Preses relīzes

Atzīmējot izcilu un ilggadēju ieguldījumu internās medicīnas attīstībā, šogad ārsta, profesora un pētnieka Kristapa Rudzīša balva piešķirta internistam kardiologam, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) profesoram Ivaram Siliņam. Šo Latvijā augstāko apbalvojumu internās medicīnas specialitātē svinīgā tiešsaistes pasākumā profesoram Siliņam RSU pasniedza ceturtdien, 14. oktobrī.

Profesora Kristapa Rudzīša balva, kas iedibināta 1999. gadā, līdz šim pasniegta vien divas reizes – dibināšanas gadā to saņēma profesors Ilmārs Lazovskis, kurš sniedzis nenovērtējamu ieguldījumu medicīnas terminoloģijas un iekšķīgo slimību nozares izaugsmē, bet 2001. gadā balvu saņēmis ārsts gastroenterologs, endoskopijas aizsācējs Latvijā prof. Nikolajs Skuja.

Trešais šīs balvas saņēmējs – profesors Ivars Siliņš, kurš šogad atzīmē 90. jubileju, – ir viena no Latvijas medicīnas leģendām gan praktizējošu ārstu vidū, gan akadēmiskajās aprindās. Profesors Siliņš ir Rīgas Medicīnas institūta (tagad – Rīgas Stradiņa universitātes) pirmā izlaiduma (1956.) absolvents, kurš darba dzīvē papildus internista kardiologa darbam, Iekšķīgo slimību klīnikas vadīšanai bijušajā klīniskajā slimnīcā Gaiļezers profesors aktīvi darbojies gan zinātniskajā darbā, gan jaunās mediķu paaudzes skološanā. Aktīvās darba gaitas RSU profesors noslēdzis vien 2015. gadā.

Svinīgajā balvas pasniegšanas pasākumā ar runu Profesors Kristaps Rudzītis: standarts vai nestandarts medicīnā? uzstājās RSU Infektoloģijas katedras vadītāja prof. Ludmila Vīksna. Laudatio par balvas saņēmēju teica RSU Iekšķīgo slimību katedras asoc. prof. Vitolds Mackēvičs, kam sekoja paša balvas saņēmēja akadēmiskā runa Radošas ietekmes rosināts.

rudzisa_balva_silinam09.jpgPublicitātes foto (no kreisās): RSU veselības studiju prorektors prof. Guntis Bahs, balvas saņēmējs prof. Ivars Siliņš, RSU Infektoloģijas katedras vadītāja prof. Ludmila Vīksna un RSU Iekšķīgo slimību katedras vadītājs prof. Aivars Lejnieks.

Par profesoru Kristapu Rudzīti

Profesors Kristaps Rudzītis izpelnījies atzinību gan par savu talantu, apbrīnojamajām prāta spējām, zināšanām medicīnā, gan par savu domas plašumu un inteliģenci. Profesors ir licis pamatu medicīnas teorijām, kuras nevar uzskatīt par novecojušām arī pašlaik. No 1950. līdz 1972. Kristaps Rudzītis bija Rīgas Medicīnas institūta (tagad – RSU) Fakultātes terapijas katedras, kas padomju laikā bija viena no Iekšķīgo slimību katedrām, vadītājs. Prof. K. Rudzītis bija Latvijas Terapeitu zinātniskās biedrības priekšsēdētājs (1958–1973), Latvijas Eksperimentālās un klīniskās medicīnas institūta vecākais zinātniskais līdzstrādnieks un sektora vadītājs (1959–1962). Viņa zinātniskās intereses saistījās ar saistaudu fizioloģiju un patoloģiju, fokālās infekcijas nozīmi slimību ģenēzē, koloīdķīmijas reakcijām, holesterīna nozīmi aterosklerozes attīstībā, meteoroloģisko un citu faktoru izraisītām pārmaiņām organismā, kā arī medicīnas terminoloģiju. Profesors Rudzītis miris 1978. gada 27. februārī Rīgā un apglabāts Meža kapos. Viņa vārdā nosaukta aleja Ķemeru parkā, kas iezīmēta ar piemiņas akmeni. 1999. gadā izveidota Kristapa Rudzīša balva.