Reģistrējies pavasara lielākajam zinātnes notikumam – Rīgas Stradiņa universitātes Zinātnes nedēļai
Publiskojot spožu atklāšanas programmu, Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) sākusies pieteikšanās Zinātnes nedēļai (RSU Research Week), kas tiek rīkota katru otro gadu.
Piecu dienu laikā no 27. līdz 31. martam norisināsies piecas vērienīgas konferences, kas veltītas gan veselības aprūpes un medicīnas, gan sociālo zinātņu tēmām. Pasākums pulcēs zinātniekus, studentus, sadarbības partnerus, valsts pārvaldes, nevalstisko organizāciju, tostarp diasporas, pārstāvjus, kā arī medijus. Jaunie un jau pieredzējušie pētnieki no Latvijas un ārvalstīm šogad prezentēs 1188 pētījumus.
“Mēs dzīvojam laikā, kad zinātnes un inovāciju nozīme ir nepārvērtējama.
Rīgas Stradiņa universitāte ir zinātnes universitāte – mēs aktīvi veidojam pētniecības vidi, kas ir pēc iespējas starpdisciplināra un starptautiska. Tas īpaši atspoguļojas Zinātnes nedēļas norisē.
Vienas nedēļas ietvaros RSU uzstāsies labākie pašmāju pētnieki un spoži vieslektori no 20 dažādām valstīm un tādām zinātniskajām institūcijām kā Maksa Planka Evolucionārās antropoloģijas institūts, Karolinska Institūts, Kembridžas Universitāte, Jeila Medicīnas skola un citas,” uzsver Zinātnes nedēļas prezidents, RSU rektors prof. Aigars Pētersons.
Zinātnes nedēļu RSU aulā atklās augstskolas rektors prof. Aigars Pētersons, RSU starptautiskās studentu konferences Health and Social Sciences 2023 pārstāvis Klāvs Putenis, RSU zinātņu prorektore Agrita Kiopa, ministri un citi viesi. Atklāšanas pasākumā muzicēs čellists Valters Pūce un pianists Dainis Tenis (Dagamba), bet pasākuma starmešos būs ievadreferātu autores.
Bioloģijas zinātņu doktore Dženeta Kelso (Janet Kelso) pārstāv jaunu zinātnes apakšnozari paleogenomiku un tandēmā ar Nobela prēmijas laureātu profesoru Svanti Pēbo (Svante Pääbo) Maksa Planka Evolucionārās antropoloģijas institūtā Leipcigā strādā ar DNS sekvencēšanu un pēta izmirušo hominīnu genomus. Šajā jomā veiktie atklājumi liek nepārtraukti atjaunināt mācību grāmatas par cilvēka evolūciju. Par to lektore plašāk stāstīt savā uzrunā Ancient Genomes, What They Show Us and How They Can Help in Our Future.
Eiropas Sabiedrības veselības asociācijā (European Public Health Association, EUPHA) ilggadējā izpilddirektore, tagad EUPHA stratēģiskā padomniece Dineke Zīgere (Dineke Zeegers) keynote uzrunā The New Role for Public Health: From Analysis to Advocacy and Action pieskarsies sabiedrības veselības nozares mainītajai nozīmei mūsdienu apstākļos.
Zinātnes nedēļas atklāšanas programmu noslēgs politiskā žurnāliste no Ukrainas, tagad Moldovā dzīvojošā Marianna Prisažņuka (Marianna Prysiazhniuk), kuras pārstāvētā organizācija Stopfake.org ir lielākais reģiona spēlētājs medijpratības veicināšanā. Organizācija darbojas Ukrainā, Moldovā, Rumānijā un citviet reģionā ar mērķi vairot kvalitatīvu žurnālistiku un iestāties pret propagandu. Atklāšanas pasākumā žurnāliste uzstāsies ar referātu Disinformation and Fight Against It.