas piemēru, kur teju visi veselības dati ir digitālā formā, RSU Zinātnes nedēļā dalīsies digitālās veselības sistēmas arhitekts Janeks Metsalliks (Janek Metsallik). Viņš uzstāsies plenārsesijā 25. martā no plkst. 8.30 līdz 9.00. Intervija ar ekspertu lasāma jau tagad DELFI Campus: bit.ly/DELFI-Metsallik.