RSU veikts pētījums par maģisko domāšanu, ticību paranormālajam un kritisko domāšanu medicīnas studiju procesā
Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas fakultātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedras asistents un psihoterapeits Artūrs Utināns ir veicis pētījumu par maģisko domāšanu, ticību paranormālajam un kritisko domāšanu medicīnas studiju procesā. Pētījums kā promocijas darbs tiks aizstāvēts pirmdien, 2. novembrī plkst. 15.00 Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas promocijas padomes atklātajā sēdē Rīgā, Dzirciema ielā 16, Hipokrāta auditorijā.
Pētījuma mērķis bija novērtēt medicīnas studentu maģisko domāšanu, ticību paranormālajam un kritiskās domāšanas dispozīciju, kā arī novērtēt šo domāšanas sistēmu savstarpējās attiecības. Rezultātā pētījumā tika konstatēta statistiski ticama saistība starp ticību paranormālajam un tādām kritiskās domāšanas dispozīcijas izpausmēm kā prāta atvērtība un patiesības meklēšana. Tika secināts, ka ne ticība paranormālajam, ne kritiskās domāšanas dispozīcija studiju laikā nemainās un turpina koeksistēt studenta prātā savstarpēji atšķeltā veidā arī studiju beigās.
Promocijas darbā iegūtie rezultāti rāda, ka aptuveni 50 % RSU medicīnas studiju programmas studentu tic paranormāliem fenomeniem (iegūtās atbilžu vērtības ir nedaudz lielākas, salīdzinot ar attīstītajām Eiropas valstīm un ASV).
Pētnieks terminus "maģisks" un "paranormāls" definē kā fenomenus, kuri, ja vien ir autentiski, ir pretrunā zinātnieku atklātajām likumsakarībām. Piemēram, ticība spokiem, noburšanai, psihokinēzei ir pretrunā zinātnes faktiem. Jēdziens "kritiskās domāšanas dispozīcija" apraksta motivāciju turēt atvērtu prātu, izzināt patiesību, būt labi informētam un aktīvi iesaistītam izziņas procesos, kā arī gatavību atzīt savus aizspriedumus.
Ar visu veikto pētījumu un tā kopsavilkumu var iepazīties RSU mājaslapā sadaļā pie 2015. gada promocijas darbiem.
Papildu informācija: