Pārlekt uz galveno saturu
Preses relīzes

„Pirmdien, 9. janvārī, pulksten 18:30, „Satori” birojnīcas telpās, Berga bazārā notiks Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) maģistra studiju programmas „Sociālā antropoloģija” absolventu pētījumu prezentācijas un diskusija par latviešu ožas pasauli, darba tikumu, barteru darījumiem Latvijas laukos un to ietekmi uz ēnu ekonomiku,” informē RSU maģistra studiju programmas „Sociālā antropoloģija” izveidotājs un sociālais antropologs Klāvs Sedlenieks.

K. Sedlenieks arī skaidro, ka ikdienas parašas un izturēšanās formas mijiedarbojas ar to, kā spriežam, vērtējam, identificējam paši sevi un apkārtējo vidi – cilvēkus, lietas, procesus. „Jo dziļāki ieradumi, jo tie kļūst slēptāki un nemanāmāki, arvien konkrētāk un ciešāk nosakot mūsu dzīves veidu. Sociālā antropoloģija ir pētniecības virziens, kas cenšas to atkal padarīt atklātu un redzamu, norādot uz līdzībām dažādo sabiedrību un kultūru starpā. Līdzību un atšķirību atklāšana piedāvā jaunus rīcības un apziņas modeļus. Ikdienas dzīve iegūst jaunus scenārijus.” Ievadvārdus par sociālās antropoloģijas mūsdienu tendencēm teiks RSU sociālie antropologi Klāvs Sedlenieks un Agita Lūse. Savukārt ar prezentācijām uzstāsies Inga Saleniece, Kaspars Ģērmanis un Andris Saulītis, kuri iepazīstinās ar sekojošām tēmām.

  • Inga Saleniece – „Latviešu ožas pasaule. Orientēšanās laikā, telpā un sabiedrībā”

Mūsdienu Rietumu pasaulē, pie kuras gribot vai negribot jāpieskaita arī latviešus, olfaktorās jeb ožas sajūtas nereti tiek pazaudētas redzes tēlu dominancē. Tomēr, kā rāda Ingas Salenieces pētījums, pat tie, kas domā, ka par smaržu tiem nav nekā, ko teikt, var stundām ilgi par to runāt. Ingas Salenieces pētījums ir ne tikai unikāls Latvijas kontekstā, bet paver priekškaru uz mūsdienu sociālās antropoloģijas avangarda pētījumiem.

  • Kaspars Ģērmanis – „Darba un labbūtības aspekti un mijiedarbība „simtlatnieku”, „ātrās palīdzības” un mediķu un brīvprātīgo vidū”

Ko mūsdienu Latvijā nozīmē darba tikums un kā tas atspoguļo idejas par labbūtību? Kā rāda Kaspara Ģērmaņa etnogrāfiski rūpīgais darbs, pamatā uzskati par saikni starp jēdzieniem 'darbs' un 'labbūtība' ir ļoti līdzīgi dažādās sabiedrības grupās – gan 'simtlatnieki', gan 'ātrās palīdzības' ārsti, gan brīvprātīgā darba veicēji meklē vienu un to pašu.

  • Andris Saulītis – „Kā rodas barters?”

Laikā, kad pasaulē dominē uzskati, ka nauda ir kapitālistiskās sabiedrības vienīgais īstais apmaiņas medijs, izrādās, ka arī tepat, Latvijā, pastāv citi apmaiņas veidi, ko nauda ne tikai nav izspiedusi, bet kuri veiksmīgi spēj aizvietot tās tukšās vietas, kurus naudas apmaiņa pati ir radījusi. Andra Saulīša pētījums par Raunas 'Tautas Veikalu Tautai', kurā atļauti tikai bartera darījumi, ļauj ieskatīties šādas apmaiņas prakses aizkulisēs un pārdomāt dažus nozīmīgus mūsdienu pasaules pamatpieņēmumus.

„Sociālā antropoloģija turpina pavērt jaunus apvāršņus cilvēku sabiedrību izpētē. Mūsdienās antropoloģijas metodes kļūst arvien pieprasītākas, it īpaši – starpdisciplināros pētījumos, mārketingā, reklāmas jomā un attīstības programmās. Jaunas sakarības tiek atklātas, pētot dizainu, arhitektūru, pilsētu veidošanos, komunikāciju, ļaujot palūkoties uz lietām no jaunām, neredzētām perspektīvām. Tieši šo jauno, netradicionālo skatījumu, kas balstīts nopietnās zināšanās par cilvēkiem visā pasaulē, no mūsu absolventiem prasa mūsdienu dzīve,” saka RSU studiju programmas „Sociālā antropoloģija” izveidotājs Klāvs Sedlenieks.

Uz diskusiju ir aicināts ikviens, kuru interesē sociālā antropoloģija un latviešu kultūras analīze.

Kā jau ticis arī informēts, šobrīd RSU ir sākusies ziemas uzņemšana, kuras laikā no 9. janvāra līdz 20. janvārim var pieteikties arī maģistra studiju programmā „Sociālā antropoloģija”. Vairāk par RSU piedāvāto maģistra studiju programmu „Sociālā antropoloģija”. Ieskatu sociālajā antropoloģijā un minētajā studiju programmā var gūt, arī noskatoties video.

Par Rīgas Stradiņa universitāti:

Rīgas Stradiņa universitāte ir viena no vadošajām un modernākajām augstākās izglītības mācību iestādēm Baltijā ar izteikti starptautisku ievirzi. Tās 10 fakultātēs līdzās ar medicīnu saistītajām studijām jau 12 gadus ir iespējams apgūt dažādas modernas sociālo zinātņu programmas.

Papildu informācija par RSU ir pieejama interneta mājas lapā www.rsu.lv. Par RSU aktualitātēm var uzzināt arī RSU studentu radio „Runā Skaļāk” – http://runaskalak.lv.

Papildu informācijai: