Preses relīzes

Ceturtdien, 12. maijā, plkst. 16.00 Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā tiks pasniegta ievērojamā ķirurga Paula Stradiņa balva. To par izciliem pētījumiem medicīnas vēsturē vai ievērojamu veikumu praktiskajā medicīnā ik gadu piešķir Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs, Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) un Latvijas Zinātņu akadēmija. Šogad, P. Stradiņa 120. jubilejas gadā, balva tiek piešķirta RSU profesoram, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu ķirurģijas klīnikas vadītājam Aigaram Pētersonam par inovatīvu metožu ieviešanu bērnu ķirurģijā un bērnu traumatisma profilaksē Latvijā.

Tradicionālajā akadēmiskajā uzrunā balvas pasniegšanā profesors pievērsīsies sarežģītākajam no bērnu ķirurģijas aspektiem – jaundzimušo ķirurģijai, kas aptver pirmās 28 bērna dzīves dienas. Viskomplicētākās jaundzimušo ķirurģijā ir barības vada problēmas, un statistika par operācijas veiksmīgi pārcietušajiem mazuļiem ir viens no rādītājiem, pēc kuriem var vērtēt bērnu ķirurģijas kvalitāti valstī kopumā.

“Šī balva ir izcila atzinība visai bērnu ķirurģijas nozarei. 1965. gadā, kad Latvijā pēc barības vada operācijas izdzīvoja pirmais mazulis, no vadošajām klīnikām bijām atpalikuši par vairākām desmitgadēm. Patlaban Latvija sasniegusi tādu attīstīto valstu līmeni kā Zviedrija, Somija, Vācija vai ASV – no operētajiem bērniem izdzīvo 90–95 %,” norāda prof. Pētersons.

Profesors studējis Rīgas Medicīnas institūta (pašreiz – Rīgas Stradiņa universitāte) Pediatrijas fakultātē. 1991. gadā ieguvis Medicīnas doktora (Barības vada deformēšanās un sabrukums) un 1996. gadā habilitētā medicīnas doktora (Bērnu gremošanas trakta dobjo orgānu biomehāniskās, bioķīmiskās un strukturālās izpētes ķirurģiskie aspekti) grādu RSU. Viņš ir 420 zinātnisku publikāciju un četru izgudrojumu autors. Kopš 2000. gada “Latvijas Ķirurģijas žurnāla” (Acta Chirurgica Latviensis) zinātniskais redaktors.

Profesors ir autors mācību grāmatai “Bērnu ķirurģija”, kā arī monogrāfijai “Bērnu ķirurģija primārās aprūpes ārstam” (Izdevniecība “RSU”, Rīga, 2014). “European Journal of Pediatric Surgery” redkolēģijas loceklis kopš 2006. gada. Vada praktiskās nodarbības un lasa lekcijas fakultātes studentiem un rezidentiem. Kopš 2008. gada ir RSU Doktorantūras nodaļas dekāns. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu ķirurģijas klīniku profesors Pētersons vada kopš 1997. gada.

Par Stradiņa balvu

Paula Stradiņa balvu 1983. gadā dibinājis Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs ar mērķi novērtēt izcilus pētījumus medicīnas vēsturē un ievērojamu veikumu praktiskajā medicīnā. Balva nosaukta par godu izcilajam ķirurgam, onkologam, slimnīcas, muzeja un medicīnas māsu skolas dibinātājam profesoram Paulam Stradiņam. Kopš 1991. gada balvas piešķiršanā piedalās Latvijas Zinātņu akadēmija, savukārt RSU balvas nominantu izvirzīšanā piedalās kopš 2014. gada. Balvas autors ir tēlnieks Jānis Strupulis.

Papildu informācijai: