Pārlekt uz galveno saturu

Īsumā par studiju kursu

Kredītpunkti / ECTS:6 / 9
Kursa vadītājs:Dace Rezeberga , Dace Rezeberga
Studiju tips:Pilna laika
Līmenis:2. cikla (Maģistra)
Mērķauditorija:Ārstniecība
Valoda:Angļu
Studiju kursa aprakstsPilns apraksts, Pilna laika
Zinātnes nozare:Klīniskā medicīna

Mērķis

Sniegt studentiem zināšanas par grūtniecības iestāšanos, norisi, dzemdību procesa un pēcdzemdību perioda fizioloģiju un patoloģiju, kā arī nepieciešamās praktiskās iemaņas šo zināšanu pielietošanai.
Sniegt studentiem zināšanas par dzimumsistēmas fizioloģiju un patoloģiju dažādos sievietes dzīves periodos, par galvenajām ginekoloģiskām saslimšanām, to diagnostiku, diferenciāldiagnostiku un ārstēšanas principiem, par ginekoloģisko slimību profilaksi, tajā sakaitā onkoloģisko salimšanu profilaksi, dzīvesveida ietekmi uz sievietes veselību, par ģimenes plānošanas metodēm, kā arī iemācīt nepieciešamās praktiskās iemaņas šo zināšanu pielietošanai.

Priekšzināšanas

Cilvēka anatomija, histoloģija, medicīnas šūnu bioloģija, embrioloģija, cilvēka homeostāze, fizioloģija, medicīnas mikrobioloģija, medicīniskā ģenētika, patoloģija, propedeitika, funkcionālā morfoloģija, topogrāfiskās anatomijas pamati, organisma funkciju adaptācija, iekšķīgas slimības (kardioloģija), klīniskā farmakoloģija, ievads ķirurģijā, radioloģija, audzēju patoloģija un morfoloģija, medicīnas ētika.

Rezultāti

Zināšanas

Zina reproduktīvās veselības un reproduktīvo tiesību definīcijas. Izprot perinatālās aprūpes organizācijas principus, galvenos dzemdību palīdzības kvalitātes indikatorus (mātes mirstība un perinatālā mirstība). Orientējas Latvijas likumdošanā par reproduktīvās veselības jautājumiem.
Spēj izklāstīt un paskaidrot sievietes dzimumorgānu anatomiju, fizioloģiju, apaugļošanas procesu, augļa un placentas attīstību, grūtniecības norises fizioloģiju.
Pārzina reproduktīvās anamnēzes savākšanas principus un sievietes ginekoloģiskās izmeklēšanas pamatmetodes.
Pārzina pamata antenatālo aprūpi, augļa iedzimtu anomāliju skrīningu, izprot normālas un patoloģiskas grūtniecības norisi: spontāna grūtniecības pārtraukšanās līdz 22 grūtniecības nedēļām, ārpusdzemdes grūtniecība, trofoblastiskās slimības, normālas dzemdības, fizioloģisks pēcdzemdību periods, krūts zīdīšana, priekšlaicīgas dzemdības, pārnēsāta grūtniecība, daudzaugļu grūtniecība, augļa stāvokļa novērtēšana grūtniecības laikā, TORCH infekcija grūtniecēm, izoimunizācija grūtniecības laikā, asiņošana grūtniecības laikā un pēcdzemdību periodā, dzemdību traumatisms mātei un auglim, hipertensīvi sarežģījumi grūtniecības laikā, sistēmiskas saslimšanas grūtniecības laikā, operatīvā dzemdniecība, pēcdzemdību septiskas komplikācijas, jaundzimušā adaptācija pēc piedzimšanas un primārā reanimācija, perinatālajā aprūpē pielietojamo medikamentu klīniskā farmakoloģija. Izprot grūtniecības pārtraukšanas kārtību un metodes līdz 22 grūtniecības nedēļām. Izprot dzimumceļu normālas mikrofloras nozīmi grūtniecības un ginekoloģisku patoloģiju izraisīšanā: STI, endogēna un jatrogēna infekcija – etioloģija, diagnostikas metodes, ietekme uz reproduktīvo veselību, ārstēšana, t.sk. grūtniecības laikā, iegurņa iekaisuma slimība, septiski sarežģījumi pēcdzemdību periodā (endometrīts, brūces infekcija). Izprot iemeslus asiņošanai no dzemdes: menstruālā cikla traucējumi, endometrija priekšvēža saslimšanas un endometrija vēzis, to diagnostikas un ārstēšanas principi. Izprot dzemdes kakla vēža primārās un sekundārās profilakses iespējas, dzemdes kakla vēža attīstības patoģenēzi, dzemdes kakla vēža diagnostikas un ārstēšanas principus. Pārzina ģimenes plānošanas metodes un izvēles principus. Izprot sievietes virilizācijas iemeslus, policistisku olnīcu sindroma diagnostiku, ārstēšanas principus, izprot estrogēnu nozīmi sievietes organismā dažādos dzīves periodos un estrogēnu deficīta izraisīto patoloģiju patoģenēzi, ārstēšanas principus (menopauze, hormonaizvietojoša terapija). Ir sapratne par mazā iegurņa pamatnes disfunkciju un neauglību. Izprot galvenās ginekoloģiskās operācijas un manipulācijas, zina kā pacientes sagatavot tām un kā vadīt pēcoperācijas periodu. Ir izpratne par dzimumorgānu labdabīgiem un ļaundabīgiem audzējiem – dzemdes miomu un olnīcu audzējiem, par mazā iegurņa hronisku sāpju iemesliem un to diferencēšanas iespējām, endometriozi, primāru un sekundāru dismenoreju, premenstruālo sindromu.

