Latvijas zinātnes sasniegumu "vizītkartē" – kalendārā "Zinātne Latvijai" – iekļauta RSU tenūrprofesore Renāte Ranka
Foto: Izglītības un zinātnes ministrija
Iedvesmojošā gaisotnē aizvadīta Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) veidotā kalendāra un ceļojošās izstādes Zinātne Latvijai 2025 prezentācija, vēstī zinātnes komunikācijas platformas Researchlatvia.gov.lv. Interaktīvais zinātnes kalendārs gan digitālā, gan klasiskā formātā apvieno 12 Latvijas vadošās zinātniskās institūcijas un to pētniekus.
Viņu izcilie sasniegumi pētniecībā apliecina Latvijas nozīmi kā Eiropas pētniecības telpā, tā arī globālajā mērogā. Šogad kalendārā no Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) iekļauta RSU Farmācijas fakultātes tenūrprofesore, Sabiedrības veselības institūta vadošā pētniece Renāte Ranka.
Latvijas izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša, kalendāra atvēršanas svētkos novēlēja:
“Kalendārs Zinātne Latvijai jau astoto gadu pēc kārtas ir kļuvis par sava veida ceļvedi, kas parāda Latvijas zinātnes sasniegumus – iedvesmo, rosina uz jaunām idejām un atgādina par zinātnes nozīmi mūsu sabiedrības ilgtspējīgai attīstībai.
Latvijas zinātnei veltītā izstāde, kalendārs un tajā ietvertie video stāsti par aizraujošajām zinātnes personībām kā nozīmīgs stratēģiskās komunikācijas instruments ne tikai izceļ sasniegumus, bet arī palīdz mums virzīties uz mūsu lielo mērķi – zināšanu sabiedrību. Lai mūsdienu zinātne rada, pārsteidz un virza!”
Kalendāra atvēršanas svētki norisinājās Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Tur līdz pat 29. janvārim visiem interesentiem būs skatāma ceļojošā izstāde. Visa gada garumā tā būs eksponēta dažādās augstākās izglītības iestādēs, kā arī citās sabiedriskajās un kultūrvietās visā Latvijā.
Skenējot kvadrātkodus, ikviens interesents varēs noskatīties visus 12 videostāstus. Šī iniciatīva ne tikai veicina zinātnes popularizēšanu, bet arī stiprina sabiedrības saikni ar zinātnes pasauli.
Zinātne Latvijai 2025 atvēršanas svētkos pirmo reizi tika pasniegts IZM veidotās zinātnes komunikācijas platformas ResearchLatvia vēstneša apliecinājums Member of researchLatvia. Kalendārā iekļautās 12 zinātniskās institūcijas šo apliecinājumu saņēma kā atzinību par to lielo nozīmi Latvijas zinātnes attīstībā.
Pirmavots: Researchlatvia.gov.lv
Zinātnes kalendārs ir izstrādāts IZM realizētajā projektā nr. 1.1.1.1/1/24/I/001 Efektīvāka un viedāka Latvijas zinātnes politikas ieviešana un vadība. Izstrādātāji: SIA Entuziasti Digital, tostarp Mārtiņš Pavasaris, video režisors Kristaps Mozgirs un fotogrāfs Mārtiņš Goldbergs, piedaloties researchLatvia radošajai komandai.