Pārlekt uz galveno saturu
Preses relīzes

Šī gada 30. un 31. oktobrī Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) un tās Studējošo pašpārvalde organizēja Zinātnes dienas, kuru laikā sadarbībā ar Skepticafe norisinājās paneļdiskusija "Kā mediji ietekmē sabiedrības veselību?".

Diskusijā piedalījās žurnāla "Ko ārsti tev nestāsta" galvenā redaktore Lilija Ķīkule, Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste prof. Baiba Rozentāle, Anatomijas un antropoloģijas institūta direktore prof. Māra Pilmane, ārste dietoloģe Lolita Vija Neimane, DELFI veselības e-žurnāla rutks.lv redaktore Andra Briekmane.

Zinātnes dienas ir divu dienu informējošs pasākums par studentu iespējām zinātnē. Studentiem tika sniegti padomi par to, kā no idejas nonākt līdz labam pētījumam, kā prezentēt savus darbus, kādos zinātniskos pulciņos viņi var iesaistīties. Tika pieaicināti pieredzējuši zinātnieki, kuri pastāstīja par saviem veiksmes stāstiem no sadarbības ar dažādiem uzņēmumiem un organizācijām ne tikai Latvijā, bet arī starptautiskā mērogā.

Pasākumā RSU studenti centās pievērst arī mediju uzmanību, jo tie ir viens no svarīgākajiem informācijas avotiem sabiedrības ikdienā, tāpēc informācijai tajos jābūt patiesai, īpaši par tēmām, kas skar cilvēka veselību. Paneļdiskusijas mērķis bija abu pušu – žurnālistu un veselības aprūpes speciālistu – nostāju un viedokļu izklāsts par medijos publicētiem ieteikumiem attiecībā uz veselību.

Paneļdiskusijā tika izteiktas šādas atziņas

  • Andra Briekmane par mediju lomu sabiedrībā: "Cilvēki uzticas medijiem, arī veselības jautājumos. To pierāda sabiedrības aptaujas. Šī iemesla dēļ medijiem ir liela loma sabiedrības izglītošanā. Internets ir maz ticamāks, jo tā saturu veido ne tikai žurnālisti, bet arī sabiedrības pārstāvji, rezultātā interneta satura autorus ir grūti nošķirt.”
  • Prof. Māra Pilmane uzskata, ka mediji palīdz izglītot sabiedrību, jo tie ir vienīgie, kas palīdz nodot informāciju plašākai auditorijai. Sabiedrības izglītošana un attieksmes maiņa ir veiksmīga, ja notiek sadarbība starp žurnālistiem un ārstniecības speciālistiem.
  • "Es neuzliktu medijiem izglītošanas lomu, jo ar to nodarbojas izglītības iestādes. Mediji ir radīti, lai informētu cilvēkus, lai nodrošinātu pēc iespējas daudzveidīgāku un plašāku informācijas pieejamību. (..) Medijiem ir tikpat liela atbildība par savu darbu, cik jebkuram citam profesijas pārstāvim," teica Lilija Ķīkule.
  • Prof. B. Rozentāle uzskata, ka ārts ir galvenais pacienta informācijas avots veselības jautājumos. Mediji var rakstīt par medicīnu. Ja tas cilvēka veselībai nekaitē, tad tas ir pietiekami.
  • Andra Briekmane izklāstīja savu viedokli par mediju kritērijiem avotu izvēlē: "Žurnālistam ir jāzina, ka avotiem jābūt uzticamiem. Šādi avoti var būt jomu speciālisti, pētījumi, valsts iestādes. Avota uzticamības izvērtēšanā svarīga ir loģiskā domāšana, un tad ir jādomā, kādi vēl avoti ir nepieciešami rakstam. Žurnālisti bieži grēko un laika trūkuma dēļ izmanto PR kompāniju sniegto informāciju, maziem burtiem norādot, ka tā ir reklāma, nepārbaudot faktus."
  • Lilija Ķīkule par žurnālā izmantotiem avotiem: ""Ko ārsti tev nestāsta" ir britu materiāls, tāpēc visbiežāk sanāk iztulkot rakstus, tos papildinot ar Latvijas informāciju un statistiku. Pārsvarā mēs izmantojam zinātnisko literatūru, ko lasa arī ārsti, bet esam arī saņēmuši pāris pārmetumu par to, ka pētījumi ir seni. Vai tas kaut ko maina, ka pētījums tika veikts sešdesmitajos, deviņdesmitajos gados, ja viņš ir pierādījis faktu?”
  • Andra Briekmane piebilst: "Medijiem ir jāuzņemas atbildība par nodoto informāciju, bet tikpat liela atbildība ir informācijas saņēmējam un tās izmantotājam!”

Par Rīgas Stradiņa universitātes Studējošo pašpārvaldi

Rīgas Stradiņa universitātes Studējošo pašpārvalde (RSU) ir vēlēta un neatkarīga RSU studējošo tiesību un interešu pārstāvniecības institūcija RSU. Tā darbojas kopš 1993. gada. SP veidojusies, lai aizstāvētu un pārstāvētu studējošo intereses akadēmiskās, sociālās un kulturālās dzīves jautājumos RSU un citās valsts institūcijās, kā arī veicinātu izglītības un zinātnes attīstību Latvijā. RSU SP pārstāv studentus RSU Satversmes sapulcē, Senātā, akadēmiskajā šķīrējtiesā, fakultāšu Domēs, Kredītu piešķiršanas komisijā, Stipendiju piešķiršanas komisijā, studiju Bibliotēkas padomē un RSU Muzeja padomē.

Par Skepticafe

Skepticafe ir domubiedru grupa, kuriem ir svarīga kritiskā domāšana, zinātnes izpratne un izglītība sabiedrībā, ikdienas skepticisms un ar to saistītie jautājumi Latvijā. SkeptiCafepasākumus uzsāka ar mērķi šādu domubiedru loku paplašināt. Šobrīd SkeptiCafe ir Skeptiskās Biedrības galvenais projekts.

Pasākuma ierastais formāts ir izklaidējošas uzstāšanās ar diskutēšanas iespējām beigās, ko pavada dzērienu malkošana, iepazīšanās un vieglas diskusijas par svarīgiem, aktuāliem, uzjautrinoši/ kaitinoši muļķīgiem vai vienkārši apspriežamiem tematiem.

Šāda veida pasākumi ar nosaukumu Skeptics in the Pub jau kopš 90. gadiem regulāri notiek daudz kur pasaulē. Īpaši populāri tie ir Lielbritānijā. Tagad pasaules kartei, kurā atzīmēti jau aptuveni 50 dažādi SitP, ar vietējo projektu pievienojusies arī Latvija.

Papildu informācija: