Preses relīzes

Piektdien, 28. septembrī, Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) „Zinātnieku naktī” apmeklētājiem piedāvās izmēģināt melu detektora prototipu un spēka lielgabalu. Katram interesentam būs iespēja arī iesaistīties vēl virknē pasākumu, piedaloties fiziskās un psihiskās enerģijas testos, mērījumos un eksperimentos, kā arī iejūtoties zobārsta lomā. Vakara kulminācija gaidām RSU pagalmā, kur apmeklētājiem būs iespēja izmēģināt īpašo spēka lielgabalu.

• Psihiskās enerģijas izpēti piedāvās RSU Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedras pārstāvji, kuri demonstrēs filmu par psihoanalīzes pamatlicēju Zigmundu Freidu. Savukārt lielākie entuziasti varēs iedziļināties vēl noslēpumainākos savas psihes nostūros, ļaujoties melu detektora prototipam. Būs iespēja iesaistīties Freida skolnieka Karla Gustava Junga vārdu asociāciju testā, kas mēra, cik ilgā laikā cilvēks spēj sniegt asociatīvas atbildes uz terapeita nosauktajiem vārdiem. Šādas reakcijas ātruma mērīšana ir kļuvusi par vienu no mūsdienu melu detektora komponentēm.
  • Izmantojot veloergometrus, RSU Sporta un uztura katedra palīdzēs noteikt fiziskās izturības (aerobo) darba spēju, piedāvājot arī speciālistu konsultācijas par piemērotāko fiziskās slodzes intensitāti. Līdzās būs pieejami arī mērinstrumenti ķermeņa masas un tauku daudzuma noteikšanai, turklāt ar iespēju uzreiz uzzināt to efektīvāko dedzināšanas metodi. Savukārt uztura speciālisti Lolitas Neimanes vadībā stāstīs par īpaši veselīgām ēdienu receptēm fiziskās un psihiskās slodzes apstākļos, bet deju aerobikas pārstāvji demonstrēs efektīvākos vingrojumus.
  • Ar dažādiem mērījumiem klātesošos pārsteigs arī RSU Fizikas katedra, piemēram, ļaujot ikvienam noteikt savu plaušu tilpumu, mērīt trokšņu un vibrāciju diapazonus, kā arī sirds ritmu.
  • Zinātnieku naktī piedalīsies arī sociālo zinātņu pārstāvji. RSU Komunikācijas studiju katedra lektora Klāva Sedlenieka vadībā piedāvās noteikt personisko agresivitātes indeksu.
  • Bērnu ķirurgs Olafs Volrāts stāstīs par liesas spēju pasargāt organismu no infekcijām un saglabāt enerģiju dzīvot.
  • Aktivitāšu kompleksā „No dzīvības uz dzīvību” apmeklētāji tiks iepazīstināti ar eksperimentālo dzīvnieku daudzveidību – jūras cūciņām, žurkām, trušiem un citiem dzīvniekiem. Dzīvnieku kopšanas pārstāvji sniegs padomus par dzīvnieku kopšanu un to labturības principiem, skaidrojot, kā dzīvnieki var palīdzēt izprast cilvēka veselību.
  • Vakara lielākais pārsteigums gaidāms RSU pagalmā, kur darbosies īpaši Zinātnieku naktij būvētais spēka lielgabals „Spēkmetējs RSU-Dz16” – dūmu lielgabals, no kura katram apmeklētājam būs iespēja izšaut, mēģinot trāpīt mērķī. Pirmais paraugdemonstrējums notiks jau pulksten 17:30.
  • Zinātnieku nakts apmeklētāji varēs doties arī uz universitātei līdzās esošo RSU Stomatoloģijas institūtu, kurā, līdzās iespējai iejusties zobārsta lomā, tiks skaidrots skaista smaida noslēpumus. Institūtā varēs arī uzzināt, kā iegūt mirdzoši baltu smaidu – pozitīvie un negatīvie aspekti zobu balināšanā; kā atjaunot zobu – dalībniekiem būs iespēja pašiem preparēt plastmasas fantomu zobus un atjaunot tos ar kompozītmateriāliem; kā gaisma zobārstniecībā palīdz izmantojamo kompozītmateriālu sacietēšanā (iespēja pārbaudīt un pamēģināt mīkstu materiālu pārvērst cietā); kā kaitīgie ieradumi bojā smaidu – uzzināsiet vairāk par smaida enerģiju ortodontijā un protezēšanā.
  • Visa vakara gaitā, sekot līdzi notiekošajam klātienē un neklātienē, varēs klausoties RSU studentu interneta radio „Runā Skaļāk”. Radio sola aizraujošas intervijas ar zinātniekiem un apmeklētājiem, radot pietuvinātāku un personiskāku skatījumu uz zinātnes ceļu ikdienas dzīvē.

Par Rīgas Stradiņa universitāti:

Rīgas Stradiņa universitāte ir viena no vadošajām un modernākajām augstākās izglītības mācību iestādēm Baltijā ar izteikti starptautisku ievirzi. Tās 10 fakultātēs līdzās ar medicīnu saistītajām studijām jau 12 gadus ir iespējams apgūt dažādas modernas sociālo zinātņu programmas. Papildu informācija par RSU ir pieejama interneta mājaslapā www.rsu.lv.

Par RSU aktualitātēm var uzzināt arī RSU studentu radio „Runā Skaļāk” – http://runaskalak.lv.

Papildu informācijai: