RSU studente Liene Kļaviņa: “Juristam vienmēr jābūt gatavam reaģēt!”
Tiesības ir visa pamatā! Tā uzskata Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) nepilna laika bakalaura programmas Tiesību zinātne absolvente un maģistrantūras otrā gada studente Liene Kļaviņa (attēlā).
Darbības jomas var būt patālas no jurisprudences, piemēram, pedagoģija vai medicīna, tomēr arī tās noteiktos jautājumos tiek regulētas ar likumu vai citu normatīvo aktu kopumu. Tomēr visvairāk šīs zināšanas noder tiesību nozarē strādājošajiem.
Jurista profesija paver visplašākās pašizpausmes un darba iespējas, strādājot advokatūrā, prokuratūrā, tiesā un daudz kur citur.
Vēlies risināt strīdus, kas izriet no ģimenes tiesiskajām attiecībām, saukt personas pie kriminālatbildības, palīdzēt uzņēmējiem vai citiem sabiedrības pārstāvjiem – lūdzu! Katrs var atrast sev interesējošo jomu, kurā darboties un attīstīties.
Kas juristam svarīgākais?
Juristam neesot viegli atbildēt, kuri studiju kursi vai konkrētas prasmes ikdienas darbā īpaši noder. Nekad nevar zināt, kura pienākuma izpildei kādas zināšanas būs nepieciešamas.
“Tiesību joma ir izaicinājumu pilna un nemitīgi transformējas, tāpēc vienmēr jābūt gatavai,” saka Liene.
Tomēr šo to no apgūtā var izcelt, tādēļ kā praktiskajā darbā īpaši noderīgu viņa nosauc analītiskās prasmes. Visam nekad nebūs laiks, tādēļ ir svarīgi ātri nodalīt nozīmīgo informāciju no liekās, lai salīdzinoši ātri varētu analizēt liela apjoma dokumentus un apkopot secinājums. Būtiska loma ir arī juridiskajai domāšanai, kā arī juridisko problēmu identificēšanas un risināšanas spējām, kas sākotnēji visbiežāk veidojas studiju procesā.
No pedagoģijas pie tieslietām
Liene stāsta, ka sākotnēji studēja pedagoģiju, tomēr drīz vien saprata, ka skolotājas darbs nebūs īstā izvēle. Jau sākotnējo studiju laikā citu kursu vidū bija kāds, kurš īpaši uzrunāja: Izglītības iestādes tiesiskais regulējums. Šīs jaunās zināšanas ne tikai ieinteresēja, bet arī it kā ieveda jaunā, vēl nepazīstamā iespēju telpā, un Liene nolēma izmēģināt darbu tieslietu nozarē un tiesas sēžu sekretāres amatā.
Toreiz pie sevis nodomāja: ja darbs iepatiksies, tad jāiet studēt tiesību zinātne. Iepatikās!
Pat ļoti, un jau pēc nepilna gada Liene iestājās RSU nepilna laika bakalaura programmā Tiesību zinātne un iesāka savu ceļu tiesību zinātnē.
Lai gan darbu tiesā Liene sāka kā tiesas sēžu sekretāre, drīz pēc studiju sākšanas RSU viņa saņēma piedāvājumu strādāt par tiesneša palīgu. Tātad studijas jau pašā sākuma posmā sekmēja karjeras izaugsmi. Viena no pirmajām jurisprudences jomām, ar kuru Liene saskārās jaunajā amatā, bija maksātnespējas institūts. Tas deva ideju pētniecībai, kas praktiski izpaudās arī bakalaura darbā un tiks turpināta, izstrādājot maģistra darbu.
Kādēļ RSU?
Tiesību zinātnes studijas Latvijā piedāvā vairākas augstskolas. Kādēļ Liene izvēlējās RSU? Iemesli bijuši vairāki. Gan universitātes reputācija, gan programmas kvalitāte, gan augstu vērtēti docētāji.
Tomēr visspēcīgāk izvēli ietekmēja izdevīgais nepilna laika programmas lekciju grafiks – katra otrā sestdiena. Tas ļāvis viegli savienot mācības ar darbu, ģimeni, citiem pienākumiem un vaļaspriekiem.
Pārējās augstskolas, kuras piedāvāja līdzīgu programmu, Lienei tik izdevīgu studiju laiku nepiedāvāja.
Atceroties studijas, Liene stāsta, ka interesējis gandrīz viss. Katrā nodarbībā bijis daudz kas jauns un sākotnēji vēl netverams. Tomēr, ja kāds kurss jānosauc, viņa piemin Ģimenes un mantojuma tiesības, kuras mācīja asociētā profesore Inga Kudeikina, Krimināltiesības, kuras docēja asociētais profesors Jānis Baumanis, un Lietu un saistību tiesības, kuras mācīja docētājs Valdis Savickis. Kā labu pasniedzēju Liene atceras arī docenti Kitiju Biti, kura ielikusi pamatus pētniecības darbu izstrādei un veicinājusi kopējo interesi par zinātni.
Kas raksturo labu docētāju?
Tā ir māka veidot aktīvu savstarpējo komunikāciju starp docētāju un studentiem, iesaistot studentus diskusijās, neļaujot atsēdēt lekciju, pārliecinoties vai un kā ir saprasta mācību viela, vai nepieciešami papildu skaidrojumi.
Liene bakalaura programmas izlaidumā ar RSU diplomu
Studentam jebkurā lekcijas laikā jābūt iespējai uzdot jautājumu, noskaidrot nezināmo un nesaprasto.
No bakalaura par maģistru
Turpinot ceļu tiesību zinātnē, pēc bakalaura programmas absolvēšanas Liene iestājās RSU maģistrantūrā, kas drīzi vien radīja arī profesionālās izaugsmes iespējas, veidojot tālāku karjeru tiesību zinātnes nozarē. Arī izvēloties šīs studijas, viens no argumentiem bijis nodarbību laiks – katra piektdiena un sestdiena.
Varētu teikt, ka studijas ir visai intensīvas un kursu apjoms plašs, jo daudz jāpagūst, lai sagatavotos vienotajam valsts eksāmenam.
Vēl turpināt studijas RSU motivēja docētāji, daļa no kuriem jau bija labi iepazīta un augstu novērtēta. Studiju laikā maģistrantūrā tā pa īstam varot novērtēt arī bakalaura programmā gūtās plašās un stabilās zināšanas. Tās maģistrantūrā noder, gatavojot pārbaudes darbus un kārtojot eksāmenus.
Balstoties uz savu pieredzi, Liene aicina tieslietu studijām izvēlēties RSU. Iemesli – studiju programmas un kursu augstā kvalitāte, ieinteresētie, zinošie un plaši pazīstamie docētāji, kā arī strādājošam speciālistam izdevīgs nodarbību laiks.