Pārlekt uz galveno saturu

Lai uzsāktu jaunas studiju programmas īstenošanu, augstskola iesniedz Augstākās izglītības kvalitātes aģentūrai (AIKA) sagatavotus studiju programmas licencēšanas dokumentus un pēc novērtēšanas procedūras  un visu prasību īstenošanas pārbaudes, apstiprina jaunas studiju programmas īstenošanas iespēju ar tās licencēšanu. 

Kopš 2019. gada Latvijā tiek īstenota studiju virzienu akreditācija. Studiju virzienā ietilpst noteiktas jomas studiju programmas. Studiju virziena novērtējums ir atkarīgs no programmu novērtējuma summas. Šobrīd notiek plānošanas darbi valsts līmenī, lai veiktu pāreju uz augstskolu ciklisko institucionālo akreditāciju, kuru plānots ieviest no 2025./2026. gada. Papildus informācija par studiju virzienu akreditāciju pieejama AIKA mājas lapā. 

Pedagoģiskās izaugsmes centrs (PIC) sniedz nepieciešamo atbalstu licencēšanas un akreditācijas dokumentu izstrādes, programmu attīstības un izmaiņu procesos, kā arī darba devēju, absolventu un studējošo sadarbības veicināšanā. 

akreditacijas-un-licencesanas-ieguvumi-universitate.jpg

Jaunas studiju programmas izstrāde un licencēšana

Jaunas studiju programmas RSU tiek izstrādātas, īstenojot RSU attīstības stratēģijā iestrādātos pamatprincipus: studējošo iesaiste zinātnē un pētniecības integrācija studiju procesā, ilgtspējīga izglītības piedāvājuma nodrošināšana, sadarbība, digitālā transformācija, efektīva resursu pārvaldība un starptautiskuma attīstības nodrošināšana. 

1. Izstrādes procesa plānošana

Studiju programmas (StP) izstrādes darba grupas izveide notiek sadarbībā ar fakultāti, katedrām, PIC, studiju virziena vadību un studiju programmas iniciatoru. Tiek definēta iesaistīto komanda,  vēlamais licences saņemšanas laiks, attiecīgi aprēķinot dokumentu iesniegšanas laiku un aktivitātes, kas veicamas līdz iesniegšanai. Tiek izvēlēts un fakultātē apstiprināts Studiju programmas izstrādātājs, kurš vadīs darba grupu.

2. Izpēte

Šajā posmā tiek veikta izpēte un izstrādāta prezentācija RSU vadībai par šādiem jautājumiem: idejas apraksts, aktualitāte, pamatojums (pētījumi); StP mērķis, parametri; iespēja StP veidot kā citas StP apakšprogrammu vai moduli; atbilstība nozares aktualitātēm un tirgus pieprasījumam, darba devēju atbalsts un iesaiste StP izstrādē, darba iespējas absolventiem; potenciālo studentu raksturojums un skaits; līdzīgas StP Latvijā un ārvalstīs; iespējamā partnerība ar Latvijas vai ārvalstu universitātēm; iekšējās konkurences izslēgšana un sadarbība, kursu koplietošana; nepieciešamie resursi StP īstenošanai; plānotie studiju kursi; fakultāte; izstrādes plāns, iesaistītie, nodevumi, budžets. 

3. Izstrādes saskaņošana

Ar fakultātes atbalstu, PIC direktores un studiju programmu attīstības projektu (SPAP) vadītāju iesaisti tiek apspriesta studiju programmas ideja, studiju programmas aktualitāte un pamatojums. SPAP konsultē par studiju programmas izstrādes procesu un tālāko sadarbību.   

4. Satura modelēšana

Studiju programmas satura modelēšana ir 3 līdz 6 mēnešus ilgs process, kurā studiju programmas izstrādātājs sadarbojas ar PIC speciālistu. PIC sniedz atbalstu, t.sk. informāciju par dažādiem resursiem un nepieciešamo atbalstu no administratīvajām struktūrvienībām, sniedz satura modelēšanas ieteikumus un pārskata izstrādāto saturu, palīdz materiālu kvalitātes pilnveidē, līdzdarbojas satura radīšanā.  

Lai apliecinātu, ka izstrādātā studiju programma atbilst nozares vajadzībām un iesaistīto pušu prasībām nepieciešama tās apspriešana un pārskatīšana ar: 

  • nozares ekspertiem un darba devēju pārstāvjiem  
  • docētājiem  
  • studējošajiem no citām, līdzīgām studiju programmām, un studējošo pašpārvaldes pārstāvjiem 

Organizē fokusgrupas veida moderētas diskusijas, saņem atsauksmes un priekšlikumi studiju programmas saturam, apkopo un izvērtē priekšlikumus, sniedz ieteikumu sniedzējiem atgriezenisko saiti par ieteikumu ieviešanas iespējamību. 

Šī procesa rezultātā darba grupa un iesaistītās atbalsta struktūrvienības izstrādā StP plānojumu, docētāju sarakstu, tāmi, kartējumu pret Ministru Kabineta noteikumiem, profesijas standartu un studiju kursiem. Rezultāts tiek saskaņots RSU Rektorātā.  

