RSU VIDEO: kā distancēšanās un aizsargmasku lietošana pasargā no vīrusu infekcijām
Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra (MITC) speciālisti ir izveidojuši tehnoloģisku risinājumu klepus simulācijai, kas uzskatāmi demonstrē, kā sociālā distancēšanās un aizsargmasku lietošana pasargā no vīrusu infekcijām.
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārsta un RSU MITC vecākā simulāciju instruktora docenta Reiņa Balmaka video komentārs apskatāms šeit: bit.ly/aizsargmaskas
Šobrīd COVID-19 pandēmija ir aktualizējusi jautājumu, kādus aizsarglīdzekļus lietot, lai pasargātu sevi un citus no inficēšanās. "Vīrusa infekcijas pārsvarā izplatās gaisa pilienu veidā, un ir dažādi veidi, kā varam pasargāt citus, ievērojot noteiktu klepošanas higiēnu, piemēram, mutei priekšā liekot kabatlakatiņu. Rekomendējamais veids ir klepot vai šķaudīt elkonī, citos gadījumos pilieni nokļūst uz rokām un izplatās tālāk. Efektīvs aizsardzības veids pret infekcijas slimībām ir distancēšanās, ievērojot divu metru distanci, kā arī sejas aizsargmaska," stāsta Reinis Balmaks.
"RSU MITC esam izveidojuši klepus simulatoru, ņemot vērā RSU Fizikas katedras speciālistu veiktos aprēķinus par fizioloģiska klepus īpašībām, tostarp gaisa plūsmas ātrumu un spiedienu. Eksperimenta laikā izmantojam luminiscējošu šķidrumu, lai demonstrētu, cik tālu klepus laikā izplatās šķidruma daļiņas – tie ir apmēram divi metri. Ar simulatoru demonstrējot klepošanu, kad ir aizsargmaska, redzam, ka praktiski visas šķidruma daļiņas paliek maskā un neizplatās apkārtējā vidē. Simulētā klepus epizode gan plašākai sabiedrībai, gan medicīnas profesionāļiem uzskatāmi parāda, cik svarīga ir sociālā distancēšanās un aizsargmasku lietošana. Jāatceras, ka ķirurģiskās aizsargmaskas lietošana pasargā apkārtējos cilvēkus, bet nepasargā pret vīrusa infekcijām maskas nēsātāju," uzsver R. Balmaks un atgādina, ka šobrīd Latvijā prasība vilkt ķirurģiskās aizsargmaskas ir obligāta visās ārstniecības iestādēs gan pacientiem, gan medicīniskajam personālam. Šie piesardzības pasākumi tiek veikti tādēļ, lai medicīnas iestādes nekļūtu par vīrusu transmisijas punktiem un pasargātu gan mediķus, gan smagi slimus pacientus, kuriem COVID-19 var būt nāvējošs.
Par RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centru
RSU MITC īsteno simulācijā balstītu medicīnas izglītību, nodrošinot studiju bāzi studentiem, sniedzot profesionālo pilnveidošanos mediķiem, kā arī uzrunājot plašāku sabiedrību par aktuāliem veselības jautājumiem. Tas ir modernākais medicīnas izglītības centrs Baltijā, kurā studenti, izmantojot vairāk nekā 20 mulāžas, mācību lelles un simulatorus, apgūst nepieciešamās zināšanas, iemaņas un prasmes darbam ar pacientu – sākot no vienkāršām manipulācijām un beidzot ar sarežģītām ķirurģiskām operācijām, arī dzemdību pieņemšanu.