Pārlekt uz galveno saturu
PVO

Katru gadu pašnāvības dēļ mirst vairāk nekā 700 000 cilvēku. Turklāt katrai pašnāvībai ir vairāk nekā 20 pašnāvības mēģinājumu.

  • Pašnāvībām un pašnāvības mēģinājumiem ir virkne efektu, kas ietekmē ģimenes, draugus, kolēģus, kopienas un sabiedrību.
  • Pašnāvības ir novēršamas. Daudz var darīt, lai novērstu pašnāvību individuālā, kopienas un valsts līmenī.
  • Pašnāvība notiek visu mūžu. Tas ir ceturtais galvenais nāves cēlonis 15-29 gadus vecu jauniešu vidū visā pasaulē.
  • Pašnāvība notiek visos pasaules reģionos. Faktiski 77% pasaules pašnāvību notiek valstīs ar zemiem un vidējiem ienākumiem.

Lai gan saikne starp pašnāvību un garīgiem traucējumiem (jo īpaši depresiju un alkohola lietošanas traucējumiem) ir labi pierādīta, daudzas pašnāvības krīzes brīžos notiek impulsīvi. Citi riska faktori ir zaudējumu pieredze, vientulība, diskriminācija, attiecību izjukšana, finansiālas problēmas, hroniskas sāpes un slimības, vardarbība, ļaunprātīga izmantošana un konflikti vai citas ārkārtas situācijas. Spēcīgākais pašnāvības riska faktors ir iepriekšējais pašnāvības mēģinājums.

PVO ieteikumi pašnāvību skaita mazināšanai valstiskā līmenī ir:

  • pēc iespējas ierobežot iedzīvotāju piekļuvi līdzekļiem, ar kuriem pašnāvības tiek pastrādātas (medikamenti, pesticīdi, ieroči);
  • nodrošināt savlaicīgu un kvalitatīvu psihiatrisko un psihoterapetisko ārstēšanu (īpaši depresijas, šizofrēnijas un alkoholisma gadījumos);
  • turpināt novērot personas, kas ir izdarījuši pašnāvības mēģinājumu;
  • masu mēdiju pārdomāta un atbildīga stratēģija pašnāvību gadījumu atspoguļošanā;
  • īpaša apmācība personālam, kas nodrošina primāro medicīnisko aprūpi.
     

PVO atzīst pašnāvības mēģinājumus par sabiedrības veselības prioritāti. Pirmā PVO Pasaules pašnāvību ziņojuma “Pašnāvību novēršana: globāls imperatīvs”, kas publicēts 2014. gadā, mērķis ir palielināt izpratni par pašnāvību un pašnāvību mēģinājumu nozīmi sabiedrības veselībā un padarīt pašnāvību novēršanu par vienu no galvenajām prioritātēm pasaules sabiedrības veselības programmā. Tās mērķis ir arī iedrošināt un atbalstīt valstis izstrādāt vai stiprināt visaptverošas pašnāvību novēršanas stratēģijas, izmantojot daudznozaru sabiedrības veselības pieeju.

Vairāk par šo tēmu:

Jaunākās publikācijas par pašnāvībām WHO

The International Association for Suicide Prevention (IASP)
Latvijas Psihoterapeitu asociācijas mājaslapa