Pārlekt uz galveno saturu
Video
Farmācija

Galvassāpes ir viena no visizplatītākajām veselības problēmām, un to veids un stiprums var būt ļoti dažādi – no gandrīz nemanāmām sāpēm līdz pat tādām, kas ievērojami ietekmē dzīves kvalitāti. Pēc Pasaules veselības organizācijas datiem galvassāpes ir viens no desmit biežākajiem funkcionālajiem traucējumiem. Vai vienmēr galvassāpju gadījumā jādzer zāles un kādi ir alternatīvi paņēmieni sāpju mazināšanai? Kādos gadījumos jāvēršas pie ārsta un kad var palīdzēt arī farmaceita padoms? Par to video stāsta Rīgas Stradiņa universitātes Farmācijas ķīmijas katedras docētāja Anna Gavrilova.

Tikai apmēram 10 % no visām galvassāpēm izraisa kāda saslimšana, pārējos gadījumos sastopamas ir saspringuma, migrēnas un klastera tipa galvassāpes. Migrēna izpaužas lēkmjveidīgi, ar vienpusējām, spēcīgām sāpēm pieres un deniņu rajonā, bet saspringuma galvassāpes – ar abpusējām, spiedošām sāpēm, kas apņem galvu. Klastera tipa galvassāpes ir visspēcīgākās un visbiežāk lokalizējas ap vienu aci.

Kā farmaceits var palīdzēt galvassāpju gadījumā? “Sākumā farmaceits var palīdzēt saprast, kāda tipa galvassāpes ir cilvēkam un ko darīt, lai tās mazinātu,” stāsta A. Gavrilova. “Noteikti pirmais ieteikums būs nemedikamentoza terapija – pietiekama ūdens dzeršana, meditācija un relaksācija, viegla masāža. Ja saprotam, ka ar to nepietiek, tad farmaceits, balstoties uz sarunas gaitā iegūto informāciju par cilvēka veselību, ieteiks kādu pretsāpju medikamentu. Sāpes spēj mazināt gan paracetamols, gan nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi. Svarīgi ir izvēlēties konkrētajam cilvēkam piemērotas zāles. Medikamentu lietošana nevar būt ilgstoša, un, ja pēc piecām dienām galvassāpes nepāriet, tad ir jādodas pie ārsta. Nepamatota ilgstoša pretsāpju līdzekļu lietošana var provocēt medikamentu izraisītas galvassāpes, kas var pāriet hroniskā formā.”