Rīgas Stradiņa universitāte kļuvusi par nozīmīga mākslas darba glabātāju
No 2008. gada janvāra Rīgas Stradiņa universitātes Senāta zālē atrodas izcilā latviešu gleznotāja un portretista Leo Kokles glezna „Medicīnas korifeji”. No 2009. gada janvāra līdz martam ar Kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu notika gleznas restaurācija, to veica restauratores Dace Pāže un Elīna Palma.
Restaurācijas gaitā tika notīrīta laika gaitā uzkrājušos putekļu un netīrumu kārta, attīrīti pārgleznojumi, tā tika tonēta un maksimāli pietuvināta oriģinālam. Kā atzīst restauratores, darbs nebija viegls, jo glezna ir tapusi uz diviem atsevišķiem finiera saplākšņa gabaliem, tās pamatnē bija izzāģēts caurums durvju ailai un glezna tikusi glabāta, sadalīta divās daļās.
Leo Kokle (1924 – 1964) ir izcils latviešu gleznotājs un portretists, interesanta, kolorīta sava laika personība, individuālists un brīvdomātājs. Mākslinieka darbi bija spilgti un temperamentīgi, otas triepiens spēcīgs un biezs. Viņš bija arī sava laika mākslinieciskās bohēmas centrs, sava dzīvesstila dēļ tika dēvēts par latviešu Anrī Tulūzu – Lotreku.
Agrā bērnībā viņš guva traumu, kas atstāja iespaidu uz visu turpmāko mūžu. Zēns ilgstoši ārstējās pie profesora Paula Stradiņa, kurš daļēji ietekmēja viņa lēmumu kļūt par mākslinieku. Vēlāk, no 1948. līdz 1952. gadam viņš strādāja par mākslinieku profesora P.Stradiņa izveidotajā Medicīnas vēstures muzejā.
Profesoram P. Stradiņam Leo Kokle bija pateicīgs visu mūžu. Pēc profesora pasūtījuma 50-to gadu vidū gadā tapa glezna „Medicīnas korifeji”, tā tika izstādīta vienā no P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Medicīnas vēstures kolekcijas telpām Pilsoņu ielā 13. Saturiski tā ir kopija Parīzes universitātes Medicīnas fakultātes lielā Amfiteātra sienas gleznojumam, gleznots no melnbaltas fotogrāfijas, tomēr mākslinieciski tas ir oriģināls, lai arī daļēji nepabeigts L. Kokles darbs.
Kopš 1987. gada glezna glabājās P. Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja fondu telpās Antonijas ielā. Ilgstoši nevarēja atrast piemērotu vietu gleznas izstādīšanai tās lielo izmēru dēļ (6,51 x 1,53 m). No 2008. gada janvāra glezna atrodas Rīgas Stradiņa universitātes Senāta zālē un, kā atzīst P. Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja kolekcijas glabāšanas nodaļas pārstāvji – „glezna ir atradusi savu īsto atrašanās vietu, tā elpo un labi eksponējas telpā”.