5. Studiju kursu izstrāde

Kad StP plānojums ir izstrādāts, darba grupa izstrādā studiju kursu aprakstus. Procesā piesaista papildus ekspertus tēmu vai materiālu izstrādei, kā arī izstrādāto studiju kursu kvalitātes novērtēšanai, ko veic StP izstrādes darba grupa vai individuāli eksperti. Ieteicams organizēt vismaz divas docētāju domnīcas, kurās docētāji vērtē un analizē studiju programmu, reflektē par savu studiju kursu vietu un lomu studiju programmas tapšanā.  

Šī procesa rezultātā gatavie studiju kursi tiek prezentēti RSU vadības un PIC pārstāvjiem. 

6. Licencēšanas raksturojuma un pielikumu izstrāde 

Studiju programmas licencēšanas raksturojuma un pielikumu izstrāde notiek paralēli kursu aprakstu izstrādei un ilgst aptuveni 2-4 mēnešus. Pēc tam nepieciešami aptuveni 2 mēneši to saskaņošanai. 

Studiju programmas vadītājs, iesaistītie partneri, sadarbībā ar PIC un citām administratīvajām struktūrvienībām izstrādā licencēšanas dokumentāciju, atbilstoši spēkā esošajam normatīvajam regulējumam.   

7. Dokumentu apkopošana un sagatavošana iesniegšanai

Process ilgst aptuveni 1 mēnesi, kura laikā PIC rediģē, maketē un apkopo dokumentus iesniegšanai. 

8. Dokumentu iesniegšana

PIC un StP vadītājs iesniedz licencēšanas dokumentāciju AIKA.

9. Licencēšanas process pēc dokumentu iesniegšanas AIKA 

studiju-programmas-licencesanas-process-pec-dokumentu-sagatavosanas-rsu-01.jpg

Studiju virziena akreditācija

Akreditācijas procedūra ilgst vismaz 10 mēnešus, tāpēc akreditācijai jāiesniedz dokumenti 10-12 mēnešus pirms iepriekšējās akreditēšanas termiņa beigām. Akreditācijas dokumentu sagatavošana ilgst vismaz 10-12 mēnešus. Līdz ar to darbs pie akreditācijas dokumentu sagatavošanas jāsāk aptuveni 2 gadus pirms studiju virziena akreditācijas termiņa beigām. RSU akreditācijas dokumentu sagatavošanas darbu vada, organizē, koordinē un pārrauga PIC Studiju inovāciju un attīstības nodaļa.

Akreditācijas dokumentu sagatavošana

Akreditācijas dokumentu sagatavošana ir līdzīga licencēšanas dokumentu izstrādei. Atšķirība ir tā, ka esošie studiju programmas dokumenti tiek pārskatīti un sagatavoti iesniegšanai akreditācijai. Dokumentu sagatavošana akreditācijai notiek saskaņā ar Procesa aprakstu Nr. 34(7) "Studiju kursu, studiju programmu, studiju virzienu aktualizēšana un izstrādāšana".

Studiju virziena akreditācijas procedūra kopš dokumentu iesniegšanas AIKA sastāv no diviem posmiem:  

  • Studiju virziena novērtēšana, kas ietver augstskolas iesniegtā pašnovērtējuma ziņojuma (iesniegums, studiju virziena un studiju programmas/-mu raksturojumi un pielikumi) izvērtēšanu, ekspertu vizīti un ekspertu atzinuma sagatavošanu pēc noteiktiem kritērijiem. 
  • Studiju virziena akreditācija, kas ietver lēmuma pieņemšanu par akreditācijas piešķiršanu uz noteiktu termiņu.
Akreditācijas process pēc dokumentu iesniegšanas AIKA

studiju-programmas-akreditesanas-process-pec-dokumentu-sagatavosanas-rsu-01.jpg

Akreditāciju un licencēšanu regulējošie dokumenti

Augstskolu likums 

MK noteikumi Nr. 793 “Studiju virzienu atvēršanas un akreditācijas noteikumi” 

MK noteikumi Nr. 794 “Augstskolu un koledžu akreditācijas noteikumi” 

MK noteikumi Nr. 795 “Studiju programmu licencēšanas noteikumi” 

MK noteikumi Nr. 240 “Noteikumi par valsts akadēmiskās izglītības standartu” 

MK noteikumi Nr. 322 “Noteikumi par Latvijas izglītības klasifikāciju” 

MK noteikumi Nr. 202 “Kārtība, kādā izsniedz valsts atzītus augstāko izglītību apliecinošus dokumentus” 

MK noteikumi Nr. 49 “Noteikumi par Latvijas zinātnes nozarēm un apakšnozarēm”

MK noteikumi Nr. 994 “Kārtība, kādā augstskolas un koledžas tiek finansētas no valsts budžeta līdzekļiem”  

MK noteikumi Nr. 1000 “Noteikumi par doktora zinātniskā grāda piešķiršanas (promocijas) tiesību deleģēšanu augstskolām” 

MK noteikumi Nr. 778 “Nodibinājuma “Akadēmiskās informācijas centrs” maksas pakalpojumu cenrādis” 

Likums “Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu” 

Saistītās ziņas