Pārlekt uz galveno saturu
Grāmatas

Otrdien, 10. septembrī, plkst. 16 Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Anatomijas muzejā Kronvalda bulvārī 9 notiks RSU Sociālo zinātņu fakultātes docentes un vadošās pētnieces Janas Kukaines grāmatas Viscerālā estētika: afekti un feministiskā māksla postsociālismā atvēršanas svētki. Grāmata tapusi uz autores promocijas darba bāzes, sadarbojoties divām universitātēm – RSU un LU Literatūras, folkloras un mākslas institūtam (LFMI).

rsu_janas_kukaines_monografija-lead.jpg

Šī monogrāfija ir novatorisks un reizē izsmeļošs pētījums feministiskajā estētikā. Grāmatā sniegta atbilde uz jautājumu – kā domāt par feministisko mākslu postsociālisma situācijā, t. sk. Latvijas kontekstā. Autore izmanto feministiskās estētikas, mākslas filozofijas un afektu teorijas ietvarus, kuru uzmanības lokā ir ikdienas dzīve, vienmuļais, aptumšotais un baisais, kā arī ķermenis un afektivitāte. Autore pievērsusies Latvijas laikmetīgās mākslas analīzei, tostarp Katrīnas Neiburgas, Ingrīdas Pičukānes, Rasas Jansones, Viviannas Stanislavskas, Mētras Saberovas un Vikas Ekstas darbiem.

Jana Kukaine: “Humanitāro un sociālo jomu pārstāvjiem monogrāfija piedāvā jaunu kritisku vārdnīcu, lai aprakstītu aktuālās sabiedrības norises specifiskā kultūras un vēstures situācijā. Īpaši noderīga šī grāmata ir kritisko teoriju, vizuālās antropoloģijas un filozofijas pētniecības virzieniem.

Darbs tapis, lai atrisinātu Latvijas feminisma rēbusu: tas skaidro feministiskās mākslas definīcijas, novērš pārpratumus, paplašina jēdziena robežas un atklāj feminismu kā kultūras jaunrades un sabiedrības transformācijas impulsu. Pievēršoties mākslas analīzei, autore demonstrē un nostiprina izpratni par dzimumu vienlīdzību un iekļaujošas sabiedrības principiem.” 

Ieva Puzo, RSU Sociālo zinātņu pētniecības centra direktore:

“Ar lielu prieku svinam Janas Kukaines jauniznākušo grāmatu – gan tās aktuālās tematikas un kompleksi fascinējošās teorētiskās perspektīvas dēļ, gan tāpēc, ka tā sniedz milzu pienesumu mūsdienu latviešu pētniecības valodas attīstībā.

Šis izdevums iezīmē jaunu sadarbības līmeni starp divām izcilām Latvijas pētniecības institūcijām – RSU un Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūtu."

Jana Kukaine jau ar 2016. gadā publicēto grāmatu Daiļās mātes. Sieviete, ķermenis, subjektivitāte ir pieteikusi feministisko virzienu Latvijas laikmetīgās mākslas pētīšanā. Autore 2023. gadā ieguvusi doktora grādu mākslas teorijā Latvijas Mākslas akadēmijā. 

Grāmatu Viscerālā estētika: afekti un feministiskā māksla postsociālismā varēs iegādāties gan RSU Nodrošinājuma centrā, gan LU LFMI. Grāmata izdota ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Monogrāfijā attīstītās idejas un teorētiskos ietvarus pētniece Jana Kukaine turpina izkopt pēcdoktorantūras grantā “Augu aģence un laikmetīgā māksla: ilgtspējīgas attiecības ar vairāk-kā-cilvēka pasauli”, Nr. RSU-PG-2024/1-0003. Visceralitātes jēdziens un no tā atvasinātā viscerālā estētika tiek bagātināta ar ekofeminisma atziņām,  lai vērīgi pārskatītu ierastās domāšanas kategorijas.


Pasākums ir daļa no projekta RSU iekšējā un RSU ar LSPA ārējā konsolidācija, Nr.5.2.1.1.i.0/2/24/I/CFLA/005, pēcdoktorantūras grants “Augu aģence un laikmetīgā māksla: ilgtspējīgas attiecības ar vairāk-kā-cilvēka pasauli”, Nr. RSU-PG-2024/1-0003

finanse_es_nacionalais_attistibas_plans.jpg