Pārlekt uz galveno saturu
Preses relīzes

Ceturtdien, 17. jūnijā Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) norisināsies diskusija „Jaunā literaritāte: mainoties kultūrai un patībai“. Tās ietvaros komunikācijas un mediju, mākslas, pedagoģijas un bioloģijas pētnieki no Latvijas, Itālijas, Zviedrijas, Lielbritānijas un citām valstīm diskutēs par ietekmi, kādu uz cilvēku savstarpējo komunikāciju, tekstu saprašanu un izglītību rada jauno mediju un moderno tehnoloģiju arvien plašāka izmantošana ikdienas dzīvē.

Diskusijas „Jaunā literaritāte: mainoties kultūrai un patībai“ dalībnieki tiks aicināti pievērsties gan teorētiskiem, gan praktiskiem jautājumiem. Diskusijas teorētiskajā daļā tiks runāts par to, cik dziļa un radikāla ir digitālo mediju un moderno tehnoloģiju ietekme uz kultūru, sabiedrību, ieskaitot sociālo stratifikāciju, kā arī ietekme uz indivīdiem, īpaši jauniešiem un bērniem. Tiks analizēts arī tas, vai un kā izmaiņas priekšstatos par literaritāti ietekmē filosofisko ideju par rakstīšanu no Platona līdz 20. gadsimta franču filosofa Žaka Deridā atziņām par rakstību un „gramataloģiju”, cik jēgietilpīgi jaunās tehnoloģijas un prakses kā virtuālā realitāte, paplašinātā realitāte, biotehnoloģijas u. tml. maina priekšstatus par laiku un telpu, subjektu un objektu un izmaina personības kodola jeb „patības” stabilitāti.

Savukārt diskusijas praktiskajā daļā tiks runāts par to, ko saistībā ar jauno literaritāti būtu jāmāca skolās, kā tas būtu jāmāca, un vai skolas ideja tās tradicionālajā izpratnē izdzīvos, Dalībnieku dalīsies viedokļos arī par to, kā radīt vīziju par to, ko iekļaut jaunajā literaritātes jēdzienā un kā to ietvert dažādu kursu saturā.

Diskusijas dalībnieki centīsies noskaidrot, ko un kā komunikācijas līdzekļu digitalizācija, vizualitātes dominance, nanotehnoloģijas un biotehnoloģijas ienes jaunās literaritātes izpratnē, un kā tas izaicina mūsdienu domāšanu un kultūru, ieskaitot izglītības kultūru. Tāpat tiks runāts par to, kā priekšstatus par literaritāti varētu mainīt starpdisciplinaritāte un ideju attīstība, izmantojot aktuālos atklājumus tādās jomās kā psiholoģija, neirofizioloģija, valodniecība, psiholingvistika, teksta analīze, mākslas un jauno mediju studijas un citas jomas.

Termins „jaunā literaritāte“ vai „jaunās literaritātes“ izglītībai un jauno mediju attīstībai veltītajos akadēmiskajos tekstos tiek attiecināta uz salīdzinoši jauno koncepciju par minimālajām prasmēm un zināšanām, kas nepieciešamas, lai efektīvi saprastu – iekodētu un atkodētu – dažāda tipa tekstus, kas ikdienā cirkulē mūsdienu sabiedrībā. Tas attiecas gan uz verbāliem, gan neverbāliem tekstiem.

Salīdzinājumā ar tradicionālo literaritātes koncepciju, kas ietver lasīšanas un rakstīšanas prasmes, „jaunā literaritāte” iekļauj nepieciešamību pievērsties un saprast daudzus papildu aspektus. Starp tiem vispirms ir jāmin sociāli kulturālā kritika un priekšstati par mediju jauno vietu ikdienas komunikācijā, kas palīdz izprast, ko nozīmē „lasīt“ un „rakstīt“ multimodālā un multimediju vidē.

Diskusiju organizē RSU Komunikācijas fakultāte sadarbībā ar starptautisko Literatūras, zinātņu un mākslas biedrību (SLSA – The Society for Literature, Science, and the Arts) tās Eiropas atzara Rīgā notiekošās konferences „Tekstūras“ ietvaros.

SLSA ir sākotnēji Ziemeļamerikā veidota pētnieku organizācija, kurā apvienojušies fizikas, ķīmijas, bioloģijas, inženierijas, tehnoloģiju, datorzinātņu, medicīnas, sociālo un humanitāro zinātņu pārstāvji un mākslinieki ar mērķi kopīgi meklēt risinājumus zinātnes reprezentācijas problēmai, kā arī savos pētījumos un diskusijās analizētu un aprakstītu zinātnes, tehnoloģiju un medicīnas attīstības iespaidu uz sabiedrību un kultūru. Tās Eiropas atzars SLSAeu savu 6. konferenci organizējis Rīgā, kur Rīgas Ekonomikas augstskolā, mākslas telpā „kim?” u.c. vietās no š.g. 15. līdz 19. jūnijam notiek vairāku darba grupu sesijas, lekcijas, diskusijas un mākslas izstādes.

Diskusija norisināsies ceturtdien, 17. jūnijā, plkst. 16.30, Rīgas Stradiņa universitātes centrālajā ēkā – RSU Bibliotēkā, 2. stāvā, Dzirciema ielā 16, Rīgā. Diskusiju vadīs RSU Komunikācijas fakultātes asoc. prof. Ilva Skulte un Kerstina Meja (Kerstin Mey) no Kreatīvo mākslu universitātes, Lielbritānijā.

Masu mediju pārstāvji un citi interesenti ir laipni lūgti piedalīties diskusijā „Jaunā literaritāte: mainoties kultūrai un patībai“!

Vairāk par SLSA: http://www.litsciarts.org/

Par Rīgas Stradiņa universitāti:

Rīgas Stradiņa universitāte ir viena no vadošajām un modernākajām augstākās izglītības mācību iestādēm Baltijā ar izteikti starptautisku ievirzi. Tās 10 fakultātēs līdzās ar medicīnu saistītajām studijām jau 12 gadus ir iespējams apgūt dažādas modernas sociālo zinātņu programmas. Rīgas Stradiņa universitātē kopumā ik gadu studē vairāk nekā 6000 studentu no vairāk nekā 17 pasaules valstīm. Rīgas Stradiņa universitāte šogad atzīmēs 60. dibināšanas gadadienu.

Papildu informācija par RSU ir pieejama interneta mājas lapā www.rsu.lv. Par RSU aktualitātēm var uzzināt arī RSU studentu radio „Runā Skaļāk” – http://runaskalak.lv.

Papildu informācijai:

Ilva Skulte
RSU Komunikācijas fakultātes asociētā profesore
Tālr.: 67409183
E-pasts: iskulteatgmail[pnkts]com