Preses relīzes

Ceturtdien, 26. aprīlī, Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) jau piekto gadu pēc kārtas notiks medicīnas īsfilmu festivāls Medfest. Festivālam šogad dots nosaukums Ārpus vārdiem / Beyond Words, un izvēlēto īsfilmu izlasē, kā arī diskusijās tiks apspēlēta Medfest šāgada centrālā tēma – klusums. Ņemot vērā plašo interesi, šogad festivāls pirmo reizi norisināsies angļu valodā.

Medfest tiek rīkots ar mērķi mazināt aizspriedumus par psihiskiem traucējumiem un izglītot sabiedrību par to, cik nozīmīga ir katra cilvēka psihiskā veselība. Šogad Medfest īpaši pievērsīsies šķietami ikdienišķiem, bet tajā pašā laikā ļoti nozīmīgiem jautājumiem, liekot skatītājiem aizdomāties par cilvēka iekšējo pasauli un klusēšanu, tās nozīmi un sekām. Ikdienā cilvēki bieži nepamana, cik vērtīgs vai arī postošs var būt klusums. Pasākums veidots, lai iedrošinātu cilvēkus runāt par savām sajūtām. Festivālu rīko Latvijas Psihiatru asociācijas Jauno Psihiatru sekcija sadarbībā ar RSU Medicīnas fakultātes Psihiatrijas un narkoloģijas katedru. Medfest aicina piedalīties ikvienu interesentu ceturtdien, 26. aprīlī, Hipokrāta auditorijā (RSU centrālajā ēkā Dzirciema ielā 16) no plkst. 16.30 līdz 18.00. Ieeja pasākumā – bez maksas.

Festivāls piedāvās četras īsfilmas: In Pursuit of Silence, The Conspiracy of Silence, The Mindfulness of Silence, Choose Psychiatry. Filmas liks pārdomāt attieksmi pret  klusuma konceptu un tā nozīmi cilvēka dzīvē. Cilvēki katru dienu sastopas ar trokšņiem, stresu, drūzmu, kam nereti netiek pievērsta uzmanība, nenovērtējot klusuma paslēpto nozīmi mūsu pašu dzīvē, nemaz nerunājot par to, ka līdzās var būt cilvēki, kas dzīvo neciešamā klusumā. Ko mēs ikdienā katrs varētu darīt, lai ļautu sev izbaudīt klusuma brīžus? Par ko klusē cilvēki ar psihiskām saslimšanām? Cik daudz jautājumu šī tēma sevī ietver? Viens no pasākuma mērķiem ir iedrošināt cilvēkus runāt par savām sajūtām un bažām, kā arī paskatīties uz spēju tās pārvarēt un turēties pretī pārdzīvojumiem.

Tradicionāli pēc filmu skates sekos ekspertu diskusija. Šogad tajā piedalīsies RSU Psihiatrijas un narkoloģijas katedras docētājs, ārsts psihiatrs prof. Māris Taube, ārsts psihoterapeits Voldemārs Švarcs, RSU Veselības psiholoģijas un pedagoģijas katedras docētāja Indra Majore-Dūšele un veselības centra Vivendi psihiskās veselības virziena aprūpes vadītāja psihiatre Inga Zārde.

Par festivālu

Medicīnas filmu festivāla Medfest pirmsākumi meklējami Lielbritānijā 2011. gadā. Pirmais festivāls notika deviņās dažādās vietās, un kopumā to apmeklēja 450 cilvēku. 2014. gadā pirmo reizi festivāls bija starptautisks – filmu vakari tika organizēti arī Austrālijā un Latvijā. Katru gadu arvien vairāk valstis iesaistās īsfilmu festivāla organizēšanā. Festivālu, būdams vēl students, izveidoja ārsts Kamrāns Ahmeds (Kamran Ahmed), kurš tagad strādā par kvalificētu psihiatru. Rezidentūras gados viņš saņēma Karaliskās Psihiatru asociācijas apbalvojumu kā gada rezidents, un viņš joprojām ir festivāla patrons.

2008. gadā Lielbritānijā tika publicēti vērienīga medicīnas izglītības audita rezultāti, kuri atspoguļoja medicīnas studentu zemo intereses līmeni par psihiatriju. Medfest sākotnējais mērķis bija popularizēt psihiatrijas specialitāti medicīnas studentu vidū. Tagad tas ir kļuvis par iecienītu filmu festivālu ne tikai studentu vidū. Festivālā aktīvi diskutē par aktuālam tēmām un tendencēm medicīnā kopumā, paralēli cīnoties ar aizspriedumiem pret psihiatriju gan mediķu vidū, gan sabiedrībā.