Preses relīzes

Rīgas Stradiņu universitāte (RSU) uzskata, ka tā tiek ievilkta blēdīgu partneru attiecību kārtošanā, kas grauj augstskolas un tās modernā Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra (MITC) reputāciju. RSU lūdz Rīgas pilsētas būvvaldi un attiecīgās tiesībsargājošās iestādes pēc iespējas ātrāk izmeklēt šo gadījumu, atrast vainīgos un nepieļaut RSU vārda nepamatotu nomelnošanu. RSU viennozīmīgi sadarbosies ar atbildīgajām iestādēm jautājuma pēc iespējas ātrākā atrisināšanā.

RSU MITC ir ne tikai viena no modernākajām studiju vietām Baltijā ar modernām klīnisko prasmju apguves mulāžām un simulatoriem, bet arī droša ikvienam docētājam un studentam, to skaitā ēka ir arī atzīta par draudzīgu cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Piemēram, 2015. gada jūnijā ēku apmeklēja un pārbaudi veica Būvniecības valsts kontroles biroja būvinspektors, norādot, ka ēkai nav konstatētas nedrošuma pazīmes.

RSU MITC tapa, rekonstruējot jau agrāk būvētu poliklīnikas ēku, kuru pielāgoja RSU, nepalielinot ne nesošo konstrukciju noslodzi, ne stāvu skaitu. Ēkas tapšanu un nodošanu stingri uzraudzīja Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA), jo tā tapa par ERAF finanšu līdzekļiem, līdz ar to jebkādas aizdomas un asociācijas ar citiem bīstamajiem objektiem ir klaji nepamatoti un bezatbildīgi.

Lai gan publiski ir izskanējušas aizdomas (tas tika izteikts 2015. gada 6. septembra TV3 kanālā pārraidītā raidījumā “Nekā personīga”) par RSU MITC būvniecības projekta noformēšanas nelikumībām, taču tā ir ēna pār trešās puses – arhitektu biroja A/S “Pilsētprojekts” darbības likumību, nevis RSU. RSU veica iepirkumu par būvprojekta izstrādi un autoruzraudzību, kurā ar zemāko cenu 2009. gadā uzvarēja “Pilsētprojekts” – 29 370 Ls, to skaitā, 2000 Ls par autoruzraudzību. Kad bija jāveic autoruzraudzība, RSU saņēma ziņu, ka A/S “Pilsētprojekts” kā uzņēmums ir iekļauts Maksātnespējas datu bāzē un tam pasludināts maksātnespējas process. Šādā gadījumā likums nosaka, ka var lūgt veikt autoruzraudzību tehniskā projekta arhitektiem, un RSU šajā sakarā aizsūtīja vēstuli arhitektiem Vitālijam Fjodorovam un Daigai Atvarei ar jautājumu, vai viņi ir gatavi veikt autoruzraudzību. No abiem arhitektiem tika saņemts atteikums. Tāpēc 2010. gadā tika izsludināts konkurss par autoruzraudzību, ko veica cits uzņēmums, kas tālāk novadīja projektu līdz galam. Turklāt neviens no “Pilsētprojekts” arhitektiem nenorādīja, ka viņu starpā būtu nesaskaņas vai kādam no viņiem būtu iebildumi pret RSU pasūtīto projektu. Turklāt projekta dokumentāciju pirms skaņošanas un akceptēšanas būvvaldē pārbaudīja un projekta ekspertīzi veica attiecīgie eksperti.

Rekonstrukcijas gaitā darbu kvalitāti uzraudzīja būvuzraugi, papildus projekts tika skrupulozi uzraudzīts no VIAA puses, jo tika finansēts no ERAF līdzekļiem, tāpēc nekādas atkāpes procedūrās nedrīkstēja būt. Jau trīs gadus ēka tiek sekmīgi ekspluatēta universitātes un studentu vajadzībām, regulāri apsekojot tās drošību atbilstoši visām Latvijas Republikas normatīvajos aktos noteiktajām prasībām. RSU vienmēr ir stingri sekojusi līdzi drošībai tās apsaimniekošanā esošajās ēkās un turpinās to darīt arī turpmāk, piemēram, 2014. gada martā veica MITC ēkas vizuālo apsekošanu. Atkārtoti norādām, ka 2015. gada jūnijā ēku apmeklēja un pārbaudi veica Būvniecības valsts kontroles biroja būvinspektors, savā atzinumā norādot, ka ēkai nav konstatētas nedrošuma pazīmes

Vēršam uzmanību, ka RSU nav saņēmis nekāda veida rakstisku paziņojumu no būvniecību kontrolējošām iestādēm, kas saistīts ar šīs ēkas rekonstrukciju. RSU cer, ka visas nelikumības par trešo pušu bezatbildību un nolaidību, ja tā izrādīsies patiesība, tiks risinātas Latvijas Republikas likumdošanā noteiktajā kārtībā.

Papildu informācijai: