Preses relīzes

Piektdien, 28. februārī  Rīgas Stradiņa universitātē notiks augsta līmeņa ārpolitikas ekspertu diskusija par Baltijas valstu ārpolitisko interešu aizstāvību Eiropas Savienībā.

Spēcīga un vienota ārpolitika ir viena no atslēgām, lai Eiropas Savienība (ES) globālā kontekstā paliktu ietekmīga un konkurētspējīga. Arī Latvijai kā ES dalībvalstij jāpiedalās visai ES svarīgu ārlietu jautājumu izlemšanā. Cik labi Eiropa spēj reaģēt uz globāliem izaicinājumiem? Vai Latvija ar savu rīcību sekmē vai grauj vienotu ES politiku? Kādi rezultāti ir pārējām Baltijas valstīm? Par to piektdien, 28. februārī, Rīgas Stradiņa universitātē spriedīs augsta līmeņa eksperti no Baltijas valstīm un Londonas.

The European Foreign Policy Scorecard ir pazīstamās Londonas domnīcas, Eiropas Ārlietu padomes, veidotais pētījums, kas šogad tiks prezentēts nu jau ceturto reizi. Mērķis ir izvērtēt, cik veiksmīga ir Eiropas Savienība attiecībās ar citiem starptautiskiem spēlētājiem, un attiecīgi tiek apsekota gan ES institūciju darbība, gan ikviena no 28 dalībvalstīm. Scorecard ņem vērā 66 politikas jomas, kas ir saistītas ar Ķīnu, Krieviju, ASV, Plašāko Eiropu (kaimiņu reģioniem), Tuvajiem Austrumiem un Ziemeļāfriku, kā arī daudzpusējiem jautājumiem.

2013. gadā ES vērtējums kopumā ir bijis augstāks nekā gadu iepriekš, lai arī ar zināmām atrunām. Arī Latvijas, Lietuvas un Igaunijas novērtējums 2012. gadā nebija no labākajiem, taču 2013. gadā to rādītāji ir redzami labāki. Kā tas ir noticis, varēsiet jautāt ekspertiem.

Piektdien, 28. februārī, plkst. 14.30 Rīgas Stradiņa universitātes bibliotēkā, Dzirciema ielā 16, Rīgā pulcēsies tādi eksperti kā –

• Vaira Vīķe-Freiberga (Madrides kluba prezidente, bijusī Latvijas Valsts prezidente);
  • Andrejs Pildegovičs (Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas valsts sekretārs);
  • Andress Kasekamps (Andres Kasekamp, Igaunijas Ārpolitikas institūta direktors, Tartu universitātes profesors);
  • Margarita Šešelgute (Margarita Šešelgyte, Viļņas universitātes Starptautisko attiecību un politikas zinātnes institūta pētniece, asociētā profesore);
  • Kadrī Līka (Kadri Liik, Eiropas Padomes eksperte ārpolitikas jautājumos),

lai sniegtu vērtējumu par pētījumu un par Baltijas valstu ārpolitisko interešu aizstāvību ES.

Pasākums domāts visiem interesentiem, būs arī iespēja iegūt savā īpašumā pētījuma eksemplāru; reģistrēties iespējams, rakstot uz liiaatliia[pnkts]lv. Pasākuma darba valoda ir angļu.

Pasākumu rīko Latvijas Ārpolitikas institūts ar Eiropas Ārlietu padomes, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā un Rīgas Stradiņa universitātes atbalstu.

Mediji laipni aicināti piedalīties pasākumā. Ja vēlaties intervēt kādu no ekspertiem, lūdzu, sazinieties ar projekta koordinatori Diānu Potjomkinu: diana[pnkts]potjomkinaatliia[pnkts]lv, mob. tālr. 28883143.