Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Doktorantiem
Darbiniekiem
Pētniecība

Descemeta membrānas endotēlija keratoplastika (Descemet membrane endothelial keratoplasty, DMEK) ir radzenes transplantācijas veids, kas ir ieguvis popularitāti daudzu ķirurgu vidū, īpaši radzenes endotēlija mazspējas ārstēšanā. DMEK sniedz agrīnas rehabilitācijas iespēju ar iespējami labākajiem redzes asuma rezultātiem, proti, tā ir acs spēja atšķirt objektu formas un detaļas noteiktā attālumā.

Ķirurgi izvēlas šo metodi minimālās invazivitātes un zemā imunoloģiskā noraidīšanas līmeņa dēļ, taču, ņemot vērā šīs priekšrocības, tehnika joprojām prasa pilnveidošanu attiecībā uz audu un transplantāta sagatavošanu, piegādi, izvēršanu un ievietošanu recipienta acī.

DMEK audu saglabāšanu varētu uzlabot ar metagenomisko analīzi – diagnostisku pieeju, kas sākotnēji bija saistīta ar ģenētiskā materiāla, vākta tieši no vides paraugiem, pētījumiem. Pašlaik var noteikt tikai iepriekš zināmus patogēnus, izmantojot parastās mikroorganismu kultūras metodes vai polimerāzes ķēdes reakciju, taču ir iespējas noskaidrot, vai metagenomika varētu mainīt oftalmoloģisko slimību diagnostiku. Jaunas un uzlabotas donoru sagatavošanas metodes, piemēram, iepriekš paņemti DMEK audi, tiek ātri izmantotas, tādēļ operāciju zālē jāveic mazāk manipulāciju.

Davide Borroni (Davide Borroni) ir Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) doktorants, kurš savu disertāciju Descemeta membrānas endotēlija keratoplastika: nākamās paaudzes sekvenēšanas metagenomiski optimizētu audu sagatavošana un ķirurģijas tehnika aizstāvēs 2021. gada 21. decembrī.
Plašāka informācija

2018. gadā viņš saņēma RSU balvu nominācijā Gada doktorants.

"Promocijas darbā mēs uzsveram transplantāta atdalīšanās un atkārtotas gaisa pūslīšu ievades ātruma noteikšanas nozīmi, tai skaitā to ķirurģisko nozīmi, kas var ietekmēt arī transplantāta sagatavošanas un ievietošanas paņēmienus," skaidro Davide Barroni.

Promocijas darba pirmā daļa ietver pašreizējos DMEK ķirurģijas priekšstatus, tur analizēti potenciālie uzlabojumi, sākot no acu bankas līdz ķirurģiskajam lietojumam un novitātēm, savukārt darba otrajā daļā ir aprakstīti padomi jaunajiem ķirurgiem.

Promocijas darba vadītāji: RSU doc. Zita Krūmiņa un Insubrijas Universitātes (Itālija) prof. Džovanni Porta (Giovanni Porta).