Atklās izstādi par Rīgas Stradiņa universitātes Taudas deju ansambļa "Ačkups" 60 gadu vēsturi
„Piektdien, 9. decembrī tiks atklāta izstāde „Ačkupa 60 dejas gadi”, kas veltīta Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Tautas deju ansamblim „Ačkups”, kas šogad atzīmē 60 gadadienu,” informē RSU Muzeja vadītāja Daiga Dupate.
Savukārt kā norāda „Ačkupa” pašreizējā mākslinieciskā vadītāja Elita Treilone, izstādē „Ačkupa 60 dejas gadi” būs apskatāmi dažādi ansambļa koncertu tērpi, kuri vienmēr bijuši teju nozīmīgākais koncerta elements līdzās deju soļiem, mūzikai un dejotpriekam. Nozīmīga ekspozīcijas daļa būs fotogrāfijas, kurās fiksēti vēsturiski notikumi kolektīva pastāvēšanas laikā. Turklāt varēs apskatīt dažādas „Ačkupa” iegūtās trofejas un suvenīrus no starptautiskiem festivāliem un konkursiem. Interesants eksponāts daudziem šķitīs kontrabass, ko savulaik, kad 1974. gadā pie „Ačkupa” nodibināja mūzikas kapelu, spēlējis slavenais latviešu komponists, tolaik vēl konservatorijas students un kapelas pirmais vadītājs Pēteris Vasks.
Elita Treilone arī stāsta, ka Rīgas Stradiņa universitātes Tautas deju ansamblis „Ačkups” ir dibināts 1951. gadā un ir viens no vecākajiem deju kolektīviem Latvijā. Sākuma gados kolektīvu vadījuši tādi pazīstami horeogrāfi, kā Ilgvars Kalniņš, Harijs Sūna, Gaļina Libere un Vairis Ceimers, bet, sākot no 1967. gada, teju turpmākos 30 gadus „Ačkupa” mākslinieciskais vadītājs bija Juris Bērziņš (1941 – 1995). Šajā laikā kolektīvs sāk darboties jaunā – augstākā līmenī, piedaloties gan Studentu, gan Vispārējos latviešu Dziesmu un deju svētkos, dažādās Rīgas pilsētas un republikas skatēs, pārstāv Latviju dažādos starptautiskos festivālos gan Padomju republikās, gan ārzemēs.
1975. gadā Rīgas Medicīnas institūta studentu deju kolektīvs „Ačkups”, kura vārds ņemts no kādas senas latviešu tautas dejas, ieguva goda nosaukumu – Tautas deju ansamblis. Savukārt pagājušā gadsimta 80. gadu nozīmīgākie notikumi „Ačkupam” ir dalība Maskavas Olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā (1980) un Vispasaules Jaunatnes un studentu festivālā Maskavā (1985).
Kopš 1995. gada „Ačkupa” mākslinieciskā vadītāja ir Elita Treilone, repetitore – Sanita Misika, koncertmeistare – Sarmīte Plaude. Pēdējos 20 gadus kolektīvs daudz koncertējis ne tikai Latvijā, bet arī ārzemēs: Spānijā, Vācijā, Dānijā, Beļģijā, Holandē, Šveicē, Francijā un Itālijā. Šobrīd TDA „Ačkups” sastāvā ir 50 dejotāju.
RSU Muzeja vadītāja Daiga Dupate arī uzsver, ka RSU Muzejs vāc, pētī, saglabā un eksponē kultūrvēsturiskus materiālus par Rīgas Stradiņa universitāti, kuras neatņemama sastāvdaļa vienmēr ir bijuši tās radošie kolektīvi. Eksponējot iedvesmojošas ekspozīcijas, atainojot nozīmīgus RSU vēstures notikumus un vēsturisko attīstību, demonstrējot, kā šis process ietekmējis indivīdu izaugsmi un vēstures gaitu kopumā, RSU muzejs cenšas iedvesmot ikvienu izglītoties pašam, izglītot citus un strādāt sabiedrības labā. Tāpēc šoreiz mēs demonstrējam „Ačkupa” 60 gadu gājumu, bet nākotnē mūsu apmeklētājus gaida vēl virkne iedvesmojošu un aizraujošu ekspozīciju.”
Izstāde „Ačkupa 60 dejas gadi” tiks atklāta piektdien, 9. decembrī, plkst.16:00, RSU Muzeja ekspozīciju telpā (K-102), Dzirciema ielā 16, un būs apskatāma līdz 2012. gada 11. janvārim. Plašāk par Tautas deju ansambļa „Ačkupa” vēsturi var uzzināt arī tā mājas lapā internetā: www.ackups.lv, kā arī RSU mājas lapā internetā www.rsu.lv.
Par Rīgas Stradiņa universitāti:
Rīgas Stradiņa universitāte ir viena no vadošajām un modernākajām augstākās izglītības mācību iestādēm Baltijā ar izteikti starptautisku ievirzi. Tās 10 fakultātēs līdzās ar medicīnu saistītajām studijām jau 12 gadus ir iespējams apgūt dažādas modernas sociālo zinātņu programmas.
Papildu informācija par RSU ir pieejama interneta mājas lapā www.rsu.lv. Par RSU aktualitātēm var uzzināt arī RSU studentu radio „Runā Skaļāk” – http://runaskalak.lv.
Papildu informācijai: