Pārlekt uz galveno saturu
Preses relīzes

Četrās marta un aprīļa pirmdienās Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) ikviens kino cienītājs aicināts uz izglītojošā projekta Kino laboratorija seansiem, kur šopavasar gan caur dokumentālo kino, gan spēlfilmām tiks tverti ASV politiskie notikumi, modes industrijas aizkulises un mediju vide. Pirmie četri Kino laboratorijas vakari ar ASV vēstniecības un nodibinājuma Kinoskola atbalstu noritēja pērn rudenī, un pasākumos pulcējās ne vien dažādu augstskolu studenti un mācībspēki, bet arī citi interesenti.

kino-laboratorija-vizualis.jpg

Kino laboratorija ir iespēja darbdienu noslēgt, baudot labu kino, kas bagātināts ar ekspertu komentāru. Pavasara seansos pasākuma aizsācējai, kino teorētiķei un RSU Komunikācijas studiju katedras docētājai Ditai Rietumai pievienosies ārpolitikas pētnieks Mārtiņš Daugulis, žurnāla Pastaiga bijusī redaktore Inese Saulīte-Zandere, dramaturgs Lauris Gundars un RSU Komunikācijas fakultātes dekāne profesore Anda Rožukalne. Ieeja – brīva.

Pasaulslavenā, skandalozā dokumentālā kino režisora Maikla Mūra (Michael Moore) filma 9/11 pēc Fārenheita ir viens no zīmīgākajiem 21. gs. dokumentālā kino darbiem. Filma atklāj pretrunīgi vērtējamu mediju un arī augstākās valsts varas pārstāvju rīcību notikumos, kas risinājās pēc 2001. gada 11. septembra uzbrukumiem ASV. Filma ir ieguvusi nozīmīgu balvu – Kannu kinofestivāla Zelta palmas zaru (Palme d'Or). Pirms filmas – D. Rietumas saruna ar politologu un ārpolitikas pētnieku Mārtiņu Dauguli (RSU Politikas zinātnes katedra).

Līdz ar dokumentālo filmu Septembra numurs (rež. R. Dž. Katlers (R. J. Cutler)) turpināsim iepazīt ASV dokumentālā kino valodu un mediju atspoguļojumu kino. Šoreiz fokusā modes industrija un viens no tās mediju flagmaņiem – žurnāls Vogue un tā ilggadējā redaktore Anna Vintūra, kuras ietekmes zona sniedzas krietni ārpus žurnāla redakcijas robežām. Pirms filmas – D. Rietumas saruna ar modes vēsturnieci, žurnālisti un žurnāla Pastaiga bijušo redaktori Initu Saulīti-Zanderi.

Šīs amerikāņu spēlfilmas (rež. Dens Gilrojs (Dan Gilroy)) galvenais varonis ir jauns vīrietis Luijs Blūms (lomā – Džeiks Gilenhols), kurš sāk darboties kā ārštata žurnālists, veidojot reportāžas no traģēdiju vietām. No iesācēja viņš ātri vien kļūst par cinisku un ietekmīgu spēlētāju mediju biznesā, manipulējot un nemitīgi pārkāpjot "sarkanās līnijas". Šoreiz eksperta komentārs paredzēts gan pirms filmas (D. Rietuma par šo darbu un tā neo noir estētiku), gan pēc tās (dramaturgs Lauris Gundars par filmas uzbūves mehānismu un veidu, kā tajā tiek komunicēts vēstījums).

Ar labu nakti un visu labu ir viens no Džordža Klūnija labākajiem režijas darbiem, kas bijis nominēts sešām ASV Kinoakadēmijas balvām Oskars. Šīs vēsturiskās drāmas darbība norisinās 20. gs. 50. gados mediju kompānijā un tās galvenais varonis ir reāla personība – leģendārs amerikāņu žurnālists Eduards. R. Murovs (lomā – Deivids  Stratheirns), kura uzticība patiesībai un žurnālista ētikai kļūst par iemeslu viņa konfliktam ar varas pārstāvjiem, konkrēti – ASV senatoru Džozefu Makārtiju un tā īstenoto politiku. Pirms seansa – D. Rietumas un prof. Andas Rožukalnes komentārs.