Pārlekt uz galveno saturu
Starptautiskā sadarbība

Jau otro akadēmisko gadu Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Dzemdniecības un ginekoloģijas katedrā strādā viesprofesore Kristina Gemzela Danielsone (Kristina Gemzell Danielsson), kura ir Karolinskas Universitātes slimnīcas (Zviedrija) Sievietes un bērna veselības klīnikas vadītāja. 

Profesore ir Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Karolinskas Reproduktīvās veselības pētniecības un apmācības centra vadītāja, Nobela asamblejas locekle fizioloģijā un medicīnā. Viņa vadījusi Starptautiskās ginekoloģijas un dzemdniecības federācijas (International Federation of Gynecology and Obstetrics) Cilvēktiesību, bēgļu un vardarbības pret sievietēm komiteju. Profesore ir daudzveidīgu pētījumu un publikāciju autore, viņas Hirša indekss ir 55.

Līdz šim profesore Kristina G. Danielsone RSU Dzemdniecības un ginekoloģijas katedrā ir strādājusi attālināti, lasot lekcijas un vadot nodarbības. Pagājušajā studiju gadā organizēti divi diskusiju klubi studējošajiem par kontracepcijas un patoloģiskas dzemdes asiņošanas aktuāliem jautājumiem. Viesprofesore sagatavojusi mācību metodisko materiālu, ierakstot videolekcijas, sagatavojot klīniskos gadījumus un testus Medicīnas fakultātes studentiem, ko studējošie augsti novērtējuši aptaujas anketās.

Profesore 2023. gadā piedalījusies RSU Zinātnes nedēļas (RSU Research Week Knowledge for Use in Practice) zinātniskās komitejas darbā, recenzējusi iesniegtās tēzes un lasījusi lekciju par sievietes reproduktīvās veselības tiesībām.

Profesores vizīte klātienē

Šogad no 18. līdz 20. martam profesore viesojās RSU, lai pārrunātu turpmākās sadarbības iespējas pētniecībā un apmācībā. 

18. martā viesprofesore iepazinās ar RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centru (MITC). Tikšanās reizē piedalījās RSU profesore Gunta Lazdāne, vecmāšu studiju kursa asist. p. i. Signe Irša un MITC pārstāvji.

Pēcpusdienā kopā ar Medicīnas fakultātes prodekāniem Ingu Skadiņu un Kārli Rāceni notika viedokļu apmaiņa, kā mūsdienu klīniskajā vidē veiksmīgi nodrošināt studiju norisi, apvienojot apmācības ar pētniecību. Līdzīgi kā citur attīstītajās valstīs, reproduktīvās veselības pakalpojumi arvien biežāk tiek nodrošināti ambulancē vai poliklīnikā, nevis slimnīcā, līdz ar to mācību procesam jābūt organizētam tā, lai studentiem būtu iespēja komunicēt ar pacientiem, kas reizēm ir izaicinājums reproduktīvajā medicīnā.

Šajā pašā dienā notika Seksoloģijas un Ginekoloģijas un dzemdniecības studentu zinātnisko pulciņu diskusiju klubs, kurā studenti prezentēja sagatavotos gadījumus ģimenes plānošanas jautājumu risināšanā, bet profesore kā eksperte iesaistījās labāko klīnisko risinājumu meklēšanā. Diskusija bija aktīva un produktīva, un studenti labprāt tajā iesaistījās līdz vēlam vakaram.

20. martā profesore apmeklēja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcu (RAKUS), iepazina slimnīcā sniegto ginekoloģisko pakalpojumu klāstu, apliecināja, ka ir gatava sadarbībai un apmācību programmu kopējai realizācijai rezidentiem un ārstniecības personām. Sarunā piedalījās RAKUS valdes loceklis Harals Plaudis un Ginekoloģijas klīnikas vadītāja prof. Jana Žodžika.

Nodarbību hospitēšana un rezidentu seminārs

Kristina Gemzela Danielsone hospitēja Dzemdniecības un ginekoloģijas katedras asist. p. i. Lauras Rācenes nodarbību Medicīnas fakultātes 4. kursa studentiem. Interesanti, ka nodarbībā tika diskutēts par klīnisko gadījumu, kuru sava metodiskā darba ietvaros bija sagatavojusi profesore. Viņa pozitīvi novērtēja docētājas darbu, studentu sagatavotību un iesaistīšanos.

Jautāta, ko viņa varētu pārņemt savā pieredzē no RSU, K. G. Danielsone atbildēja, ka studentu patstāvīgais darbs un pamata manipulāciju video filmēšana ir kas tāds, ko viņa labprāt ieviestu praksē arī Karolinskā.

Ļoti veiksmīgs bija rezidentu seminārs, kurā ginekoloģijas specialitātes rezidenti bija sagatavojuši un prezentēja grūtniecības agrīnas neiznēsāšanas algoritmu, kā arī salīdzināja Latvijā pastāvošās un PVO rekomendācijas grūtniecības pārtraukšanai.

Jāuzteic lieliskās rezidentu prasmes, kā arī viesprofesores augstais ekspertīzes līmenis, kas palīdzēs mums Latvijā ieviest uz pierādījumiem balstītu praksi, kā arī argumentēti diskutēt ar politiķiem, jo būs jāveic izmaiņas likumdošanā.

Iezīmējas plašas sadarbības iespējas arī turpmāk

Vizītes noslēguma dienā viesprofesore iepazinās ar mācību infrastruktūru Rīgas Dzemdību namā un apmeklēja RSU Anatomijas muzeju.

Tikšanās laikā ar studējošajiem, mācībspēkiem un dažāda līmeņa vadītājiem iezīmējas daudzveidīgas sadarbības iespējas apmācībā, pētniecībā un ārstniecībā.