Prasmes

1. Dzemdes bimanuāla izmeklēšana;
2. Dzemdes kakla izmeklēšana spoguļos, dzemdes kakla vēža skrīninga izmeklējumu paņemšana;
3. Leopolda paņēmieni augļa stāvokļa noteikšanai un dzemdes augstuma mērījums;
4. Jaundzimušā novērtēšana pēc piedzimšanas un primārā reanimācija;
5. Fizioloģisku dzemdību pieņemšana
6. PVO kontracepcijas rīka pielietošana ģimenes plānošana metožu izvēlē.

Kompetences

Savākt reproduktīvo anamnēzi. Veikt klīnisko izmeklēšanu grūtniecei un ginekoloģiskai pacientei. Noteikt dzemdību laiku. Izprast fizioloģisku dzemdību norisi un dzemdību vadīšanas principus. Demonstrēt roku paņēmienus fizioloģisku dzemdību pieņemšanā un jaundzimušā aprūpē. Novērtēt augļa stāvokli – izklausīt augļa sirdstoņus ar fetālo dopleru. Zināt, kādus parametrus jānovērtē jaundzimušajam pēc piedzimšanas, lai lemtu par jaundzimušā veselības stāvokli, pārzina kā nodrošināt jaundzimušajam drošu vidi pēc piedzimšanas un saprot, vai nepieciešams kāds atbalsts. Pārzina uz pierādījumiem balst\ītas antenatālās aprūpes principus, spēj identificēt augsta riska grūtniecību: augļa ģenētiskas anomālijas, asimptomātiska bakteriūrija, gestācijas diabēts, dzelzs deficīta anēmija, hipertensīvi sarežģījumi, augļa patoloģiska augšana, daudzaugļu grūtniecība, TORCH infekcija u.c. . Prot paskaidrot dzemdes kakla vēža primārās un sekundrās profilakses būtību, paskaidrot, kā jāpaņem dzemdes kakla vēža skrīninga izmeklējumi, interpretē dzemdes kakla vēža skrīninga rezultātus. Ir kompetents konsultēt sievieti par ģimenes plānošanas metožu izvēli un pielietošanu. Var izskaidrot sievietei reproduktīvās sistēmas slimību simptomus, izmeklēšanas iespējas un izmeklēšanas metožu informativitāti un slimību profilakses iespējas un ārstēšanas iespējas. Izprot un spēj pielieto medikamentu izvēles principus grūtniecības un laktācijas periodā.

Plānojums

Plānošanas periods:2024. gada rudens semestris
Studiju programmaStudiju semestrisProgrammas līmenisStudiju kursa kategorijaDocētājiGrafiks
Medicīna, SSNMF7MaģistrsObligātsDace Rezeberga, Jana Žodžika, Natālija Vedmedovska, Natālija Bērza, Areta Garza, Laura Rācene, Svetlana Jagodkina, Laura Lūse, Jurijs Lapidus, Irina Rumjanceva, Elīna Sedleniece, Zane Rostoka, Karlīna Elksne, Zane Grabe, Vija Veisa, Anna Miskova, Ija Lisovaja, Katrīna Zaļkalniņa, Līva Ķīse, Diāna Andžāne, Maira Jansone, Gita Jansone-Šantare, Violeta Bule, Nellija Seimuškina, Beāte Sārta, Ieva Pitkēviča, Ilze Kreicberga, Olga Plisko, Elīna Voitehoviča, Lāsma Līdaka, Jūlija Tarasova, Patricija Bīlande
Medicīna, SSNMFz8MaģistrsObligātsMaira Jansone, Laura Lūse, Violeta Bule, Vija Veisa, Svetlana Jagodkina, Katrīna Zaļkalniņa, Areta Garza, Karlīna Elksne, Laura Rācene, Natālija Bērza, Jurijs Lapidus, Elizabete Ārgale, Zane Grabe, Zane Rostoka, Patricija Bīlande, Ija Lisovaja, Gita Jansone-Šantare, Irina Rumjanceva, Ieva Pitkēviča, Alise Liepa-Liepiņa, Diāna Andžāne, Olga Plisko, Elīna Sedleniece, Jana Žodžika, Līva Ķīse, Ilze Kreicberga, Anna Šibalova
Medicīna, MF7MaģistrsObligātsDace Rezeberga, Ināra Miltiņa, Irina Rumjanceva, Sandra Eihenberga, Laura Rācene, Līga Puksta-Gulbe, Jurijs Lapidus, Ieva Pitkēviča, Jūlija Tarasova, Jana Žodžika, Areta Garza, Zane Rostoka, Laura Lūse, Nellija Seimuškina, Karlīna Elksne, Gita Jansone-Šantare, Diāna Andžāne, Diāna Kuņicina, Ļubova Lapidus, Ilze Kreicberga, Patricija Bīlande, Katrīna Zaļkalniņa, Anna Abramova, Dana Makejeva, Svetlana Jagodkina, Dārta Krēsliņa, Elizabeta Lohova, Elvita Penka, Amanda Prušakeviča, Elīna Voitehoviča, Julija Čurina, Maira Jansone, Olga Plisko, Andrejs Lacbergs, Rebeka Beinaroviča, Elīna Mīkstā, Tsira Tolordava
Plānošanas periods:2025. gada pavasara semestris
Studiju programmaStudiju semestrisProgrammas līmenisStudiju kursa kategorijaDocētājiGrafiks
Medicīna, SSNMF8MaģistrsObligāts
Medicīna, SSNMFz7MaģistrsObligāts
Medicīna, MF8MaģistrsObligāts